مقامات آمریکایی عمران خان را بازجویی کردند

به روز شده:  19:41 گرينويچ - شنبه 27 اکتبر 2012 - 06 آبان 1391

عمران خان، سیاستمدار پاکستانی و رهبر حزب تحریک انصاف (جنبش عدالت) پیش از سوار شدن به هواپیمایی در تورنتو توسط مقامات اداره مهاجرت ایالات متحده بازجویی شده است.

عمران خان می‌گوید او را از هواپیما بیرون کشیده‌اند و درباره دیدگاه‌هایش راجع به حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به اهدافی در خاک پاکستان از او بازجویی کرده‌اند.

او یکی از منتقدین جدی حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی است و سه هفته پیش اعتراضی نسبتا گسترده را علیه آن‌ها ترتیب داده بود.

ایالات متحده می‌گوید حملات هواپیماهای بدون سرنشینش، که عمدتا علیه ستیزه‌جویان اسلام‌گرا در شمال پاکستان انجام می‌شوند، یک ضرورت امنیتی و جزئی از جنگ علیه تروریسم هستند.

پاکستان این حملات را، که با کشتار غیرنظامیان نیز همراه بوده‌اند، نقض حاکمیت ملی خود می‌داند و همواره با آن مخالفت کرده است.

عمران خان پس از بازجویی گفته: "موضع من روشن است. این حملات باید متوقف شوند."

علی زیدی، معاون ارشد عمران خان می‌گوید که او بابت بازداشت دو ساعته‌اش خواهان عذرخواهی مقامات آمریکایی است.

آقای خان حزبش را در سال ۱۹۹۶ تاسیس کرد، اما این حزب تا یک سال گذشته از اقبال چندانی برخوردار نبود.

حزب آقای خان در نزدیک به یک سال اخیر نشست‌های بزرگی را در ایالت‌های مختلف پاکستان به راه انداخته و توانسته ده‌ها هزار نفر از هوادارانشان را گرد هم آورد.

عمران خان، قهرمان پیشین کریکت پاکستان، مواضع شدید ضدآمریکایی دارد. برخی از او به خاطر عدم موضعگیری علیه طالبان انتقاد می‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.