نمایه: میت رامنی

به روز شده:  10:20 گرينويچ - پنج شنبه 01 نوامبر 2012 - 11 آبان 1391

میت رامنی از شکست سال ۲۰۰۸ در نامزدی جمهوری‌خواهان تجربه ارزشمندی به دست آورد

میت رامنی از همان ابتدای رقابت بر سر کسب نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات سال ۲۰۱۲ بیشترین بخت را داشت. او این جایگاه را تا پایان حفظ کرد و رقیبانش در مواجهه با او، یکی بعد از دیگری چهره خودشان را خراب کردند.

آقای رامنی که پیش از این یک دوره فرماندار ایالت ماساچوست بوده، ثروت، تجربه کاری، نفوذش در سطح ملی و شبکه وسیعی از جمع‌کنندگان کمک مالی و حامیان (که در سال ۲۰۰۸ هم از او حمایت کرده بودند) را با خود وارد کورس رقابت کرد.

چانه چهارگوش، چشمان براق و موهای شق و رقش که در کنار شقیقه‌ها خاکستری شده‌اند، او را در نظر برخی به نامزدی تبدیل کرده که همین الان از قالب درآورده شده است. علاوه بر این، او بیش از چهار دهه است که با همسرش، آن رامنی، زندگی می‌کند.

آقای رامنی در سال ۲۰۰۸ نامزدی حزب را به جان مک‌کین، سناتور ایالت آریزونا، باخت، اما بعد از آن، خیلی زود فعالیت‌های انتخاباتی‌اش را از سرگرفت. تقریبا از همان زمانی که باراک اوباما وارد کاخ سفید شد، رامنی جلب حمایت برای کارزار انتخاباتی ‌اش در سال ۲۰۱۲ را شروع کرد. او امیدوار است به کمک سابقه‌اش در کسب و کار، بتواند رای‌دهندگان را متقاعد کند که بهتر از باراک اوباما می‌تواند رونق اقتصادی را به آمریکا بازگرداند.

سوء ظن نسبت به مورمون‌ها

برای پیروزی در انتخابات داخلی حزب جمهوری‌خواه، رامنی تلاش کرد رأی‌دهندگان را در مورد اصالت و عمق پایبندی‌اش به اصول و سیاست‌های محافظه‌کارانه متقاعد کند.

او همچنین سعی کرد آنها را راضی کند که سوابق نسبتا لیبرال او را در دوران فرمانداری‌اش در ماساچوست (ایالتی به طور سنتی دموکرات) نادیده بگیرند. مشکل دیگر سوءظنی بود که بسیاری از افراد مذهبی صاحب نفوذ در فرآیند تعیین نامزدها نسبت به پیروی او از آیین مورمون داشتند.

آن رامنی، همسر نامزد ریاست جمهوری، معمولا در مبارزات انتخاباتی در کنار اوست

ویلارد میت رامنی در سال ۱۹۴۷ در ایالت میشیگان به‌دنیا آمد. پدر او، جورج رامنی، بعدها فرماندار جمهوری‌خواه این ایالت شد و در سال ۱۹۶۸ هم تلاش کرد نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری شود.

میت رامنی دو سال به‌عنوان مبلغ آیین مورمون در فرانسه خدمت کرد، و سپس به دانشگاه بریگام یانگ رفت و سپس در دانشگاه هاروراد حقوق و بازرگانی خواند.

میت رامنی بعدها در سلسله مراتب کلیسای مورمون به مقام بالاتری رسید و به شرکت خدمات مشاوره "بین و شرکا" در بوستون پیوست. او خیلی زود رئیس این شرکت شد و علاوه بر آن شرکت سرمایه‌گذاری "بین کپیتال" را هم تأسیس کرد، که شاخه‌ای از شرکت بین بود.

رامنی در سال ۱۹۹۴ تلاش کرد ادوارد کندی، سناتور دموکرات ماساچوست را کنار بزند، اما ناکام ماند. با وجود این شکست، او توانست در این ایالت، و همچنین در میان جمهوری‌خواهان سراسر کشور، نام خودش را مطرح کند.

