بشار اسد بار دیگر مداخله خارجی را برای حل بحران سوریه رد کرد

به روز شده:  11:23 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

آقای ابراهیمی می‌گوید که با بشار اسد در مورد پیشنهاد آتش‌بس در تعطیلات عید قربان صحبت کرده است

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه دربیانیه ای که امروز (یکشنبه ۳۰ مهرماه) منتشر شده، اعلام کرد که از هر راه حلی برای پایان دادن به بحران سوریه تا زمانی که به تمامیت ارضی آن کشور احترام گذاشته شود، استقبال می کند.

در این بیانیه که در پی ملاقات رئیس جمهور سوریه با اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل برای حل بحران سوریه منتشر شده، آقای اسد بار دیگر مداخله خارجی را به عنوان بخشی از راه حل بحران سوریه رد کرد.

آقای ابراهیمی پس از این ملاقات در جمع خبرنگاران بدون اشاره به جزییات مذاکراتش با رئیس جمهور سوریه گفت که با آقای اسد در مورد آتش بس در ایام تعطیلات سه روزه عید قربان مذاکره کرده است.

آقای ابراهیمی افزود که در انتظار پاسخ دولت سوریه به این درخواست است.

نماینده سازمان ملل برای حل بحران سوریه به خبرنگاران گفت که بعضی از اعضای گروههای مخالف که با آنها دیدار کرده با پیشنهاد آتش بس در ایام عید قربان تنها در صورتی که نیروهای دولتی هم به آن پایبند باشند، موافق هستند،

همزمان با دیدار آقای ابراهیمی و رئیس جمهور سوریه، بمبی در منطقه مسیحی نشین باب توما که در بخش قدیمی دمشق واقع است، منفجر شده است.

رسانه‌های دولتی سوریه گفته‌اند که این انفجار در مجاورت یک پاسگاه پلیس در این منطقه رخ داد.

گزارش‌ها از اعزام آمبولانس‌ها به محل حادثه حکایت دارند و نیروهای امنیتی سوریه در حال حاضر نواحی اطراف این منطقه را مسدود کرده‌اند.

به گفته تلویزیون دولتی سوریه در جریان این انفجار ۱۰ نفر کشته و شماری مجروح شده‌اند.

اخضر ابراهیمی روز گذشته با ولید معلم، وزیر خارجه سوریه دیدار کرد

آقای ابراهیمی که روز جمعه گذشته به دمشق سفر کرده و دیروز با ولید معلم، وزیر امور خارجه دیدار و مذاکره کرده بود.

وزارت امور خارجه سوریه گفته است که ولید معلم در جریان دیدارش با آقای ابراهیمی خواسته است که با توقف خشونت‌ها، زمینه لازم برای انجام گفتگوهایی برای حل بحران در سوریه فراهم شود.

به گفته وزارت امور خارجه سوریه "انجام گفتگو بدون هر گونه مداخله خارجی، تنها راه برون رفت از بحران فعلی است."

همچنین گفته شده است که آقای معلم در جریان این دیدار از کشورهای همسایه به دلیل پناه دادن، مسلح کردن و همچنین آموزش دادن شورشیان به آقای ابراهیمی شکایت کرده است.

به گفته سوریه، عملکرد شورشیان مخالف، ماموریت آقای ابراهیمی را خدشه دار می‌کند.

سوریه مکررا ترکیه، عربستان سعودی و قطر را به حمایت از شورشیان مسلح متهم کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.