دولت بحرین برگزاری هر گونه تجمع اعتراضی را ممنوع کرد

به روز شده:  10:21 گرينويچ - سه شنبه 30 اکتبر 2012 - 09 آبان 1391

به گفته وزیر کشور مجوزبرگزاری اعتراضات تنها زمانی داده می ‌شود، که امنیت ملی و ثبات کشور به خطر نیفتد.

دولت بحرین برگزاری هر گونه تجمع و گردهمایی اعتراض آمیز را ممنوع اعلام کرده است. این اقدام در پی درگیری‌هایی بین پلیس و معترضان ضد دولتی صورت گرفته است.

در همین رابطه وزیر کشور بحرین گفته است :"سوء استفاده مکرر از حق آزادی بیان و عقاید دیگر پذیرفتنی نیست."

به گفته وزیر کشور مجوزبرگزاری اعتراضات تنها زمانی داده می‌شود، که امنیت ملی و ثبات کشور به خطر نیفتد.

از زمان آغاز اعتراضات ضد دولتی در مارس سال گذشته (۲۰۱۱ میلادی) مخالفان و گروه‌های حقوق بشری از کشته شدن دهها نفر و زندانی شدن هزاران نفر خبر داده اند.

ظاهرا خواست اصلی اکثر معترضان بحرینی اصلاحات سیاسی و پیشبرد نظام مشروطه سلطنتی در این کشور و رعایت حقوق اکثریت شیعه از سوی حکومت است که تحت تسلط اقلیت سنی قرار دارد هر چند برخی از معترضان، از لزوم سرنگونی رژیم سلطنتی و برقراری جمهوری نیز سخن گفته اند.

جزیره بحرین در نزدیک سواحل جنوبی خلیج فارس واقع شده و از سال ۲۰۰۲، که امیر این کشور عنوان پادشاه را برای خود برگزید، رسما تحت نظام سلطنتی مشروطه اداره شده است هر چند به گفته مخالفان، خاندان سنی مذهب حاکم همچنان قدرت اصلی را در دست دارد.

شمار ساکنان بحرین به حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر می رسد که براساس آمار انتشار یافته، حدود نیمی از آنان اتباع رسمی این کشور نیستند و برای کار و امرار معاش در این کشور سکونت دارند.

دین اکثر مردم بحرین اسلام است و اگرچه آمار رسمی در مورد پیروان مذاهب سنی و شیعه در این کشور انتشار نیافته، ولی گفته می شود که احتمالا حدود دو سوم مسلمانان این کشور را شیعیان و بقیه را سنی‌ها تشکیل می دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.