منع شرکت دانشجویان در تدابیر سازمانهای بین‌المللی

به روز شده:  16:14 گرينويچ - پنج شنبه 18 اکتبر 2012 - 27 مهر 1391

در آینده دانشجویان تنها با موافقه ویژه مسئولان دانشگاهها در محافل و سمینارهای آموزشی سازمانهای بین‌المللی شرکت می‌کنند

وزارت معارف (آموزش و پرورش) تاجیکستان از مسئولان دانشگاههای عالی آن کشور درخواست کرده است که از شرکت دانشجویان در همایشهای سازمانهای بین المللی مستقر در تاجیکستان جلوگیری کنند.

این وزارت در نامه‌ای به این مسئولان همچنین به آنها مشورت داده است که در آینده دانشجویان تنها با موافقت ویژه رهبران دانشگاهها در کنفرانسها و سمینارهای آموزشی سازمانهای بین‌المللی شرکت کنند.

علیداد رسول اف، مسئول بخش دانشگاههای عالی این وزارت به بی بی سی گفت که این اقدام تنها جنبه مشورتی داشته است.

وی افزود: "ما در این نامه نوشتیم که مسئولان دانشگاهها به این مسئله توجه کنند. یعنی دانشجویان بدون اجازه مسئولان در سمینارها و کنفرانسهای سازمانهای بین‌المللی شرکت نکنند و توجه اصلی را برای آموختن دانش بکنند و تحت نظارت باشند."

آقای رسولاف می‌گوید که این دستور به همه دانشگاههای عالی و دانشکده‌های تاجیکستان دخل داشته است.

حیدر آدینه‌یف، قائم‌مقام شعبه دانشگاه دولتی لاماناس‌اف مسکو در تاجیکستان، می‌گوید: "دانشجویان ما اگر خواهش شرکت در چنین کنفرانسها را نیز داشته باشند، ولی آنها وقتی ندارند که این کار را بکنند. زیرا بیشتر با تحصیل در دانشگاه مشغول هستند."

آقای آدینه‌یف می‌گوید که خودش هم مخالف آن است که نمایندگان کشورهای بیگانه جوانان را به سیاست خویش می‌کشند و علیه کشور تاجیکستان تدابیری را برگزار کنند.

وی افزود: "چرا فرزند دانشجوی من باید به جای دانش اندوختن به سیاست کاردار شود و یا مسائل مذهبی را حل کند؟ من مخالف آن هستم که به کشور ما می‌آیند و به سیاست کشورمان دخالت و از داخل کشور را خراب می‌کنند."

آقای عبدالله‌اف گفت که شاید برخی از نمایندگان سازمانها در جلب جوانان به محافل ویژه‌ای با مشکل روبرو شوند

این در حالی است که یکی از دانشجویان دانشگاههای این کشور که از گرفتن نامش خودداری کرد، می‌گوید بعد از شرکتش در یکی از کنفرانسهای بین‌المللی در قرقیزستان و بازگشت به وطن وی در دانشگاه با مشکلات زیادی روبرو شده است. به گفته وی امکان دارد، حتی او را از دانشگاه بیرون کنند.

روشن عبدالله‌اف، جانشین رئیس بنیاد "ارواسیا" در تاجیکستان می‌گوید که تا حال با وزارت معارف در زمینه برگزاری کنفرانسها و نشستهای ویژه برای جوانان، از جمله دانشجویان هیچ مشکلی پیش نیامده است.

وی افزود: "ولی بعد از قرائت این نامه، من حیرت زده شده‌ام. زیرا در بسیاری وقت چنین نامه‌ها می‌تواند سد راه بسیاری از اقدامات را بگیرند. یعنی مسئولان این نامه‌های مشورتی را به عنوان یک فرمانی قبول خواهد کرد."

آقای عبدالله‌اف بعید نمی‌داند که از این به بعد برخی از نمایندگان سازمانها در جلب جوانان به محفلهای ویژه‌ای با مشکل روبرو شوند.

کاستگی دانش سیاسی

از سوی دیگر برخی از جوانان، از جمله دانشجویان دانشگاههای عالی در تاجیکستان می‌گویند که هرچند علاقمند عضویت در برخی از احزاب سیاسی این کشور هستند، ولی با بیم از اخراج شدنشان از شامل شدن به این احزاب خودداری می‌کنند.

محمدعلی هییت، معاون رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌گوید که برخی از جوانان شهر که با رهبر این حزب ملاقات داشتند با مشکلاتی روبرو شدند.

آقای هییت گفت: "این تدبیر دولت در قبال احزاب مخالف دولت نیز انجام می‌گیرد. بر اساس اطلاعی که ما در دست داریم، مسئولان دانشگاهها به رهبران دانشکده‌ها فرمان داده‌اند که دانشجویانی را که در این ملاقات شرکت داشته‌اند، پیدا و از دانشگاه بیرون کنند."

آقای دولت می‌گوید که تاجیکستان نسخه خرد روسیه است و در تصمیمگیری به آن کشور پیروی می‌کند

آقای هییت بعید نمی‌داند که تا انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان، مقامات دولتی این کشور، تدابیر دیگری را که مخالف به فعالیتهای احزاب سیاسی این کشور است، راه‌اندازی کنند.

از سوی دیگر بسیاری از صاحب‌نظران دست زدن جوانان به جرایم را در کاستگی دانش سیاسی آنها می‌دانند. آنها می‌گویند که آگاهی سیاسی جوانان امروز در سطح خیلی پایین قرار داشته و این قبل از همه به مشکل بخش آموزش و پرورش این کشور مربوط بوده است.

همچنین عده‌ای از کارشناسان بر این عقیده‌اند که دولت تاجیکستان جوانان را عمداً از سیاست دور نگاه می‌دارد و بیشتر توجه آنها را به برنامه‌های سرگرم کننده مشغول می‌سازد.

نورعلی دولت، کارشناس سیاسی در تاجیکستان می‌گوید که مقامات کنونی تاجیک بسیاری از دستورها را در پیروی از کشور روسیه که شریک اصلی خود می‌دانند، انجام می‌دهند.

آقای دولت افزود: "کشور ما نسخه خرد روسیه هست. هر چه که در آن کشور می‌گذرد، حتی قانونهای ما در پیروی از آن کشور صورت می‌گیرد. به ویژه بعد از امضای توافقات اخیر میان این کشورها بیانگر آن است که چون در دوره شوروی هر چه در مسکو می‌گذرد در این جا تکرار می‌شود."

وی با یادآوری از سالهای ۱۹۵۰ دوره شوروی افزود که آن زمان ساکنان این اتحادیه بدون اجازه ویژه‌ای حق صحبت با افراد خارجی را نداشته‌اند.

اما وی می‌گوید که تقویت نظارت بر فعالیتهای سیاسی دانشجویان در زمان امروز مشکل خواهد بود و از سوی دیگر وارد کردن فشار بر جوانان می‌تواند به اعتبار بین‌المللی تاجیکستان لطمه وارد کند.

در گذشته نیز وزارت معارف تاجیکستان با صدور دستور و مشورتهایی محدودیتهای را برای دانشجویان مؤسسات تحصیلی و تعلیمی اعمال کرده است.

از قبیل جلوگیری از پوشیدن حجاب برای دانشجویان دختر، منع گذاشتن ریش و منع استفاده از تلفنهای مبایلی که موجب انتقاد این وزارت از سوی دانشجویان و فعالان حقوق بشر شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.