سازمان ملل: تولید تریاک در برمه افزایش یافته است

به روز شده:  13:42 گرينويچ - چهارشنبه 31 اکتبر 2012 - 10 آبان 1391
برمه دومین تولید کننده عمده تریاک جهان بعد از افغانستان است.

برمه دومین تولید کننده عمده تریاک جهان بعد از افغانستان است

براساس یک گزارش سازمان ملل متحد ،کشت خشخاش برای ششمین سال متوالی در برمه افزایش پیدا کرده است و این در حالی است که برای ریشه کن کردن تریاک تلاش های زیادی در این کشور انجام گرفته است.

اداره مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد می گوید که در سال جاری زمین های زیر کشت خشخاش ۱۷ درصد افزایش داشته است و از ۴۰ هزار هکتار به ۵۱ هکتار افزایش یافته است.

برمه دومین تولید کننده عمده تریاک جهان بعد از افغانستان است.

تقریبا تمام تریاکی که در برمه تولید می شود محصول استان های شان و کاچین است که سال ها صحنه جنگ بین نیروهای ارتش و شورشیان بود.

اما دولت برمه گزارش می دهد که قریب به ۲۴۰۰۰ هکتار زمین زیر کشت خشخاش در سال ۲۰۱۲ تخریب شده که چهار برابر آمار سال ۲۰۱۱ است .

گری لوئیس نماینده اداره مواد مخدر و جرم در جنوب شرق آسیا می گوید که موقعیت در برمه بسیار پیچیده است. به گفته او در مناطقی که تریاک تولید می شود ترکیب "زهر آهگینی از اسلحه، پول و موادمخدر" وجود دارد.

ارتش و شورشیان هردو از این موقعیت بهره می برند و مانع از تولید تریاک نمی شوند.

اما کشاورزان می گویند که بی ثباتی در این مناطق برای آن ها به جز کشت خشخاش و تولید هروئین، راه دیگری باقی نمی گذارد.

براساس یک گزارش تحت عنوان "بررسی تولید تریاک در جنوب شرق آسیا " برمه تولید کننده ۲۵ در صد از تریاک جهان است حال آن که لائوس سه درصد از تریاک جهان را تامین می کند.

در لائوس زمین های زیرکشت خشخاش بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ چهار برابر افزایش پیدا کرده و به ۶ هزار و سیصد هکتار رسید.

افزایش اخیر کشت خشخاش در لائوس و برمه در تضاد با سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۶ است که تولید تریاک به شدت کاهش پیداکرده بود. در آن زمان این تولید در برمه ۸۳ درصد کاهش داشت.

تریاک در برمه بیشتر برای تولید هروئین به کار می رود که نیمی از آن در بازار درحال توسعه چین و بقیه در سراسر جنوب شرق آسیا به به فروش می رسد.

در این گزارش هم چنین نوشته شده است که یکی از دلایل عمده ادامه تولید تریاک، تقاضا برای آن در کشورهای جنوب شرق آسیاست.

به گفته لوئیس در مورد برمه نشانه های خوبی در دست است زیرا دولت کنونی با اصلاحات سیاسی و برقراری آتش بس راه را برای سازمان های بین المللی نظیر سازمان ملل متحد هموار کرده است تا به مناطق تولید خشخاش دسترسی داشته باشند.

کشورهای تایلند ،برمه و لائوس ده ها سال است که در زمینه قاچاق مواد مخدر فعالیت داشته و مثلث طلائی مواد مخدر نام گرفته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.