توافق رهبران اروپا بر سر نظارت واحد بر بانک ها

به روز شده:  17:10 گرينويچ - جمعه 19 اکتبر 2012 - 28 مهر 1391

بانک مرکزی اروپا پیش از این مسوول تعیین سیاستهای ارزی اتحادیه اروپا بوده است، اما اینک نقش نظارتی را هم از سال آینده میلادی بر عهده خواهد داشت

رهبران اتحادیه اروپا بر سر نظارت واحد بر بانک های منطقه یورو به توافق رسیده اند.

اعضای این اتحادیه قرار است تا ابتدای سال آینده میلادی ضوابط نظارت بر بانک های منطقه یورو را تدوین کنند.

بر اساس توافق روز پنچشنبه، بانک مرکزی اروپا از قدرت نظارت بر همه بانک های فعال در منطقه یورو برخوردار خواهد بود.

فرانسه و کمیسیون اروپایی خواهان نظارت مشترک اعضای منطقه یورو به رهبری بانک مرکزی اروپا بوده اند و آلمان بر انضباط مالی اعضا به عنوان اولویت اصلی تاکید داشت.

کمیسیون اروپایی خواهان نظارت بر، و در صورت لزوم دخالت مستقیم در، همه ۶۰۰۰ بانک فعال در ۱۷ کشور عضو منطقه یورو است.

فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه گفته است که دولتهای متفاوت در اتحادیه اروپا نیاز به مدت زمانهای متفاوتی برای هماهنگ کردن فعالیتهای بانکی خود دارند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز تاکید کرده است که کیفیت کار در ایجاد وحدت رویه بانکی بر سرعت کار ارجحیت دارد.

آقای اولاند و خانم مرکل هر دو به نوعی بر سر مسئله بحران اقتصادی یونان و تلاشهای دولت آن کشور برای کاستن از هزینه ها و رفع بحران اتفاق نظر داشتند.

با این حال، آلمان بر سر وسعت قدرتهای نظارتی اعطا شده با کمیسیون اروپا اختلاف نظر داشت و خواستار محدود شدن این کنترلها تنها به بزرگترین بانکهای اروپایی بود.

البته این نظارت بر بانکها شامل بانکهای بریتانیایی نخواهد شد چون این کشور با این که مرکز مالی اتحادیه اروپا تلقی می شود، واحد پول ملی خود را حفظ کرده و وارد حوزه یورو نشده است.

بانک مرکزی اروپا پیش از این مسوول تعیین سیاستهای ارزی اتحادیه اروپا بوده است، اما اینک نقش نظارتی را هم از سال آینده میلادی بر عهده خواهد داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.