تشییع جنازه قربانیان انفجار بیروت به درگیری انجامید

به روز شده:  15:56 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

مراسم تشییع جنازه رییس اطلاعات لبنان

مراسم تشییع جنازه رییس اطلاعات لبنان در بیروت به خشونت کشیده شد. جمعیت بزرگی در میدان شهدای بیروت جمع شدند تا در مراسم خاک سپاری وسام الحسن شرکت کنند که روز جمعه کشته شد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

مراسم تشییع جنازه وسام حسن، رییس اطلاعات پلیس لبنان، به درگیری کشید.

برخی شرکت‌کنندگان در تشییع جنازه به سمت ساختمان‌های دولتی سنگ پرتاب کرده‌اند و پلیس برای متفرق کردن آنها از گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

وسام حسن به ائتلاف ١٤ مارس، از مخالفان سوریه و حزب‌الله لبنان نزدیک بود.

در پی انفجاری که به کشته شدن آقای حسن انجامید، سعد حریری، رهبر این ائتلاف از نجیب میقاتی، نخست‌وزیر دولت ائتلافی، که حزب‌الله لبنان در آن دست بالا را دارد، خواسته بود که استعفا دهد.

آقای میقاتی دیروز اعلام کرد به درخواست رییس‌جمهور در مقام خود می‌ماند.

بسیاری از مخالفان دولت سوریه، از جمله در لبنان، سوریه را عامل این انفجار می‌دانند.

سعد حریری و فواد سینیوره، نخست‌وزیر پیشین لبنان، از هواداران خود خواسته‌اند که آرامششان را حفظ کنند.

ادامه درگیری‌ها در سوریه، این نگرانی را به وجود آورده که تنش به لبنان سرایت کند. لبنان، که سابقه یک جنگ داخلی ۱۵ ساله را نیز دارد، به دو دسته مخالفان و موافقان اسد تقسیم شده است.

سوریه پس از جنگ داخلی لبنان نقشی کلیدی در این کشور بازی می‌کرد و مطابق توافق با دولت لبنان در این کشور نیروهای نظامی داشت. سوریه در پیامد سوءقصد سال ٢٠٠۵ به رفیق حریری، نخست‌وزیر اسبق، ناچار شد نیروهای خود را از لبنان خارج کند.

وسام حسن، هدایت تحقیق بر پرونده سوءقصد به رفیق حریری را بر عهده داشت و سوریه را در آن دخیل می‌دانست. او همچنین در بازداشت میشل سامحه، وزیر پیشین اطلاعات، به اتهام طراحی توطئه بمب‌گذاری برای حمایت از سوریه نقش داشت.

نبیل عربی، دبیر اتحادیه عرب، اظهار امیدواری کرده که آرامش به لبنان بازگردد. او گفته است: "آنچه روی می‌دهد بسیار حساس است و من امیدوارم لبنانی‌ها مثل همیشه از این دوران دشوار بگذرند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.