انتقاد زایراف از سیاست اجتماعی دولت تاجیکستان در پیام تبریک عید قربان

به روز شده:  16:26 گرينويچ - پنج شنبه 25 اکتبر 2012 - 04 آبان 1391

پیام تبریکاتی زایراف به مناسبت جشنی مذهبی کم سابقه است

رحمت الله زایراف، رهبر حزب سوسیال دموکرات و از مخالفان عمده امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در پیام تبریکی به مناسبت عید قربان از سیاستهای اجتماعی دولت تاجیکستان بشدت انتقاد کرده است.

آقای زایراف از جمله گفته است که "ناسالم بودن حکومت فعلی" از سببهای اصلی سال تا سال دشوار شدن وضع زندگی اجتماعی در تاجیکستان است."

در پیام تبریکاتی کم سابقه آقای زایراف که روز پنج‌شنبه‌ ۲۵ اکتبر منتشر شد، آمده که مردم در تاجیکستان "خرگوش یا گوسفند تجربه‌ای نبوده، بلکه سرچشمه یگانه حاکمیت دولتی" هستند.

وی افزوده است: "ما با شما در یکجایگی یک وطن - تاجیکستان - و یک نام - تاجیکستانی - داریم! دین ما ایمان ماست. ما حزب خودشناس و خداشناس هستیم. خداوند به ما عقل و ادراک و ذکاوت داده است که حیات و زندگانی خود را اداره کرده توانیم، جامعه و دولت را پیش بریم."

آقای زایراف در ادامه‌ این سؤال را مطرح کرده است: "اما برای چه زندگانی سالم در تاجیکستان سال به سال وزنین (سنگین) می‌گردد و عدالت اجتماعی، حاکمیت مردم، اولویت قانون و احترام و حمایه شخصیت از بین رفته است؟"

به اعتقاد رهبر حزب سوسیال دموکرات، مشکلات امروز جامعه تاجیکستان ناشی از تحولات ناگهانی در طبیعت، مسائل جهان امروزی و یا مربوط به کشورهای همسایه نیست.

وی افزوده است: "ما معتقد هستیم که مشکلات اساسی رشد سیاسی و اقتصادی کشور ما در ناسالمی حاکمیت دولتی امروزه، خودخواهی گروهی و قومی، معیارهای دوگانه و دورویگی، رهبری بی‌ثمره اقتصادی کشور (نهفته) می‌باشد."

آقای زایراف پارلمان تاجیکستان را نیز به نداشتن استقلال متهم کرده است. به اعتقاد او در تاجیکستان سیاست کادری مؤثر و مکانیسمهای درست نظارت بر نحوه خرج مبالغ بودجه وجود ندارد. این در حالیست که ذخایر انسانی فراوان موجود است.

در پیام او نبود شرایط مناسب برای فعالیت تجاری و کشاورزی، فساد مالی گسترده و فقدان مبارزه مؤثر با این پدیده نامطلوب از موانع دیگر در راه توسعه جامعه عنوان شده است.

وی می‌ افزاید: "تاجیکستان چون کشور دارای ذخیره‌های غنی و از طرف یک گروه آدمان اداره شونده و با اهالی جدا از حاکمیت و مالکیت عرض هستی دارد. از این رو، در کشور برابری در نزد قانون و دادگاه نیست و عدالت اجتماعی نیست، انسان بی قدر شده و کشور همانا در بحران عمیق شهروندی ساختاری قرار دارد."

وی ۲۰۱۳ را "سال تقدیرساز برای تاجیکستان" خوانده و در پیام خود آرزو کرده که عدالت اجتماعی، حاکمیت مردمی، اولویت قانون و احترام شخصیت استوار و برقرار شود.

پرزیدنت رحمان گفت که مردم در این روز نسبت به سرنوشت کودکان معلول و افراد کمبضاعت باید بی‌تفاوت نباشند

انتقادات آقای زایراف در حالیست که رئیس جمهوری تاجیکستان در پیام تبریکاتی خود به مردم این کشور از تجار دعوت کرده است که قیمت مواد را در بازارها معتدل نگه دارند.

امامعلی رحمان از مردم توانگر خواسته که در این روز نسبت به سرنوشت کودکان معلول و افراد کم‌بضاعت بی‌تفاوت نباشند: "یکی از فضیلتهای نیک و پسندیده این عید مبارک دراز کردن دست شفقت به سوی مردم کم بضاعت، پیران برجامانده و یتیمان و درماندگان می‌باشد."

آقای رحمان همچنین از مردم دعوت کرده است که به خاطر استقرار صلح و ثبات کامل به نمایندگان قوم و ملیتهای مختلف و مذهبهای دیگر احترام بگذارند.

پرزیدنت رحمان، همچنین با تأکید به نقش تربیت انسان در دین مبین اسلام و یادداوری از قانون "در باره مسئولیت پدر و مادر در تعلیم و تربیّت فرزند" گفته است که در برابر دولت، والدان نیز برای تربیت فرزندان سالم جوابگو هستند.

این قانون به دلیل ایجاد محدودیت در آزادی های مذهبی جوانان مورد انتقاد شدید مدافعان حقوق بشر در خارج و داخل کشور قرار گرفت.

آقای رحمان افزوده است: "همیشه در خاطر باید داشت که آینده دولت ما نورسان و جوانان هستند. بنائا ما می‌خواهیم که جوانان و نورسان کشورمان با رفتار و گفتار و پندار نیک خویش نمونه عبرت باشند، همچون اشخاص خوش‌اخلاق و نیک‌سرشت به کمال رسند، صاحب علم و صاحب کسب گردند، برای رشد و پیشرفت و حمایت از منفعتهای وطن عزیزمان - تاجیکستان سعی و تلاش ورزند."

این در حالی است که سالانه هزاران جوان تاجیک به دلیل کمبود اشتغال برای دریافت جای کار و روزی کشوررا به قصد خارج ترک می کنند.

پرزیدنت رحمان همه‌ساله در آستانه عید قربان و جشنهای دیگر توسط تلویزیونها و رادیوهای دولتی مردم را شادباش می‌گوید. امّا برای نخستین بار است که رهبر حزب سوسیال دموکرات، یکی از احزاب عمده مخالف، در رابطه با یک عید مذهبی به مردم تاجیکستان پیام تبریک ارائه می‌دهد.

محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی، از احزاب عمده مخالف و تنها حزب مذهبی در تاجیکستان، نیز با نشر پیامی مردم را به مناسبت عید قربان شادباش گفته است.

کارشناسان می‌گویندکه با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری آینده که قرار است اواخر ۲۰۱۳ برپا شود، رهبران مخالف این فرصت را برای مطرح کردن انتقادات خود از دولت و جلب محبوبیت رأی‌دهندگان مهم می‌دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.