آزمون سخت دولت اسپانیا در انتخابات محلی

به روز شده:  08:12 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

آقای راهوی درخواست وامهای بیشتر را تا بعد از برگزاری انتخابات به تعویق انداخته است

مردم مناطق گالیسیا و باسک در اسپانیا امروز در انتخاباتی شرکت خواهند کرد که به 'آزمون اساسی برنامه های اقتصادی دولت' تعبیر شده است.

حزب مردمی، حزب راستگرای حاکم در اسپانیا، در ۲۴ سال از ۳۱ سال گذشته کنترل گالیسیا را در دست داشته است و ماریانو راهوی، نخست وزیر اسپانیا، اهل همان منطقه است.

با این حال، سیاستهای ریاضت اقتصادی اعمال شده توسط دولت او سبب از بین رفتن حمایتهای مردمی از حزب حاکم در این منطقه شده است.

انتخابات امروز در منطقه باسک هم از حساسیت زیادی برخوردار است و انتظار می رود که موضع سیاسی احزاب جدایی طلب با حمایت بیشتر مردمی، تقویت شود.

اسپانیا از آغاز بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ که سبب سقوط ارزش قیمت زمین و مستغلات در آن کشور شد، دچار تنگنای اقتصادی ناشی از بدهی بانکی بوده است.

پیش‌بینی های اقتصادی از عمیقتر شدن رکود حکایت دارند و هر هفده دولت محلی اسپانیا، مانند بانکها، بدهی های کلان دارند که بازپرداخت آنها مشکل است.

نرخ بیکاری در سراسر کشور ۲۵ درصد است و هر چند که در منطقه 'پر رونقتر' گالیسیا ۲۱ درصد گزارش شده است، مردم در تظاهرات گسترده ای علیه سیاستهای ریاضتی شرکت کرده اند.

ناظران اقتصادی می گویند که اسپانیا راهی ندارد جز این که از بانک مرکزی اروپا درخواست وامهای اضطراری بیشتری کند، اما به نظر می رسد که آقای راهوی چنین اقدامی را تا بعد از برگزاری انتخابات به تعویق انداخته است.

این کشور تا کنون یکصد میلیارد یورو برای تزریق به سیستم بانکی خود از بانک مرکزی اروپا وام گرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.