اسرائیل یک کشتی حامل کمک های بشردوستانه را متوقف کرد

به روز شده:  19:15 گرينويچ - شنبه 20 اکتبر 2012 - 29 مهر 1391

گزارش شده که کشتی "استل" حامل سیمان و تجیهزات پزشکی بود

نیروی دریایی اسرائیل، یک کشتی حامل فعالان طرفدار فلسطینیان را که در صدد بود تا با نقض محاصره نوار غزه وارد این منطقه شود، متوقف کرده است.

این اقدام پس از آن صورت گرفته است که فعالان حاضر در کشتی استل (Esttele) دستور اسرائیل را برای تغییر مسیر نادیده گرفتند.

این کشتی روز هفتم ماه جاری میلادی، به همراه ۲۰ فعال طرفدار فلسطینیان از هشت کشور مختلف، بندر ناپل را به مقصد غزه ترک کرد.

گفته شده این کشتی حامل تجهیزات دارویی و سیمان بوده است.

یکی از سخنگویان نیروی دریایی اسرائیل خبر متوقف کردن این کشتی را تایید کرده و گفته است که در این جریان کسی آسیب ندیده است.

کشتی استل، از جمله تازه‌ترین کشتی‌هایی است که در صدد بود محاصره غزه را نقض کند.

دو سال پیش کماندوهای اسرائیلی به یک کاروان دریایی متشکل از شش کشتی حامل فعالانی که حصر زمینی و دریایی نوار غزه را غیر قانونی می‌دانستند، حمله کردند.

در این عملیات ۹ تن از سرنشینان کشتی جان خود را از دست دادند که ۸ تن از آنها شهروندان ترکیه بودند.

اسرائیل در سال ۲۰۰۷ میلادی پس از آن که حماس کنترل نوار غزه را به دست گرفت، محاصره سختی را علیه این منطقه اعمال کرد که با انتقاد گروه های حقوق بشر و امدادی روبرو شده است.

اسرائیل می‌گوید محاصره غزه با هدف اعمال فشار بر جنبش حماس و جلوگیری از رساندن سلاح و سایر تجهیزات نظامی به این گروه است.

فشارهای بین‌المللی در پی حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی حامل فعالان طرفدار فلسطینیان در سال ۲۰۱۰ میلادی باعث شد که اسرائیل تا حدی از فشارهای اعمال شده بر نوار غزه بکاهد و اجازه دهد مواد غذایی بیشتری به این منطقه ارسال شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.