مکه به دنبال 'حج سبز'

به روز شده:  18:24 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391

از حج به عنوان بزرگترین گردهمایی سالیانه مردم در جهان نام برده می‌شود.

به گفته طرفداران محیط زیست، حضور چنین جمعیت عظیمی در یک مکان برای چندین روز می‌تواند بر پدیده تغییرات آب و هوایی تاثیر داشته باشد.

پروفسور عبدالعزیز سروجی، استاد محیط زیست در دانشگاه ام القری در مکه می‌گوید: "اکثر زائران به محیط زیست اطرافشان توجهی ندارند."

گفته می‌شود مکه در ایام برگزاری مراسم حج احتمالا به یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان تبدیل می‌شود.

بقایای غذا، دود اتومبیل‌ها، اتوبوس ها، و تمام انرژی که در هتل ها و محل‌های اسکان زائران استفاده می‌شود، تاثیر مخربی بر طبیعت دارد.

پروفسور سروجی مشخصا به استفاده وسیع از بطری‌های پلاستیک آب توسط زائران اشاره کرده و می‌گوید: "این بطری‌ها باعث آلودگی گسترده محیط زیست می‌شود. اما در صورتی که بتوان این بطری‌ها را بازیافت کرد، می ‌توان از آنها کالاهایی مثل فرش، و لباس‌های گرم تولید کرد."

ده‌ها میلیون از این بطری‌های پلاستیک آب پس از مصرف به سطل زباله انداخته نمی‌شوند. بلکه در عوض زائران پس از مصرف، آنها را در خیابان‌های مکه و در مناطقی که مناسک حج در جریان است، رها می‌کنند."

چالش جدی مقامات مکه این است که چگونه می‌توان سه میلیون زائر را به انجام "حجی سبز" تشویق کرد.

مقامات در تلاشند تا مکه را در ایام حج به شهری که از نظر زیست محیطی قابل قبول باشد، تبدیل کنند.

اسامه البار، شهردار شهر مکه می‌افزاید: "ما از شرکت‌های بین المللی خواسته‌ایم تا یک ایستگاه عظیم انرژی خورشیدی را در کشور ایجاد کنند که بتوان از آن در تامین انرژی مساجد، هتل ها، خیابان و تونل ها در شهر مکه استفاده کرد."

همه ساله در ایام حج مقادیر بسیار زیادی زباله غیر قابل بازیافت تولید می شود

آقای البار همچنین از ایجاد یک سیستم حمل و نقل زیر زمینی که تمام شهر مکه را شامل خواهد شد، خبر داده است.

این سیستم حمل و نقل با هدف کمک به حل معضل ترافیک سنگین شهر مکه در ایام حج به راه خواهد افتاد.

اما بعضی از کارشناسان محیط زیست همانند پروفسور سروجی می‌گویند بنزین ارزان و علاقه مردم سعودی به داشتن اتومبیل‌های بزرگ، باعث می‌شود که مقامات رغبتی به ساخت یک شبکه حمل و نقل نداشته باشند.

آقای سروجی با اشاره به این که مسلمانان دست کم یک بار در عمرشان به مراسم حج می‌آیند، گفته است که اکثر زائران از طریق هوایی به عربستان سعودی می‌آیند و سیستم حمل و نقل هوایی هم تاثیر مخربی بر محیط زیست دارد.

به گفته این استاد دانشگاه "ازدیاد این پروازها می‌تواند باعث تخریب لایه اوزون شود."

آقای سروجی دو راه حل ساده برای شهر مکه در ایام حج پیشنهاد می‌کند: یکی ممنوعیت تردد خودروها در مسیرهای مشخص و دیگری قرار دادن سطل‌های زباله برای بازیافت زباله‌ها در سطح شهر.

پروفسور سروجی با ابراز تاسف می‌گوید: "پدیده تغییرات آب و هوایی اولویت اصلی زائران حج نیست."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.