دولت برمه بی‌خانمان شدن ده‌ها هزار مسلمان را تأیید کرد

به روز شده:  12:54 گرينويچ - 28 اکتبر 2012 - 07 آبان 1391

بیشتر آسیب دیدگان دور جدید خشونت ها، مسلمانانی هستند که از سوی بودایی‌هایی که آنان را "غیربرمه ای" می دانند مورد حمله قرار گرفته‌اند

سازمان ملل خواهان کمک های بشردوستانه فوری برای هزاران نفری شد که به دلیل خشونت‌های اخیر در ایالت رخاین در غرب برمه بی‌خانمان شدند.

به گفته دولت برمه، دست کم ۲۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند، که اکثر آنها مسلمانان روهینگیا هستند.

برخی گزارش‌ها حاکی است که بسیاری از کسانی که با قایق از راه دریا گریخته‌اند، جان خود را از دست داده و یا مفقود شده‌اند.

روز گذشته (شنبه ۶ آبان) دولت برمه از کشته شدن بیش از ۸۰ نفر در جریان درگیری بین بوداییان و مسلمانان ساکن ایالت رخاین خبر داد و تایید کرد که تمامی دهکده‌ها و بخش‌هایی از شهرهای این ایالت در این درگیری‌ها به آتش کشیده شده و از بین رفته‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر هم روز گذشته تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرد که در آن صدها ساختمان را که در شهر ساحلی کیاوکپیو تخریب شده، نشان می‌داد.

به گفته این سازمان حقوق بشری مستقر در آمریکا، بیشتر آسیب دیدگان دور جدید خشونت‌ها، مسلمانانی هستند که از سوی بودایی‌هایی که آنان را "غیربرمه ای" می‌دانند مورد حمله قرار گرفته‌اند.

یک گزارشگر محلی که از منطقه بازدید کرده به بخش برمه‌ای بی بی سی گفت که این منطقه کاملا از بین رفته است.

گفته شده از زمان آغاز درگیری های قومی در برمه در ماه ژوئن گذشته تاکنون حدود ۱۰۰ هزار نفر بی خانمان شده اند.

مقامات برمه مسلمانان روهینگیا را مهاجرانی غیرقانونی می‌دانند و به گفته خبرنگاران خشم عمومی گسترده ای نسبت به آنها در جامعه برمه وجود دارد.

چالش اساسی

دولت برمه روز گذشته (شنبه ۶ آبان) به تیمی از سازمان ملل اجازه داد تا از منطقه مورد مناقشه ایالت رخاین بازدید کنند.

آشوک نیگام، نماینده سازمان ملل در اموربشردوستانه در برمه گفته است که براساس برآورد دولت بیش از ۲۰ هزار نفر به دلیل خشونت‌های اخیر مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند، اما به گفته نماینده سازمان ملل آمار بی خانمان‌ها می‌تواند بیش از این میزان باشد.

آقای نیگام ارسال کمک برای بی‌خانمان‌ها را که اکثریت آنها را مسلمانان تشکیل می‌دهند، مهمترین چالش حال حاضر بیان کرده است.

نماینده سازمان ملل همچنین افزود: "اوضاع فعلی بسیار اسف بار است و ما به همراه دولت برمه در تلاشیم تا کمک‌های فوری را در اختیار این افراد قرار دهیم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.