انتخابات آمریکا؛ آیا نظرسنجی ها قابل اعتمادند؟

به روز شده:  12:45 گرينويچ - جمعه 26 اکتبر 2012 - 05 آبان 1391
مردم در حال تماشای مناظره رامنی اوباما

بعد از مناظره اول رامنی خود را در مناظره های ملی بالا کشید

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ششم نوامبر آمریکا، چشم های بسیاری به نظرسنجی هایی دوخته شده که دو رقیب را نزدیکتر و نزدیکتر نشان می‌دهد.

در هفته‌های اخیر افکار عمومی بیشتر به سوی حمایت از میت رامنی حرکت کرده است اما نظرسنجی ها در مجموع همچنان شانس اوباما برای پیروزی را بیشتر رقم می زنند.

اما آیا این نظرسنجی ها می توانند معیار خوبی برای پیش بینی نتیجه باشند؟

فرانک نیوپورت رئیس موسسه معتبر نظرسنجی گالوپ می گوید: "نظرسنجی ها تا حدود زیادی دقیق بوده اند و عموما با همدیگر تطبیق می کنند و در چندین سال اخیر تصویر خوبی از آنچه قرار است اتفاق بیافتد ارائه کرده اند. البته نظرسنجی ها هرگز بی نقص نیستند چون مردم می توانند تا لحظه آخر نظرشان را عوض کنند اما به طور کلی نظرسنجی ها معیار خوبی برای پیش بینی برنده بوده اند."

نظرسنجی ها در آمریکا سابقه ای تقریبا یکصد ساله دارند و در این سال ها فقط در یک مورد به شدت به خطا رفته اند: ۱۹۴۸ که هری ترومن برخلاف همه پیش بینی ها برنده شد.

فرانک نیوپورت می گوید: "در آن سال یک روزنامه در شیکاگو تیتر زد که توماس دویی، هری ترومن را شکست داد چون کاملا مطمئن بودند که او برنده خواهد شد اما وقتی گرد و خاک خوابید و مردم رای خود را دادند هری ترومن مجددا انتخاب شد بنابراین در سال ۱۹۴۸ همه نظرسنجی ها اشتباه از آب در آمدند و این احتمالا بهترین نمونه تاریخی از دوره ای است که همه نظرسنجی ها به خطا رفت."

تازه ترین نظرسنجی های ملی، اوباما و رامنی را شانه به شانه هم نشان می دهد.

اما براساس سیستم انتخاباتی آمریکا نتیجه انتخابات در واقع در سطح ایالات تعیین می شود و در نظرسنجی ها در ایالت های حساس مثل اوهایو، اوباما فقط کمی جلوتر است.

این درحالی است که تا قبل از مناظره اول میان دو نامزد، اوباما درحال اوجگیری بود.

اما بعد از پیروزی قاطع رامنی در آن مناظره، مسیر حرکت افکار عمومی عوض شد.

رامنی حدود پنج درصد خود را بالا کشید و فاصله اش با اوباما در نظرسنجی های ایالتی هم کم شد.

آقای نیوپورت گفت: "روشن است که مناظره اول احتمالا به آقای رامنی کمک کرده چون خیلی از مردم او را خیلی نمی شناختند اما به نظر می رسد که وقتی او را در مناظره دیدند به خودشان گفتند خوب به نظر می رسد که او رقیب قابل تاملی برای اوباماست. به نظر ما آن مناظره به آقای رامنی کمک کرد. نمی شود گفت دقیقا چقدر چون امکان جدا کردن تاثیر مناظره در مقابل یک آگهی انتخاباتی یا عوامل دیگر وجود ندارد اما تقریبا شکی نیست که آن مناظره به نفع میت رامنی تمام شد."

تا قبل از مناظره اول، جمهوری خواهان شکایت می کردند که نظرسنجی ها دقیق نیست.

اما وقتی موقعیت رامنی در افکار عمومی جهش پیدا کرد و در مواردی از اوباما پیشی گرفت، صدای اعتراض برخی دموکرات ها بلند شد.

با توجه به فاصله اندک دو نامزد باید تا روز ششم نوامبر صبر کرد تا معلوم شود باراک اوباما می تواند چهار سال دیگر ساکن کاخ سفید باقی بماند یا باید کلیدها را تحویل میت رامنی دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.