بحران سوریه '۲۸هزار مفقود' به جا گذاشته

به روز شده:  06:38 گرينويچ - پنج شنبه 18 اکتبر 2012 - 27 مهر 1391

گروه آواز می‌گوید هیچ‌کس از وحشت‌آفرینی حکومت در امان نیست

یک گروه حقوق بشری فعال در سوریه مدعی است که دست کم ۲۸هزار نفر پس از ربوده شدن به دست سربازان و یا شبه‌نظامیان سوری ناپدید شده‌اند.

گروه "آواز" می‌گوید که اسامی ۱۸هزار نفر از افرادی را که از ۱۸ ماه پیش و آغاز اعتراضات علیه حکومت سوریه مفقود شده‌اند در اختیار دارد و همچنین مطلع است که ۱۰هزار مورد مشابه دیگر نیز به وقوع پیوسته است.

این گروه قصد دارد پرونده ناپدیدشدگان را برای تحقیق به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارجاع دهد.

آواز شهادت‌های کسانی را که می‌گویند همسران و یا فرزندانشان به زور توسط نیروهای طرفدار دولت ربوده شده‌‌اند ثبت کرده است.

آلیس جی، که هدایت برنامه‌های آواز برای سوریه را بر عهده دارد، می‌گوید ربودن شهروندان توسط نظامیان و شبه‌نظامیان استراتژی‌ای است که عامدانه و برای ارعاب و وحشت‌آفرینی از آن استفاده می‌شود.

او می‌گوید: "هیچ‌کس در سوریه در امان نیست، می‌خواهد زنی باشد که برای خرید می‌رود، یا کشاورزی که دنبال سوخت است" و بی‌خبری از سرنوشت خویشاوندان به هراسی دامن می‌زند که افراد را به سکوت و عدم ابراز مخالفت‌هایشان وامی‌دارد.

او می‌گوید: "باید سرنوشت همگی این افراد روشن شود و عاملان به مجازات برسند."

فاضل عبدالغنی، از شبکه سوری‌ها برای حقوق بشر هم تخمینی ۲۸هزار نفری از شمار ناپدیدشدگان دارد. اما مهند الحسنی، از گروه حقوق بشری سوری "سواسیه" می‌گوید ارقام حتی بیش از این است.

او می‌گوید: "بنا به تماس‌هایی که با نقاط مختلف در سراسر سوریه داریم فکر می‌کنیم حدود ٨٠هزار نفر ناپدید شده باشند."

محمد خلیل، وکیل حقوق بشری سوری از شهر الحسکه، می‌گوید هرچند ارائه آمار دقیقی ممکن نیست، اما هزاران نفر از ماه مارس ٢٠١١ تاکنون ناپدید شده‌اند.

او می‌گوید حکومت این کار را به دو منظور انجام می‌دهد، یکی خلاص شدن از دست فعالان مخالف و شورشیان، و دیگری هم رعب‌آفرینی در جامعه، به ترتیبی که دیگر جرات مخالفت با حکومت وجود نداشته باشد.

امید به آتش‌بس

دولت سوریه تاکنون واکنشی نسبت به این ادعاها نشان نداده است، اما پیش از این همواره اتهام نقض حقوق بشر را رد کرده است.

بنا به گزارش سازمان ملل بحران سوریه تاکنون ١٨هزار کشته و ١٧٠هزار آواره و پناهنده به جا گذاشته و در اثر آن دو و نیم میلیون نفر از شهروندان سوری نیازمند کمک‌های فوری هستند.

دولت سوریه به تازگی اعلام کرده که مایل به اجرای طرح صلح پیشنهادی اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل، برای آتش‌بس موقت است.

آقای ابراهیمی پیشنهاد داده که دو طرف در آستانه عید قربان خشونت‌ها را متوقف کنند "تا زمینه‌ای برای تقویت روند سیاسی" برای حل بحران ایجاد شود.

گروه‌های مسلح مخالف هم اعلام کرده‌اند که در صورت موافقت دولت، آنها نیز به آتش‌بس دست می‌زنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.