بازدید جنجالی وزرای ژاپنی از معبد کشته شدگان جنگ

به روز شده:  15:04 گرينويچ - پنج شنبه 18 اکتبر 2012 - 27 مهر 1391

دو تن از وزرای ژاپنی، به همراه عده‌ای از نمایندگان مجلس، به معبد یاسوکونی رفتند. اقدامی که به نارضایتی همسایگان ژاپن انجامیده و به ویژه به تنش‌های موجود میان این کشور و چین دامن می‌زند.

معبد یاسوکونی برای یادبود ژاپنی‌های کشته‌شده در جنگ، در جنگ جهانی ساخته شده است. سربازان، پرستاران دوران جنگ، کسانی که از شرم شکست در انتهای جنگ جهانی دوم دست به خودکشی زدند و همچنین ۱۴ نفر که مرتکب جنایات جنگی شده‌اند، در میان افرادی هستند که از آنها یاد شده است.

چین و کره جنوبی از این اقدام خشمگین شده‌اند.

بسیاری بازدید از این معبد یادبود را توهین به قربانیان جنگ قلمداد می‌کنند و می‌گویند ژاپن درک صحیحی از سوابق نظامی خود، که شامل اشغال دیگر کشورها است، نشان نمی‌دهد.

معبد یاسوکونی سال‌ها است که در کانون جنجال‌های گاه به گاه قرار دارد و پارلمان ژاپن بارها درباره این مساله به مذاکره پرداخته است.

همه ساله مقامات مختلفی به بازدید این معبد می‌روند اما پس از جنگ تنها یک نخست‌وزیر در زمان صدارتش به آنجا رفته است.

بازدید وزیران ژاپنی در حالی انجام می‌گیرد که نخست‌وزیر ژاپن پیشتر از وزیرانش خواسته بود دست به این کار نزنند.

سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی از این اقدام وزیران ژاپنی ابراز "افسوس و نگرانی عمیق" کرده است.

ژاپن و کره بر سر چند جزیره با یکدیگر اختلاف نظر دارند. اختلاف نظر مشابهی نیز میان ژاپن چین وجود دارد، اختلافی که در ماه‌های اخیر بالا گرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.