ترکیه به 'سرکوب' آزادی مطبوعات متهم شد

به روز شده:  12:49 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391

انتقاد کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران از وضعیت آزادی رسانه‌ها در ترکیه

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، به شدت از وضعیت آزادی رسانه ها در ترکیه انتقاد کرده است. این سازمان مدافع حقوق روزنامه نگاران که در نیویورک مستقر است گفته ترکیه بزرگترین سرکوبگر رسانه ها در جهان شده.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

یک گروه بین المللی ناظر بر کار رسانه‌ها، ترکیه را متهم کرده که با ارعاب و به زندان انداختن روزنامه‌نگاران در صدد سرکوب آنهاست.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران می‌گوید که این کشور در اوایل ماه اوت گذشته ۷۶ روزنامه‌نگار را به زندان انداخته است، که این آمار بیش از هر کشور دیگری در جهان است.

به گفته این نهاد بین المللی ۷۰ درصد از این روزنامه نگاران کرد هستند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، گفته است که افراد دستگیر شده با اتهاماتی از قبیل فعالیت‌های تروریستی و بدنام کردن چهره ترکیه روبرو هستند.

این در حالی است که ترکیه ادعا می‌کند که اکثر روزنامه‌نگاران به دلیل جرائمی که ربطی به روزنامه‌نگاری ندارد، بازداشت شده‌اند.

جوئل سایمون، رئیس این نهاد بین المللی گفته است که ترکیه نباید به بهانه نگرانی‌های امنیتی، روزنامه‌نگاران منتقد را با تروریستها یکسان بداند.

ترکیه گفته است که این انتقادات بیش از حد بزرگ جلوه داده شده است.

به گفته دولت ترکیه اکثر کسانی که این نهاد از آنها به عنوان روزنامه‌نگاران زندانی یاد می‌کند، به ارتکاب جرائمی که امنیت کشور را به خطر می‌اندازند، متهم شده ‌اند.

خود سانسوری

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه متهم شده که علنا از روزنامه نگاران ابراز نارضایتی می‌کند

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران هشدار داده که دولت ترکیه با توسل به اشکال مختلف فشار، فرهنگ خودسانسوری را در رسانه‌های این کشور ایجاد کرده است.

این نهاد بین المللی گفته است که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر، با ابراز نارضایتی علنی از روزنامه‌نگاران، رسانه‌ها را وادار به تبعیت از نظر دولت یا اخراج کارکنان "خاطی" کرده است.

در گزارش کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، مشخصا به احمد سیک و ندیم سنر دو گزارشگر سرشناسی اشاره شده است که بیش از یک سال پیش بازداشت و به دخالت در طراحی علیه دولت متهم شدند.

این دو گزارشگر به این نهاد بین المللی گفتند که آنها مقاله و کتاب‌هایی را در مورد موضوعاتی حساس از جمله قتل روزنامه‌نگار سرشناس هرانت دینک منتشر کرده بودند.

این در حالی است که این دو گزارشگر اتهامات وارده مبنی بر کمک به سازمانی سری را که توسط افسران ارشد ترکیه هدایت می‌شد، رد کرده‌اند. گفته شده این سازمان در صدد براندازی دولت ترکیه بود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.