توفان سندی ۱۸ هزار پرواز را لغو کرد

به روز شده:  21:55 گرينويچ - سه شنبه 30 اکتبر 2012 - 09 آبان 1391
توفان سندی و سسیلاب های ناشی از آن

با رسیدن ارتفاع بالا آمدگی آب به چهار متر و ۲۰ سانتیمتر در نیویورک، سیلاب های ناشی از سندی رکورد جدیدی را در تاریخ بلایای طبیعی نیویورک بر جای گذاشت

گستردگی ابعاد خسارات توفان سندی در شرق آمریکا دست کم در برخی مناطق بسیار فراتر از پیش بینی های اولیه بوده است. آمار جان باختگان این ابر توفان در ایالت های شرقی به ۴۰ نفر رسیده و هنوز میلیونها نفر بدون برق مانده اند.

در حالی که در ساعات پایانی روز سه شنبه (۳۰ اکتبر - ۹ آبان) مسیر توفان سندی از شمالشرقی آمریکا به سوی کانادا گزارش شده، در ایالت های نیویورک و نیوجرسی همچنان صدها هزار نفر آماده می شوند تا احتمالا یک شب دیگر را در پناهگاه‌ها یا منزل اقوام و دوستان به صبح برسانند.

در نیویورک، قطارهای زیر زمینی و حمل و نقل عمومی همچنان بسته مانده اند و در منهتن، مرکز اداری و تجاری نیویورک، سیلاب های ناشی از سندی همچنان مانع از بازگشت حدود ۴۰۰ هزار سکنه این منطقه شده است.

به گفته جوزف لوتا، مدیرعامل شرکت حمل و نقل نیویورک، شبکه قطارهای زیر زمینی این شهر بیشترین خسارت ممکن در ظرف ۱۰۸ سال گذشته را به خود دیده است.

تونل های مترو پر از آب شده اند و کابل ها و تاسیسات برق برای بازگشتن به مدار باید کاملا خشک شوند.

مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک هم گفته که هنوز هیچ برآوردی از زمان دقیق آغاز به کار دوباره متروی نیویورک نمی تواند اعلام کند.

انتظار می رود دست کم دو یا سه روز دیگر برای بازگشت کامل سیستم برق در نیویورک زمان لازم باشد.

تمامی فرودگاه های نیویورک، پر جمعیت ترین شهر آمریکا، تعطیل شده و تا شامگاه سه شنبه حدود ۱۸ هزار پرواز به علت توفان سندی لغو شده است.

با رسیدن ارتفاع بالا آمدگی آب به چهار متر و ۲۰ سانتیمتر در نیویورک، سیلاب های ناشی از سندی رکورد جدیدی را در تاریخ بلایای طبیعی این ابرشهر بر جای گذاشت. رکورد قبلی به سال ۱۹۶۰ باز می گشت که ارتفاع سطح بالا آمدن آب ۳ متر ثبت شده بود.

سندی همچنین عصر سه شنبه به بارش سنگین برف در ارتفاعات رشته کوههای آپالیشین انجامید.

با رسیدن آمار جان باختگان این توفان در آمریکا به عدد ۴۰ مجموع کشته شدگان ابرتوفان سندی در کشورهای حوزه دریای کارائیب و آمریکای شمالی اکنون به ۱۰۰ نفر رسیده است.

'خاموشی گسترده'

بی برقی در نیویورک مردم را برای شارژ تلفن های همراه به خیابان و مغازه ها کشانده است

بی برقی در نیویورک مردم را برای شارژ تلفن های همراه به خیابان و مغازه ها کشانده است

فروافتادن درختان و دکل های برق میلیون‌ها خانه مسکونی را در ایالت های شرقی آمریکا در خاموشی فرو برده است.

بسیاری از این مناطق نظیر محله هایی در شهر راکویل ایالت مریلند، تنها چند ساعت آخر روز دوشنبه را بدون برق سپری کردند اما بنابر گزارش وزارت انرژی آمریکا تا پایان روز سه شنبه همچنان حدود ۸ میلیون خانه بدون برق مانده اند.

علاوه بر نیویورک که بیشترین خسارات را از توفان سندی متحمل شده، نیوجرسی دیگر ایالت شرقی آمریکا هم خسارات بی سابقه ای دیده است. قطارهای بین شهری که نیوجرسی و نیویورک را به هم وصل می کنند، احتمالا تا ۱۰ روز دیگر به سرویس عادی خود باز نخواهند گشت.

در همین حال، کریس کریستی، فرماندار نیوجرسی که یک جمهوریخواه سرسخت است و از نامزدی میت رامنی در انتخابات هفته آینده حمایت می کند، روز سه شنبه در برابر خبرنگاران از اقدامات پیشگیرانه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در زمینه مقابله با توفان تمجید کرد و آنها را بسیار موثر خواند.

هزینه‌های تعمیرات و پاکسازی خسارات توفان سندی تا این لحظه حدود ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده است که به مراتب کمتر از آخرین ابر توفان استوایی تحت عنوان کاترینا است که در سال ۲۰۰۵ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت وارد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.