درخواست ترکیه برای شکستن اعتصاب زندانیان کرد

به روز شده:  19:28 گرينويچ - پنج شنبه 25 اکتبر 2012 - 04 آبان 1391
طرفداران پ ک ک

با آغاز سال جدید تحصیلی جوانان معترض کرد، ده‎ها مدرسه مناطق کردنشین ترکیه را آتش زدند

حدود هفتصد زندانی سیاسی ترکیه از چهل و چهار روز پیش دست به اعتصاب غذا زده اند. سعدالله ارگین، وزیر دادگستری ترکیه در یک پیام تلویزیونی از زندانیان خواست دست از اعتصاب غذا بر دارند.

آقای ارگین دیروز در زندان سینجان آنکارا، با تعدادی از اعتصاب کنندگان ملاقات کرد. او از زندانیان اعتصاب کننده خواست به خاطر عید قربان، سلامتی خودشان، و خانواده هایشان دست از اعتصاب بر دارند.

سازمان حقوق بشر ترکیه می گوید ۷۱۵ زندانی در چهل و هشت زندان در سراسر ترکیه دست به اعتصاب غذا زده اند. برخی از این زندانیان ۴۴ روز است که از خوردن غذا خود داری می‌کنند.

یکی از خواسته های زندانیان پایان دادن به حبس انفرادی عبدالله اوجلان ، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه - پ‌ ک‌ ک هستند. رهبر پ ک ک از سال ۱۹۹۹ در زندان جزیره امرالی ترکیه زندانی است و از پانزده ماه پیش به وکلای او اجازه ملاقات داده نشده است. علاوه بر این، برخی از وکلای آقای اوجلان دستگیر و زندانی شده اند.

یکی دیگر از خواسته های اعتصاب کنندگان، دفاع از خود به زبان کردی در دادگاه های ترکیه و تحصیل به زبان مادری در سیستم آموزشی ترکیه است.

با آغاز سال جدید تحصیلی جوانان معترض کرد، ده‎ها مدرسه مناطق کردنشین ترکیه را آتش زدند. آنان با شعار "آموزش عادلانه" به کلاسهای درس حمله کردند. مهاجمین که از طرفداران پ ک ک هستند می گویند باید شانس عادلانه برای آموزش زبان کردی برای تحصیل در مدارس ترکیه وجود داشته باشد.

در طول ده سال گذشته که حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان در قدرت بوده، تلاشهایی برای بهبود حقوق کردها انجام شده است.

برای سالها دولتهای پیشین ترکیه کردها را ترک‌های کوهی می خواندند. اما دولت آقای اردوغان به مشکلی به نام مشکل کردها اعتراف کرد. استفاده از زبان کردی در مراکز آموزش خصوصی آزاد و دولت، تلویزیون ۲۴ ساعته به زبان کردی افتتاح کرد.

اخیرا هم آموزش زبان کردی در مدارس ترکیه انتخابی شده است. دولت آقای اردوغان در تلاشی برای حل مشکل کردها با آقای اوجلان در زندان مخفیانه ملاقاتهایی انجام داده است. اما پس از شکست این مذاکرات آقای اوجلان از دیدار با وکیلانش منع شده است.

بر اساس آمار گروه بین المللی بحران ICG ، که سازمانی غیرانتفاعی و تحقیقاتی است و برای حل درگیریها در جهان تلاش می کند، در دو سال گذشته بیش از ۷۰۰۰ فعال سیاسی کرد به جرم عضویت در اتحادیه جوامع کردی، (KCK) دستگیر شده اند،.

پ ک ک

ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا، پ ک ک را یک سازمان تروریستی می دانند

دولت ترکیه می گوید اتحادیه جوامع کردی، چتری برای فعالیت پ ک ک در داخل ترکیه است. گروه بین المللی بحران می گوید این دستگیریها کمکی به دولت برای حل مشکل کردها نکرده است بلکه بسیاری از جوانان کرد را به خشم آورده و آنان برای جنگیدن با دولت ترکیه به پ ک ک پیوسته اند.

در روزهای اخیر تعداد زیادی از نمایندگان پارلمان و شهرداران شهرهای کردنشین ترکیه با زندانیان اعتصاب کننده همراه شده اند.

حال برخی از اعتصاب کننده وخیم گزارش شده است و این نگرانی وجود دارد که داستان ۱۲ سال پیش زندانهای ترکیه تکرار شود. در آن زمان در سال ۲۰۰۱ تعدادی از زندانیان در اعتراض به انتقال آنان به سلولهای انفرادی دست به اعتصاب غذا زدند. تعدادی از آنان در آن زمان جانشان را از دست دادند.

وزیر دادگستری ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی دیروز از اصلاحات دولت در چند سال گذشته صحبت کرد. او گفت دولت آقای اردوغان قول داده تا امکان استفاده از زبان مادری برای متهمین در دادگاه های ترکیه فراهم شود. اما به دیگر خواسته های زندانیان، که خواهان آزادی عبدالله اوجلان و تحصیل با زبان کردی در مدارس هستند، اشاره ای نکرد.

پزشکانی که اعتصاب کنندگان را معاینه کرده اند می گویند حال برخی از اعتصاب کنندگان وخیم است.

جانشین وزیر دادگستری ترکیه می گوید دولت اگر لازم باشد برای حفظ جان اعتصاب کنندگان دخالت خواهد کرد.

ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا، پ ک ک را یک سازمان تروریستی می دانند. بنابر برخی گزارشها، در طول درگیریهای نیروهای امنیتی ترکیه و پ ک ک از سال ۱۹۸۴ بیش از ۳۰،۰۰۰ نفر جانشان را از دست داده اند.

بر اساس قوانین جزایی ترکیه هر کس با گروه های تروریستی همکاری کند می تواند به زندان طولانی مدت محکوم شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.