آیا میت رامنی، دنیای بهتری خواهد ساخت؟

به روز شده:  14:40 گرينويچ - جمعه 02 نوامبر 2012 - 12 آبان 1391

میت رامنی، با سیاست خارجی آقای اوباما موافق نیست ولی واقعا او چه تغییری در این سیاست خواهد داد؟

میت رامنی، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هشدار صریحی برای همه آمریکایی ها دارد: اگر اوباما چهار سال دیگر بر سرکار باشد دنیا تاریک تر خواهد شد. ولی اگر او انتخاب شود، منافع آمریکا را تامین کرده، ارزش های این کشور را حفظ خواهد کرد و از بروز مناقشه جلوگیری خواهد کرد.

میت رامنی می گوید او همچنین "بدون غرور بی جهت، بلکه با وقار و عاقلانه و در عین حال قاطعانه و به طور فعال حکومت خواهد کرد."

آقای رامنی می گوید او این وعده ها را با تقویت ارتش آمریکا و اختصاص بودجه بیشتری به تجهیزات نیروی دریایی این کشور و ساختن سالانه ۱۵ کشتی جنگی،عملی خواهد کرد. او تاکید می کند که از دوستان آمریکا حمایت کرده و در برابر دشمنان این کشور ایستادگی خواهد کرد. او همچنین اهمیت بیشتری برای تجارت آزاد قائل خواهد شد.

جان کلام میت رامنی این است که باراک اوباما، در طی زمامداری خود، جهان را رهبری نکرده و باعث شده که قدرت آمریکا تضعیف شده و یک خلاء خطرناک ایجاد شود. او همچنین گفته است که باراک اوباما :" سرنوشت ما را به دست حوادث سپرده است."

"آقای رامنی می خواهد آمریکا با سرسختی از دموکراسی در برابر ظلم و ستم دفاع کند ولی نمی گوید هنگامی که این دموکراسی ها به نتیجه دلخواه آمریکا منتهی نمی شوند چه کار باید کرد"

تردیدی نیست که در دید این دو نفر نسبت به جهان و اینکه آمریکا چگونه باید عمل کند، یک تفاوت واقعی وجود دارد.

جدا از لفاظی ها، چیزی که کمتر روشن است این است که در صورت ورود میت رامنی به کاخ سفید چه سیاست هایی واقعا تغییر خواهد کرد؟

من سعی می کنم به این سئوال جواب بدهم و تشریح کنم که درصورت پیروزی میت رامنی در انتخابات، سیاست های او تا چه حد عملا با سیاست های باراک اوباما متفاوت خواهد بود.

چه سیاست هایی تغییر می کند؟

سیاست آمریکا در قبال ایران تغییر واقعی خواهد داشت ولو این که درک این تغییر مستلزم دقت و باریک بینی باشد. سیاست کنونی آمریکا سعی در جلوگیری از ساختن بمب هسته ای توسط ایران است ولی خط قرمزی که میت رامنی برای فعالیت های هسته ای ایران می کشد، از این مرز فراتر رفته و بر"جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی تولید تسلیحات هسته ای" تاکید می کند.

میت رامنی می گوید: "ما باید نه با حرف بلکه در عمل این موضوع را برای ایران روشن کنیم که تلاش های هسته ای آنان بی جواب نخواهد ماند."

ولی او نمی گوید که چه اقدامی خواهد کرد و مانند آقای اوباما صرفا قول افزایش تحریم ها را می دهد.

در مورد اسرائیل، یک سیاست بسیار متفاوت دیده می شود. میت رامنی می گوید تنش در روابط باراک اوباما و نخست وزیر اسرائیل برای دنیا خطرناک است.

او در گذشته این موضوع را روشن کرده که اجازه نخواهد داد هیچ اختلافی بین آمریکا و اسرائیل بروز کند و گفته است که از اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران حمایت خواهد کرد.

