قصه ملاله؛ دختری که می‌خواهد دخترها درس بخوانند

به روز شده:  15:33 گرينويچ - پنج شنبه 18 اکتبر 2012 - 27 مهر 1391

دانش آموزان پاکستانی با پلاکاردهایی که روی آنها نوشته :"من ملاله هستم" و "ملاله، زود خوب شو."

ملاله یوسفزی، دختر نوجوان پاکستانی که در حال حاضر در بیمارستانی در شهر بیرمنگهام انگلستان تحت مراقبت است، هنوز در وضعیت بحرانی به سر می برد.

دو مرد مسلح وابسته به طالبان روز سه شنبه ۹ اکتبر (۱۸ مهر) در یکی از محله‌های شلوغ شهری در پاکستان خودروی حامل چندین دختر مدرسه‌ای را متوقف کردند، یکی از آنها به داخل خودرو رفت و پرسید که کدام یک از دختران، ملاله یوسفزی است. بعد، سه گلوله شلیک کرد.

ملاله مدتی برای بی بی سی اردو وبلاگ می نوشت و از زندگی زیر سلطه طالبان می گفت

یکی از گلوله ها به جمجمه ملاله خورد و دو دختر دیگر نیز زخمی شدند.

اکنون پزشکان می گویند که بخشی از استخوان های جمجمه ملاله که بر اثر اصابت گلوله آسیب دیده اند، باید ترمیم شود.

همه چیز از یازده سالگی ملاله شروع شد، وقتی که طالبان کنترل دره سوات را بر عهده گرفت و دستور داد مدارس دختران بسته شود.

این دانش‌آموز پاکستانی که از آن زمان، مدتی برای بی بی سی اردو درباره خاطراتش از زندگی در دوران تسلط طالبان مطلب می‌نوشت، از سوی طالبان به "تبلیغ سکولاریزم" متهم و به مرگ تهدید شده بود.

تهدید رسانه ها

عامر احمد

اکنون ملاله به دلیل پوشش رسانه ای اخبار مربوط به حمله به او، در کانون توجه جهانی قرار گرفته است اما گزارش های تازه حاکی از این است که طالبان رسانه ها -از جمله بی بی سی- و روزنامه نگارانی را که اخبار مربوط به حمله به ملاله را پوشش داده اند، تهدید کرده است.

عامر احمد می گوید: "این ماجرا باعث شد تا همه رسانه ها به طور کلی زیر فشار قرار بگیرند. تهدیدهایی شده است. بی بی سی هم مثل همه رسانه ها این تهدیدها را جدی گرفته است."

در بیانیه ای که روز چهارشنبه منتشر شده، بی بی سی اعلام کرده است که اقدام های لازم را برای حفاظت از خبرنگاران خود به عمل خواهد آورد و پخش اخبار از پاکستان را همچنان ادامه خواهد داد.

عامر احمد، رئیس بخش اردوی بی بی سی در گفت و گو با برنامه شصت دقیقه بی بی سی فارسی درباره فعالیت های ملاله و چگونگی همکاری او توضیح داد.

آقای احمد گفت: "حدود سه سال و نیم پیش طالبان در سوات در قدرت بود. معمولا وقتی طالبان وارد یک منطقه می شد یکی از اولین اهداف آنها مدارس دخترانه بود. بی بی سی اردو در آن زمان درباره آموزش در سوات و مشخصا آموزش دختران برنامه های ویژه ای داشت."

عامر احمد گفت: "می خواستیم با مدیران و آموزگاران حرف بزنیم ببینیم پس از سلطه طالبان، چه اتفاق هایی افتاده. یکی از معلمها پدر ملاله بود."

به گفته او معمولا رسانه ها در هر بحرانی به وقایع روز و فوری می پردازند، از جمله این که کجا بمب افتاده، چند نفر کشته شده اند و از این قبیل خبرها. اما چیزی که فراموش می شود، داستان های مردم معمولی است. این که چه بر سرشان آمده و زندگیشان چگونه تغییر کرده است.

"به همین دلیل می خواستیم با چند دانش آموز هم صحبت کنیم که ببینیم آنها درباره زندگی در سوات چه می گویند. این گونه بود که ملاله را از طریق پدرش پیدا کردیم و او مدتی وبلاگی برای بی بی سی می نوشت."

عامر احمد می گوید: "نوشته های وبلاگ ملاله خیلی تازه و در عین حال ساده و از ته قلب بود. از این می نوشت که همکلاسی هایش چه می گویند؛ نه فقط درباره سیاست بلکه درباره زندگی روزمره و نگرانی هایشان درباره تحصیل، وضعیت امنیتی و آینده.

پزشکان بریتانیایی گفته اند که شرایط ملاله یوسفزی هنور بحرانی است

سال گذشته، این دختر پاکستانی در توضیح وضعیت آن زمان به بی‌بی‌سی گفته بود: "دختران در زمان تسلط طالبان می‌ترسیدند به صورتشان اسید پاشیده شود یا توسط این شبه نظامیان دزدیده شوند."

به گفته ملاله، در زمان تسلط طالبان پاکستانی بر منطقه سوات، برخی از دختران بدون پوشیدن یونیفورم، با لباس معمولی و به صورت پنهانی به مدرسه می‌رفتند در حالی که کتابهایشان را در زیر شالهایشان پنهان می‌کردند.

شهرت ملاله

ملاله حدود سه ماه برای بخش اردوی بی بی سی با اسم مستعار مطلب نوشت. اما به گفته عامر احمد، پس از مدتی خانواده اش تصمیم گرفتند او را با نام واقعی اش معرفی کنند.

با خارج شدن قدرت از دست شبه نظامیان اسلامگرا در سوات، جایزه شجاعت به ملالی یوسف زی اهدا شده بود

عامر احمد در پاسخ به این سوال که آیا او و خانواده اش محافظ داشتند یا نه، گفت:

"ما می دانیم که دولت پاکستان به او و خانواده اش پیشنهاد داده بود تا برایشان محافظ بگذارند. اما آنها نپذیرفته بودند، چون معتقد بودند کاری که می کنند ربطی به سیاست ندارد. می گفتند کارشان به آموزش دختران محدود می شود و خطری تهدیدشان نمی کند."

اما ملاله سرانجام در راه بازگشت از مدرسه در منطقه دره سوات در شمال غرب پاکستان هدف تیراندازی قرار گرفت.

آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان گفته است:

"حمله طالبان به این دختر ۱۴ ساله که از یازده سالگی برای آموزش و تحصیل دختران فعالیت می کند، به معنای حمله به تمامی دختران در پاکستان و حمله به تمامی مردم فرهیخته است."

اکنون شاید دختران پاکستانی که ملاله برای احقاق حقوق آنها می کوشید، بیش از هر گروه دیگری چشم انتظار بهبود ملاله باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.