ارتش سوریه و مخالفان، آتش بس را پذیرفت

به روز شده:  02:11 گرينويچ - جمعه 26 اکتبر 2012 - 05 آبان 1391
ارتش آزاد سوریه

ارتش آزاد سوریه هم شرایط آتش بس چهار روزه را پذیرفته

ارتش سوریه گفته که با پیشنهاد آتش بس چهار روزه به مناسبت عید قربان موافق است.

بنا به بیانیه ای که ارتش سوریه منتشر کرده و در تلویزیون دولتی این کشور قرائت شده، ارتش گفته که حق پاسخ دادن به حملات احتمالی مخالفان مسلح دولت را برای خود محفوظ می داند.

اخضر ابراهیمی، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، پیشنهاد این آتش بس را داده بود. با امید به این که این آتش بس به آغاز روند صلح در سوریه منجر شود.

همزمان خبر آمده که مخالفان می گویند در شهر حلب که مشغول پیش روی هستند.

حلب، بزرگترین شهر سوریه است که در ماه های اخیر صحنه درگیری های بسیاری بوده است.

بدبینی

آقای ابراهیمی در دو هفته گذشته به خاورمیانه سفر کرده بود و در روز چهارشنبه توانست موافقت شورای امنیت سازمان ملل را برای این آتش بس به دست آورد.

او از جانب مخالفان خبر داد که بیشتر آنها با آتش بس موافق هستند اما گفت که عده ای از شبه نظامیان مخالف دولت می گویند که به آن بدبین هستند.

ارتشی ها در بیانیه خود نوشته اند که از ساعت شش صبح روز جمعه به وقت محلی تمام عملیات خود را در سراسر خاک سوریه متوقف می کنند.

در این بیانیه آمده: "نیروهای مسلح سوریه، برای خود این حق را محفوظ می دارند که به عملیات تروریستی پاسخ دهند. همین طور به تلاش گروه های مسلح برای تجدید قوا یا به تلاش برای نفوذ از کشورهای همسایه."

قاسم سعدالدین، سخنگوی ستاد مشترک ارتش آزاد سوریه، مهمترین گروه مسلح مخالف دولت گفته که نیروهای آنها از این آتش بس حمایت می کنند.

در گفتگویی با رویترز، متقابلا آقای سعدالدین گفته که آنها هم به نیروهای دولتی اجازه نمی دهند تا از این فرصت برای تجدید فوا استفاده کنند.

'گفتگوهای سیاسی'

تلاش های قبلی برای برقراری آتش بس در سوریه با شکست روبه رو شده بود و خشونت ها ادامه داشت.

دولت آمریکا از این آتش بس استقبال کرده است.

دبیر کل سازمان ملل هم ابراز امیدواری کرده که این آتش بس به گفتگوهای سیاسی بین طرفین منجر شود.

از ماه مارس ۲۰۱۱، حدود یک سال و نیم پیش بود که مخالفت ها با دولت بشار اسد در سوریه آغاز شد.

مخالفان مسلح دولت سوریه می گویند که از شروع درگیری ها تا به حال بیش از ۳۵ هزار نفر از آنها توسط دولتی ها کشته شده اند. سازمان ملل تعداد کشته های مخالفان را بیش از ۲۰ هزار نفر تخمین می زند.

روز پنجشنبه شاهدان عینی و فعالان سیاسی از حلب گزارش دادند که نیروهای ارتش از پست هایی که در محله مسیحی السریان و محله کردنشین اشرفیه عقب نشینی کردند و شبه نظامیان جای آنها را گرفتند.

هنوز از حلب خبر می آید که درگیری در آن ادامه دارد.

یکی از فعالان سیاسی به بخش جهانی بی‌بی‌سی گفته که مرکز شهر حلب در دستان مخالفان دولت است.

او گفت که شبه نظامیان، تک تیراندازهایی را بر بام های خانه ها مستقر کرده اند تا مواظب باشند نیروهای دولتی به این سمت نیایند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.