او از باراک اوباما انتقاد کرده و گفته است که او یک استراتژی جامع در باره این منطقه ندارد.

این انتقادها اگر چه ممکن است در ظاهر یک خبر مهم جلوه کند ولی در واقع انتقادهایی توخالی است.

میت رامنی در مورد تفاوت رهبری جهان با تحمیل اراده آمریکا بر جهان نیز توضیحی نمی‌دهد

آقای رامنی نمی گوید که سیاست او در مورد مصر یا لیبی تا چه حد با سیاست باراک اوباما، تفاوت خواهد داشت. او همچنین نحوه پیشبرد دموکراسی را در عربستان سعودی یا بحرین تشریح نمی کند و در حقیقت در باره استراتژی خودش توضیحی نمی دهد.

در مورد سوریه، او نمی گوید چگونه تضمین می کند که مخالفان دولت سوریه " سلاح هایی را که برای مقابله با تانک ها، هلیکوپترها و جت های جنگنده بشار اسد لازم دارند" به دست آورند.

آقای رامنی می گوید خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی از عراق موجب تضعیف این کشور شده ولی نمی گوید که آیا در صورت رئیس جمهور شدن، نیروهای آمریکایی را به عراق باز خواهد گرداند یا نه.

میت رامنی همچنین سیاست آمریکا در قبال افغانستان را یک عقب نشینی که زمان آن با انگیزه سیاسی تعیین شده می خواند که به گفته او سبب شده مردم افغانستان به حال خود رها شوند.

ولی در عین حال آقای رامنی قول بازگرداندن سربازان آمریکایی به افغانستان را نمی دهد و تنها می گوید که وضعیت آنجا را بررسی کرده و بهترین توصیه های فرماندهان نظامی آمریکا را مد نظر قرار خواهد داد.

میت رامنی، که زمانی روسیه را بزرگترین دشمن ژئوپولیتیک آمریکا خوانده بود در سخنرانی خود تنها دو بار به " روسیه پوتین" اشاره کرده است.

یکی از این دو مورد، هنگامی بود که در باره سایه هایی که بر سر دموکراسی های نوپا افتاده، هشدار می داد. هشدار دیگر زمانی بود که قول می داد "هیچ گونه انعطاف پذیری" نسبت به برنامه دفاع موشکی نداشته باشد.

در مقایسه با روسیه، چین در موقعیت بهتری قرار داشت چون آقای رامنی تا این اواخر، تنها یک بار در سخنرانی خود از چین نام برد و آن هشدار در باره "ادعاهای اخیر" این کشور بود که به گفته او سبب نگرانی تمام منطقه می شود.

دموکراسی های آشفته و درهم و برهم

هنگامی که آقای رامنی سعی می کند راه حل مسائل دشوار دیرینه را نشان دهد، این راه حل ها هوشمندانه و عقلانی به نظر نمی رسند.

او می خواهد آمریکا با سرسختی از دموکراسی در برابر ظلم و ستم دفاع کند ولی نمی گوید هنگامی که این دموکراسی ها به نتیجه دلخواه آمریکا منتهی نمی شوند چه کار باید کرد.

آقای رامنی نمی گوید در انقلاب های آشفته و درهم و برهم چطور باید تشخیص داد که از چه کسی باید حمایت کرد. به طور مثال در مورد سوریه، چگونه او شورشیان را مسلح خواهد کرد و تضمین خواهد داد که این سلاح ها به دست طرفداران سیاسی کسانی که سفیر آمریکا در لیبی را به قتل رساندند، نخواهد افتاد.

او در مورد تفاوت رهبری جهان با تحمیل اراده آمریکا بر جهان نیز توضیحی نمی دهد.

حمله میت رامنی به سیاست خارجی آقای اوباما سخنرانی انتخاباتی خوبی است ولی نشان نمی دهد که در صورت پیروزی در انتخابات، چگونه معضلات واقعی و جدی را حل و فصل خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.