کشته شدن رئیس بخش اطلاعات نیروهای امنیت ملی لبنان در انفجار بیروت

به روز شده:  16:37 گرينويچ - جمعه 19 اکتبر 2012 - 28 مهر 1391

در پی وقوع یک انفجار مرگبار در بیروت، منابعی در لبنان به بی‎‌بی‌سی عربی گفته اند که سرهنگ وسام الحسن، رئیس بخش اطلاعات نیروهای امنیت ملی لبنان، در این انفجار کشته شده است.

بر اساس گزارش رسانه های لبنانی، سرهنگ وسام الحسن، مقام ارشد امنیتی لبنان، هدف این انفجار بوده است.

روز جمعه، ٢٨ مهر (١٩ اکتبر)، انفجار شدیدی در میدان ساسین، در محله عمدتا مسیحی نشین اشرفیه بیروت روی داد که براساس گزارش‌های اولیه، به کشته شدن دست کم هشت نفر و زخمی شدن تعداد دیگری منجر شده است.

سرهنگ وسام الحسن از افراد نزدیک به یکی از گروه های مخالف دولت سوریه بود که رهبری آن را سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان و فرزند رفیق حریری که در سال ۲۰۰۵ ترور شد، برعهده داشت.

روزنامه الاخبار چاپ بیروت نوشته است که سرهنگ وسام الحسن شب گذشته (پنجشنبه) وارد بیروت شده بود.

او یکی از چهره های تاثیرگذار در فضای سیاسی لبنان بود.

سرهنگ وسام الحسن که از حمایت ائتلاف ۱۴ مارس (شامل احزاب و گروه های مخالف سوریه و مخالف متحدانش در لبنان از جمله حزب الله) برخوردار بود، علیه برخی چهره های جناح مخالف (معروف به ۸ مارس) وارد عمل شده بود.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که عامل این انفجار یک اتومبیل بمب گذاری شده بوده است اما منابع رسمی هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

به گفته شاهدان عینی، صدای این انفجار از فاصله چند کیلومتری شنیده شد و دود غلیظی نیز از محل حادثه به آسمان برخاست.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه عمدتا از مسلمانان سنی آن کشور هستند در حالیکه اکثر مناصب عمده سیاسی، نظامی و اقتصادی سوریه در اختیار پیروان آئین علوی این کشور قرار دارد. حکومت سوریه همچنین از حمایت جنبش حزب الله لبنان، یک گروه سیاسی و شبه نظامی شیعه وابسته به ایران، برخوردار است.

در ماه های اخیر، درگیری هایی بین گروه های مسلح سنی و علوی در لبنان گزارش شده و به نگرانی در مورد گسترش درگیری فرقه ای سوریه به این کشور دامن زده است به خصوص اینکه جنگ داخلی سوریه باعث پناهندگی چند هزار شهروند آن کشور به لبنان هم شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.