انتخابات کرانه باختری، فرصتی برای زنان

به روز شده:  01:05 گرينويچ - شنبه 20 اکتبر 2012 - 29 مهر 1391

ورا بابون، رهبر حزب استقلال و توسعه، این هفته در یک مناظره تلویزیونی برنامه‌اش را برای بهبود اوضاع شهر مطرح کرد.

انتخابات محلی روز شنبه در کرانه غربی رود اردن موقعیت بر‌تر گروه فتح را به خطر نمی‌اندازد. طرفداران گروه حماس، رقیب اصلی فتح، این انتخابات را تحریم کرده‌اند و بیشتر نامزدها یا به فتح وابسته‌اند یا با آن دشمنی ندارند.

اما این رویداد دست کم برای زنان فلسطینی فرصت تازه‌ای فراهم کرده تا با حضور پررنگ‌تر خود در فهرست‌های انتخاباتی سلطه سنتی مردان بر سیاست را به چالش بکشند.

در شهر بیت لحم شش حزب برای کسب کرسی‌های شورای شهر رقابت دارند. برای اولین بار رهبری یکی از این احزاب برعهده یک زن است.

ورا بابون، رهبر حزب استقلال و توسعه، این هفته در یک مناظره تلویزیونی در کنار رقبای خود برنامه‌اش را برای بهبود اوضاع شهر با مردم درمیان گذاشت.

او به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: "من معتقدم که مردان و زنان از نظر توانایی برابر هستند. هر زن یا مردی که توانش را داشته باشد این امکان را دارد که تلاش کند و اداره امور را برعهده بگیرد. بنابراین این مساله به قابلیت افراد مربوط می‌شود نه جنسیتشان."

اولین حزب زنان

میسون قواسمی رهبر اولین حزب زنان فلسطینی است که نام "با مشارکت ما می‌توانیم" را برای خود برگزیده است.

به غیر از بیت لحم در شهرهای دیگر نیز نامزدهای مرد با رقبای زن بیشتری رو به رو هستند؛ حتی در الخلیل که یکی از مذهبی‌ترین و سنتی‌ترین شهرهای فلسطینیان است.

اما اولین حزب زنان فلسطینی امسال در الخلیل آغاز به کار کرده است؛ حزب (با مشارکت ما می‌توانیم) به رهبری میسون قواسمی که می‌گوید زنان بیشتری باید وارد شورای شهر شوند.

خانم قواسمی می‌گوید برنامه انتخاباتی او و حزبش فقط جنبه محلی ندارد.

او می‌گوید: ‌"زنان می‌تواند نقش مهمی در روند آشتی ملی بین گروه‌های فلسطینی ایفا کنند. باید به زنان فرصت داده شود. زنان در مقام مادر فرزندان را بزرگ می‌کند. در مقام خواهر می‌توانند بین دو برادر بین دو همسایه آشتی برقرار کنند؛ حتی بین دو گروه فتح و حماس."

به نظر می‌رسد که اولین حزب زنان فلسطینی برای کسب قدرت هنوز با موانع زیادی از جمله مستقل بودن این تشکل از گروه فتح و تشکیلات خودگردان مواجه است.

اما شاید یکی از مهم‌ترین موانع پیش روی این حزب و سایر نامزدهای زن جامعه مردسالاری باشد که عمدتا جای خانم‌ها را در خانه می‌داند نه در سطوح بالای سیاسی مدنی.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.