زنگار و استخوان جایزه بهترین فیلم جشنواره لندن را گرفت

به روز شده:  17:28 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391
جشنواره فیلم لندن

کارگردان (چپ) و بازیگران فیلم زنگار و استخوان در جشنواره فیلم لندن

فیلم زنگار و استخوان ساخته ژاک اودیار، فیلمساز برجسته فرانسوی، جایزه بهترین فیلم جشنواره لندن را از آن خود کرد.

مراسم اختتامیه پنجاه و ششمین دوره جشنواره لندن شنبه شب برگزار شد و داواران بخش مسابقه که امسال قرار بود با این بخش اعتبار بیشتری را نصیب این جشنواره کنند، برندگان خود را اعلام کردند.

در این مراسم که در «بنک کیوتینگ هاوس» در مرکز لندن برگزار شد، چهار جایزه مختلف به برندگان تعلق گرفت.

سر دیوید هیر رئیس هیات داوران بخش مسابقه فیلم‌های بلند، جایزه بهترین فیلم را به زنگار و استخوان اهدا کرد و درباره این فیلم گفت:«ژاک اودیار سبک منحصر به فرد خودش را دارد که شامل موسیقی، تدوین، نوشتن، فیلمبرداری، صدا، طراحی بصری و بازی می‌شود. او یکی از معدود فیلمسازان صاحب سبک در جهان است که می‌تواند از هر نشانه ای برای یک هدف استفاده کند: خلق. فیلم زنگار و استخوان پر است از قلب، خشونت و عشق.»

زنگار و استخوان داستان رابطه مردی را به نام علی که در یک کلوب شبانه کار می‌کند با زنی به نام استفانی روایت می‌کند که بر اثر یک حادثه تلخ همه چیز در این رابطه به هم می‌ریزد.

اودیار در سال ۲۰۰۹ هم به خاطر فیلم پیامبر جایزه ای را در جشنواره لندن برده بود.

ماریون کوتیار

ماریون کوتیار در فیلم زنگار و استخوان

هیات داوران این بخش همچنین از فیلم‌های به دنبال لوسیا (میشل فرانکو) و نه (پابلو لورین) تقدیر کرد.

در بخش مسابقه فیلم‌های بلند جشنواره امسال، فیلم‌هایی چون در خانه (فرانسوا اوزون)، خلاء را پر کن (راما بورشتین)، هر روز (مایکل وینتر باتم)، لور (کیت شورتلند) و بچه‌های نیمه شب (دیپا مهتا) حضور داشتند.

جایزه چهره تازه سینمای بریتانیا

جایزه چهره تازه سینمای بریتانیا به سالی الحسینی کارگردان و نویسنده فیلمنامه "برادر من شیطان" تعلق گرفت.

این جایزه به استعداد تازه ای در عرصه کارگردانی، تهیه کنندگی، نویسندگی فیلمنامه یا بازیگری به یک چهره تازه وارد در سینمای بریتانیا تعلق می‌گیرد.

دیوید هیمن ، رئیس هیات داوران این بخش، درباره این فیلم گفت:«کارگردانی و نویسندگی سالی الحسینی بلوغ شگفت انگیزی را به نمایش می‌گذارد. فیلم از ژانر خود به طرز شاعرانه و ظریفی فراتر می‌رود و حس شگفت انگیزی خلق می‌کند.»

جایزه ساترلند که به « فیلمسازی که اصیل ترین و خلاقانه ترین اثر جشنواره را در اولین فیلم بلند خود خلق کرده باشد» اهدا می‌شود، به فیلم حیوانات جنوب وحشی ساخته بن زیتلین تعلق گرفت.

جایزه گریرسون برای بهترین فیلم مستند به آلکس گیبنی کارگردان و نویسنده فیلمنامه "می ماکسیما کولپا: سکوت در خانه خدا" تعلق گرفت.

جایزه ویژه تیم برتون و هلنا بونهم کارتر

تیم برتون و هلنا بونهم کارتر

تقدیر ویژه موسسه فیلم بریتانیا نصیب تیم برتون و هلنا بونهم کارتر شد

تقدیر ویژه بی اف آی (موسسه فیلم بریتانیا) همان طور که از پیش اعلام شده بود نصیب تیم برتون و هلنا بونهم کارتر شد.

گرک دایک رئیس بی اف آی در این مراسم گفت:« جوایز جشنواره لندن بی اف آی، ادای احترامی است به استعدادهای برجسته و به همین دلیل افتخار داریم که تیم برتون یکی از خلاق ترین کارگردانان سینما و هلنا بونهم کارتر یکی از بهترین بازیگران زن سینمای بریتانیا این عضویت ویژه را پذیرفتند؛ بالاترین عنوانی که موسسه فیلم بریتانیا می‌تواند به کسی اهدا کند.»

جشنواره لندن که از دهم اکتبر آغاز شده، روز یکشنبه بیست و یکم اکتبر به پایان می‌رسد.

این جشنواره بر خلاف جشنواره‌های بزرگی چون کن و ونیز و برلین، بخش مسابقه قدرتمندی ندارد و تنها به عنوان «جشنواره جشنواره ها» گزیده ای از مهمترین فیلم های سال را از جشنواره‌های دیگر جمع آوری و در لندن به نمایش می‌گذارد.

امسال با تغییر مدیر جشنواره، به نظر می‌رسید که برگزار کنندگان سعی داشتند که با جدی تر کردن بخش‌های مسابقه ای، بر اهمیت این جشنواره بیفزایند، اما عدم وجود هیات داوران شناخته شده و مهمتر انتخاب فیلم‌هایی در بخش مسابقه که پیشتر در جشنواره‌های دیگر نمایش داشته اند، از اهمیت بخش مسابقه این جشنواره کاسته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.