متلک پرانی اوباما و رامنی در مهمانی خیریه

به روز شده:  03:30 گرينويچ - جمعه 19 اکتبر 2012 - 28 مهر 1391

دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا با پرهیز از سخنان جدی سیاسی، با طعنه و سخنان طنزآمیز از هم انتقاد کردند

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده و میت رامنی، رقیب جمهوری خواه او از فرصت حضور همزمان در یک مهمانی خیریه در نیویورک برای متلک پرانی به یکدیگر استفاده کرده اند.

آقای اوباما در سخنانی طنزآمیز عملکرد خود در نخستین مناظره انتخاباتی را به زیر سوال برد و به ثروت آقای رامنی اشاره کرد.

آقای رامنی هم ضمن شوخی درباره ثروت خود، به آقای اوباما به خاطر افزایش بدهی عمومی آمریکا طعنه زد.

نامزدهای دموکرات و جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا در آستانه انتخابات این کشور در مهمانی سالانه یک خیریه کاتولیک در نیویورک شرکت کرده بودند.

آنها طبق رویه همه ساله این مهمانی، با پرهیز از سخنان جدی سیاسی، از زبان ظنز برای شوخی درباره خود و رقیبشان استفاده کردند.

هدف از برگزاری این مهمانی، جمع آوری پنج میلیون دلار برای کمک به کودکان به وسیله بنیادهای خیریه کاتولیک است.

هیچ کدام از دو نامزد اصلی ریاست جمهوری آمریکا کاتولیک نیستند. آقای اوباما پروتستان و رقیبش پیرو آیین مورمون است.

میت رامنی پیش از آقای اوباما در مهمانی خیریه پنجشنبه شب سخنرانی کرد.

آقای رامنی در سخنانش با اشاره به لباس رسمی شرکت کنندگان گفت آقای اوباما تنها چند ماه از ریاست جمهوری اش باقی است و در حالی که به مهمانان نگاه می کند، پیش خود فکر می کند که چگونه می تواند به توزیع ثروت بپردازد.

اوباما و رامنی تاکنون دو بار مناظره کرده اند و دوشنبه برای آخرین بار رو در روی هم قرار خواهند گرفت

جمهوری خواهان آقای اوباما را به داشتن افکار سوسیالیستی و تلاش برای توزیع ثروت در سطح جامعه متهم کرده اند.

آقای رامنی با اشاره به لبخندها و خنده های جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در مناظره با پل رایان، نامزد معاونت ریاست جمهوری جمهوری خواهان، از عدم حضور او در مهمانی ابراز تاسف کرد، چرا که به گفته آقای رامنی خنداندن آقای بایدن کار آسانی است.

آقای رامنی گفت رئیس جمهوری آمریکا به پاپ گفته است که هر وقت از او انتقاد شد، باید پاپ جان پل دوم، رهبر سابق کاتولیک ها را مقصر جلوه دهد.

میت رامنی با اشاره به این که در سختی ها همیشه همسرش در کنارش ایستاده، گفت در موارد مشابه، بیل کلینتون درکنار باراک اوباماست.

اشاره او به حمایت بیل کلینتون از آقای اوباما در مبارزات انتخاباتی بود.

باراک اوباما هم در سخنانش چندین بار عملکرد خود در نخستین مناظره انتخاباتی با آقای رامنی را دستمایه خنده قرار داد و گفت میلیون ها نفر مانند خود او که دومین مناظره او و آقای رامنی در هفته جاری را تماشا کردند، به مناظره اول توجه نکرده بودند.

آقای اوباما همچنین با اشاره به حضور او و آقای رامنی در نیویورک برای شرکت در مهمانی خیریه گفت: "امروز برای خرید از فروشگاه ها به مرکز شهر رفتم." او ادامه داد: "متوجه شدم که آقای رامنی برای خریداری فروشگاه ها به مرکز شهر رفته است."

آقای اوباما در قسمت دیگری از سخنانش با اشاره به این که "میت" نام میانی آقای رامنی است، گفت: " کاش من هم می توانستم از نام میانی ام استفاده کنم."

نام میانی آقای اوباما، حسین است و نام کامل نامزد جمهوری خواهان ویلارد میت رامنی است.

هر دو نامزد دموکرات و جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا در پایان سخنان خود به رقیب خود ادای احترام کردند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۱۹ روز دیگر برگزار می شود و باراک اوباما و میت رامنی قرار است دوشنبه، ۲۲ اکتبر برای سومین و آخرین مناظره انتخاباتی رو در روی یکدیگر قرار بگیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.