سردبیر برنامه خبری نیوزنایت بی‌بی‌سی بر سر ادعای مربوط به سویل کنار می‌رود

به روز شده:  12:40 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391
پیتر ریپن

بی‌بی‌سی اعلام کرده است که توضیحات قبلی آقای ریپن در بعضی موارد "نادقیق و ناقص" بوده است

بی‌بی‌سی اعلام کرده است که پیتر ریپن، سردبیر برنامه معروف خبری نیوزنایت از کار کنار می رود. او مسئول کنار گذاشتن گزارشی بود که به ادعاهای آزار جنسی گروهی از دختران توسط یک مجری قدیمی این شبکه می پرداخت.

آقای ریپن پیش تر گفته بود که به دلایل حرفه ای و بر اساس معیارهای خبری این گزارش را کنار گذاشته بود.

پیشتر مریون جونز، یکی از تهیه کنندگان نیوزنایت که این گزارش را درباره اتهامات منتسب به جیمی سویل، مجری قدیمی بی‌بی‎سی تهیه کرده بود، گفت که به آقای ریپن هشدار داده بود که کنار گذاشتن گزارش، بی‌بی‌سی را در معرض اتهام مخفی‌کاری قرار خواهد داد.

آقای جونز به برنامه پانورامای بی‌بی‌سی که قرار است امشب از شبکه اول تلویزیون بی‌بی‌سی پخش شود، گفته است که روز هفتم دسامبر سال ۲۰۱۱ با ارسال ایمیلی به آقای ریپن هشدار داده بود.

آقای جونز می گوید: "مطمئن بودم که این ماجرا به نحوی فاش خواهد شد... [و] بی‌بی‌سی در معرض اتهام مخفی‌کاری قرار می گیرد".

جیمی سویل، مجری قدیمی تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی که اکتبر سال گذشته در ۸۴ سالگی درگذشت، در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی بسیار مشهور بود. پلیس می گوید که او ممکن است در طول ۴۰ سال به تعداد زیادی، از جمله دختران کم سن و سال، آزار جنسی رسانده باشد که در مواردی این کار در ساختمان های بی‌بی‌سی انجام شده است.

شبکه آی‌تی‌وی روز سوم اکتبر (۱۲ مهر) یک گزارش تحقیقی در مورد اعمال سویل پخش کرد و پس از آن سیل اتهامات در این مورد سرازیر شد. بعدا معلوم شد که گزارش مشابهی برای برنامه معروف خبری نیوزنایت شبکه ۲ تلویزیون بی‌بی‌سی تهیه شده بود، اما کنار گذاشته شد.

جیمی سویل

سر جیمی سویل متهم شده است که به ده‌ها نفر، از جمله دختران کم سن و سال، آزار جنسی رسانده‌است

جرج انتویسل، مدیرکل بی‌بی‌سی روز سه شنبه در مقابل نمایندگان پارلمان بریتانیا حاضر می شود تا به پرسش های آنها در مورد بی‌بی‌سی و سویل پاسخ دهد. او دو رشته تحقیقات در این مورد ترتیب داده است.

یکی از این تحقیقات که توسط نیک پولارد، رئیس سابق شبکه اسکای رهبری می شود، در این مورد است که چرا گزارش مربوط به ادعاها علیه سویل در نیوزنایت پخش نشد. انتظار می رود که نتیجه این تحقیق در ماه دسامبر منتشر شود.

دومین تحقیق را قاضی جنت اسمیث رهبری می کند و موضوع آن فرهنگ سازمانی بی‌بی‌سی در سال هایی است که سویل در آن کار می کرد. نتیجه این تحقیق قرار است در بهار سال ۲۰۱۳ آماده شود.

پیتر ریپن پیش تر در وبلاگ سردبیران بی‌بی‌سی ماجرای گزارش نیوزنایت و دلایل عدم پخش آن را توضیح داده بود، اما بی‌بی‌سی امروز با انتشار بیانیه ای نوشته است که توضیحات آقای ریپن "در بعضی موارد نادقیق و ناقص" بوده است.

در این بیانیه آمده است: "بی‌بی‌سی از این اشتباهات متأسف است و برای جمع آوری همه شواهد موجود با گروه تحقیق پولارد همکاری خواهد کرد تا در جریان این تحقیق، حقیقت به طور کامل کشف شود".

علاوه بر این، بی‌بی‌سی اعلام کرده است که پیتر ریپن در زمانی که تحقیقات نیک پولارد در جریان است از سمت خود کنار می رود و از امروز سردبیر نیوزنایت نیست.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.