دولت برمه به آتش کشیده شدن دهکده‌ها در ایالت رخاین را تایید کرد

به روز شده:  09:16 گرينويچ - شنبه 27 اکتبر 2012 - 06 آبان 1391

به گفته سازمان دیده بان حقوق بشر، حجم خشونت های اخیر نشان می دهد که دولت برمه باید "به سرعت" به انجام اقدامات لازم برای برقراری امنیت در ایالت رخاین بپردازد

دولت برمه انجام حملاتی را علیه اقلیت مسلمان روهینگیا تایید کرده است.

در همین رابطه یکی از سخنگویان ریاست جمهوری برمه به بی بی سی گفته است که تمامی دهکده‌ها و بخش‌هایی از شهرهای ایالت رخاین در درگیری بین بوداییان و مسلمانان ساکن این نواحی به آتش کشیده شده و از بین رفته است.

سخنگوی ریاست جمهوری برمه این سخنان را پس از آن بیان کرد که دیده‌بان حقوق بشر تصاویر ماهواره ای را منتشر کرده بود که در آن صدها ساختمان را که در شهر ساحلی کیاوکپیو تخریب شده، نشان می دهد.

سخنگوی ریاست جمهوری برمه همچنین به بی بی سی گفت که دولت تدابیر امنیتی را در ایالت رخاین شدت بخشیده است.

در همین حال یک کمیته پارلمانی به ریاست آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان در برمه خواستار خاتمه خشونت ها و اعزام نیروهای بیشتری به مناطق مورد مناقشه شده است.

سازمان دیده بان حقوق بشر از سوزانده شدن ۸۰۰ خانه و "خانه قایقی" و مجموعا ۳۵ هکتار از شهر کیوکپیو واقع در ایالت رخاین برمه در جریان خشونت های اخیر خبر داد.

به گفته این سازمان حقوق بشری مستقر در آمریکا، بیشتر آسیب دیدگان دور جدید خشونت ها، مسلمانانی هستند که از سوی بودایی‌هایی که آنان را "غیربرمه ای" می دانند مورد حمله قرار گرفته‌اند.

درگیری هایی که از روز یکشنبه در ایالت رخاین برمه آغاز شده، به کشته شدن ۵۶ نفر منجر شده است. هنوز مشخص نیست که خشونت های جدید بر سر چه شروع شده است.

دیده‌بان حقوق بشر شنبه ۲۷ اکتبر (۶ آبان) به انتشار تصاویری ماهواره ای پرداخته است که حجم گسترده تخریب در شهر کیاوکپیو را نشان می دهد.

به گفته فیل رابرتسون، معاون آسیای سازمان دیده بان حقوق بشر، حجم خشونت های اخیر نشان می دهد که دولت برمه باید "به سرعت" به انجام اقدامات لازم برای برقراری امنیت در ایالت رخاین بپردازد.

چند روز پیش، گروهی از گزارشگران و فبلمبرداران شبکه چهار بریتانیا توانستند به شهر سیتوه در این ایالت، که در دور جدید خشونت ها آسیب دیده، سفر کرده و از آن گزارش تهیه کنند.

این شبکه تلویزیونی در گزارش خود از این منطقه نشان داد که بزرگ‌ترین محله مسلمان‌نشین در شهر سیتوه، در خشونت‌های قومی کاملا از بین رفته است.

"دیده بان حقوق بشر شنبه ۲۷ اکتبر (۶ آبان) به انتشار تصاویری ماهواره ای پرداخته است که حجم گسترده تخریب در شهر کیوکپیو را نشان می دهد"

حدود چهار ماه پیش هم در ایالت رخاین، ۹۰ نفر که عمدتا مسلمان بودند، بر اثر خشونت های قومی کشته شدند.

خشونت‌ قومی در این استان با پخش این خبر آغاز شد که سه مسلمان به یک زن بودایی تجاوز کرده و او را به قتل رسانده اند.

در پی خشونت های چهار ماه پیش، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت طبق برخی گزارش ها، نیروهای دولتی که برای پایان دادن به خشونت به منطقه اعزام شده بودند، مسلمانان را هدف حمله قرار داده اند.

خانم پیلای خواستار انجام تحقیقات مستقل در این باره شد.

بسیاری از مردم برمه‌ مسلمانان ساکن رخاین را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند و آنان را شهروندان برمه ای تلقی نمی کنند.

دولت برمه می‌گوید این افراد مهاجران تازه وارد از کشورهای شبه قاره هند هستند و شهروند برمه محسوب نمی شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.