فیلتر نیویورک‌‎‌تایمز در چین به خاطر گزارش ثروت خانواده جیابائو

به روز شده:  14:03 گرينويچ - جمعه 26 اکتبر 2012 - 05 آبان 1391

ون جیابائو به زودی قدرت را واگذار می‌کند

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز می‌گوید در پی انتشار گزارشی درباره ثروت‌اندوزی خویشاوندان ون جیابائو، نخست‌وزیر چین، دسترسی به وبسایت این روزنامه در چین محدود شده است.

این روزنامه در گزارش مفصل خود مدعی شده که اعضای خانواده آقای ون دارایی‌هایی، از املاک گرفته تا شرکت‌های بیمه و عمرانی، به ارزش دست کم ٢.٧ میلیارد دلار در اختیار دارند.

بنا بر این گزارش بسیاری از اعضای خانواده نخست‌وزیر چین، از جمله پسر، دختر و برادر کوچکترش، در دوران زمامداری او ثروت فوق‌العاده‌ای به دست آورده‌اند. آنان در بسیاری از موارد هویت خود را لابه‌لای شبکه‌ای از روابط با دوستان، همکاران و شرکای تجاری مخفی کرده‌اند.

شرکت خدمات بیمه‌ای پینگ‌آن از جمله مواردی است که به گزارش نیویورک تایمز اعضای خانواده آقای ون از طریق آن درآمد هنگفتی کسب کرده‌اند.

دولت چین این گزارش را "لکه‌دار" کردن حیثیت مقامات چینی خوانده و آن را دارای "اهدافی پنهانی" دانسته است.

موارد متعدد فساد مالی مقامات دولتی و گسترش شکاف طبقاتی در چین موجب نارضایتی عمومی شده است.

دولت چین نسبت به گزارش‌هایی که درباره رهبرانش، به ویژه ثروت آنها، منتشر می شود، حساس است. پیش از این وقتی شبکه بلومبرگ گزارشی درباره ثروت خویشاوندان ژی جینپینگ منتشر کرد، وبسایتش در چین فیلتر شد. ژی جینپینگ قرار است رییس جمهوری بعدی چین شود.

در "سینا ویبو"، شبکه اجتماعی چینی مشابه توییتر، لغت‌هایی مانند ون جیابائو و نیویورک تایمز فیلتر شده است.

یکی از سخنگویان نیویورک تایمز اظهار امیدواری کرده که دسترسی به وبسایت این روزنامه در چین دوباره فراهم شود.

ون جیابائو حدود ده سال در قدرت بوده و به زودی از کار کناره می‌گیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.