شکست در سیسیل؛ ناکامی دیگری برای برلوسکونی

به روز شده:  01:14 گرينويچ - سه شنبه 30 اکتبر 2012 - 09 آبان 1391
سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا، که به تازگی به خاطر تخلفات مالیاتی به چهار سال زندان محکوم شده است، در سیسیل با شکستی جدید روبه رو شده است.

نتایج اولیه شمارش آرا در انتخابات محلی سیسیل از شکست حزب راست میانه آقای برلوسکونی خبر می دهد.

نتایج شمارش نیمی از آرا در سیسیل نشان می دهد که نامزد حزب چپ میانه در آستانه رسیدن به کرسی فرمانداری این منطقه خودمختار قرار دارد.

هفته گذشته که رای دادگاه آقای برلوسکونی صادر شد، او تهدید کرد که حزبش دیگر از نخست وزیر کنونی ایتالیا حمایت نخواهد کرد.

انتخابات سیسیل را می توان به عنوان نمونه ای از وضعیت جناح های سیاسی ایتالیا دانست که سال دیگر باید در انتخابات ملی با هم رقابت کنند.

آقای برلوسکونی گفته بود که قصد دارد در سیاست باقی بماند اما گفته بود که رهبری حزبش در انتخابات ملی را به عهده نخواهد گرفت.

او قصد داشت دبیر حزبشان را به عنوان جانشین خود معرفی کند. اما آنجلینون آلفانو، دبیر حزب، اهل سیسیل است و شکست در انتخابات محلی این منطقه، چندان برای رسیدن او به رهبری حزب کمک نمی کند.

سیسیل همواره پشت آقای برلوسکونی بود. در سال ۲۰۰۱ میلادی، حزب آقای برلوسکونی، تمام ۶۱ کرسی مجلس آنجا را از آن خود کرد.

ساختن ‘تاریخ’

شمارش نیمی از آرای مردم سیسیل نشان می دهد که نامزد حزب چپ میانه با داشتن ۳۰ درصد از آرا جلوتر است از نامزد مورد حمایت آقای برلوسکونی که ۲۵ درصد از آرا را دارد.

رناتو کروچتا، نامزد حزب چپ میانه، گفت که برای اولین بار است که نامزدی از یک حزب چپگرا به فرمانداری سیسیل می رسد و اضافه کرد که این نخستین بار است که یک سیاستمدار "ضد مافیا" به این سمت می رسد.

او که علیه خشونت های برنامه ریزی شده فعالیت می کند، تحت حمایت پلیس زندگی می کند.

آقای کروچتا همچنین گفت: "امروز بیشتر از روزی است که نتایج انتخابات اعلام می شود، امروز روزی تاریخی است."

انتخابات در سیسیل، بعد از آن انجام شد که فرماندار پیشین به خاطر اتهام های مربوط به همکاری او با مافیا و همین طور بحران اقتصادی که این جزیره را تا مرز ورشکستگی برده بود، از سمت خود استعفا کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.