اوضاع متشنج سوریه بر لبنان چه تاثیری خواهد داشت؟

به روز شده:  18:42 گرينويچ - پنج شنبه 25 اکتبر 2012 - 04 آبان 1391

لبنان زیر سایه سوریه قرار دارد و چه بخواهد یا نخواهد، می تواند بخشی از صحنه درگیری قرار گیرد

لبنان، مثل کشورهای کوچک دیگری که توسط کشورهای بزرگ احاطه شده اند، همیشه خواسته است که فضایی سیاسی برای خود فارغ از نفوذ دولت‌های همسایه بزرگتر ایجاد کند.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، به همین دلیل در طول هجده ماه گذشته که سوریه با بحران روبرو بوده، سیاست لبنان را سیاست دوری و جدایی اعلام کرده است.

اما مسائل به این سادگی نیستند و به گفته لئون تروتسکی "شاید شما به جنگ علاقه نداشته باشید، اما جنگ به شما علاقمند است."

لبنان زیر سایه سوریه قرار دارد و چه بخواهد یا نخواهد، می تواند بخشی از صحنه درگیری قرار گیرد.

بیش از یکصد هزار شهروند سوری در یک سال و نیم گذشته به لبنان پناه برده اند و جنگجویان ارتش آزاد سوریه (که مشغول نبرد با دولت بشار اسد است) از شمال لبنان اسلحه و دارو به سوریه قاچاق می کنند.

حکومت‌های سنی عربستان سعودی و شیعه ایران به دنبال توسعه نفوذ خود در لبنان هستند و گروه‌های موافق و مخالف بشار اسد در شهرهایی مثل طرابلس در کنار هم زندگی می کنند.

قتل وسام الحسن، مقام امنیتی لبنان، نشانه ای از ادامه کشمکش‌ها است. آقای حسن به عنوان یک طرفدار شورشیان ضد بشار اسد تلقی می شد و در گذشته هم در افشای آنچه که طرح‌های سوریه برای بمب گذاری در لبنان تلقی می شده، موثر بوده است.

مسلمانان سنی مذهب لبنان مانند سال ۲۰۰۵ نگران هستند. در آن سال، قتل رفیق حریری که به نیروهای طرفدار سوریه نسبت داده شده بود، سبب خروج نظامیان سوری از لبنان شد.

اما در طول سال‌های گذشته نیروهای طرفدار سوریه بار دیگر در حال ترقی بوده اند.

گروه شیعه حزب الله از سال گذشته میلادی یاران بیشتری در دولت لبنان پیدا کرده است و امروزه قدرتی معادل قدرت ارتش لبنان و یا حتی بیشتر از آن دارد. در چنین شرایطی، جدایی عملی لبنان از آینده سیاسی سوریه امری مشکل به نظر می رسد.

با این حال، خطری که لبنان با آن روبرو است، خطر فروپاشی دولت است. سنی ها می خواهند که دولت را سرنگون کنند و آمریکا هم آنها را تشویق می کند؛ ولی سنی ها از زمان قتل رفیق حریری رهبری واحد و منسجمی ندارند.

دستگاه‌های امنیتی لبنان هم منش‌های متفاوتی دارند. یک دستگاه که توسط آقای حسن اداره می شد گرایشی علیه دولت سوریه دارد و دستگاه دیگر به حزب الله نزدیک است.

ارتش لبنان از وارد شدن به اختلافات سیاسی داخلی خودداری می کند و حزب الله هم نمی خواهد دولتی را که خود را به آن نزدیک حس می کند، تضعیف کند.

رهبران سیاسی لبنان خواستار آرامش در سطح خیابان‌ها شده اند ولی حتی اگر اعتراضات خیابانی در روزهای آینده کم بشوند، لبنان همچنان تحت تاثیر اوضاع سوریه قرار خواهد داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.