شبح بیمه خدمات درمانی

رامنی در سال ۱۹۹۹ مدیریت برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۰۲ سالت‌لیک سیتی را در دست گرفت. برنامه‌های آماده‌سازی این شهر برای المپیک زمستانی با جنجال و رسوایی‌های زیادی همراه بود، و برگزارکنندگان مسابقات، به‌خاطر ارتباط نزدیک آقای رامنی با کلیسای مورمون (ایالت یوتا که سالت‌لیک سیتی در آن قرار دارد، مهم‌ترین پایگاه مورمون‌هاست)، تخصص و تیزهوشی در مسائل تجاری، و اشتهار به صداقت، مجذوب او شدند.

المپیک زمستانی ۲۰۰۲ به اعتقاد بیشتر کارشناسان با موفقیت برگزار شد. چند ماه بعد آقای رامنی با معرفی خود به‌عنوان یک میانه‌روی عمل‌گرا، نامزد فرمانداری ایالت ماساچوست شد. او نگرانی‌ها از اینکه ممکن است سیاست‌های اجتماعی راستگرایانه‌ای را به این ایالت لیبرال تحمیل کند، از میان برد و توانست برنده انتخابات شود.

رامنی در مقام فرماندار ماساچوست، قانونی را امضا کرد که به موجب آن نظام خدمات درمانی این ایالت کاملا متحول می‌شد و همه ساکنان ایالت باید تحت پوشش بیمه‌های درمانی قرار می‌گرفتند. به موجب این قانون، کسانی که توان مالی بیمه کردن خود را نداشتند یا کارفرمایشان آنها را بیمه نمی‌کرد، برای پرداخت حق بیمه یارانه دریافت می‌کردند.

این طرح در مبارزات انتخاباتی برای رسیدن به کاخ سفید بارها آقای رامنی را در موضع دفاعی قرار داده است. منتقدان رامنی او را مقصر برنامه خدمات درمانی سال ۲۰۱۰ آقای اوباما می‌دانند. جمهوری‌خواهان به‌شدت با آن مخالفند، و این در حالیست که این برنامه شباهت زیادی به طرحی دارد که در سال ۲۰۰۶ با امضای آقای رامنی در ماساچوست به قانون تبدیل شد. او حتی پیش از آنکه نامزدی‌اش را برای این دوره انتخابات اعلام کند، در یک سخنرانی، ضمن دفاع از سیاست خدمات درمانی‌اش در ماساچوست، به برنامه آقای اوباما حمله کرد.

برخی اصالت مواضع میت رامنی را زیر سوال می‌برند

آقای رامنی درباره پایبندی‌اش به اصول و سیاست‌های اجتماعی محافظه‌کارانه هم با سوالاتی روبرو بوده است. زمانی که او فرماندار ایالت ماساچوست بود، یک دادگاه این ایالت برای اولین بار در کشور ازدواج افراد همجنس را مجاز دانست. آقای رامنی از این تصمیم به‌شدت انتقاد کرد و گفت قوانین مربوط به ازدواج تنها با رأی مردم قابل تغییرند. او سعی کرد اصلاحیه‌ای در قانون اساسی ایالت وارد کند و به موجب آن ازدواج افراد همجنس را ممنوع کند.

اصالت؟

آقای رامنی در سال ۲۰۰۶ تصمیم گرفت دیگر نامزد فرمانداری ماساچوست نشود، و در عوض بختش را برای ریاست جمهوری امتحان کند. در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸، او تلاش کرد خود را محافظه‌کاری معرفی کند که به‌خاطر موفقیت‌هایش در ماساچوست، خواهد توانست رای‌دهندگان دموکرات و مستقل را هم به سوی خود جذب کند.

اما رامنی هیچگاه نتوانست تردیدها درباره اصالت و اعتبار مواضعش را برطرف کند، و متهم شد که مواضعش را در قبال سقط جنین و حقوق همجنسگرایان تغییر داده، تا بتواند رای‌دهندگان جمهوری‌خواه محافظه‌کارتر را به خود جلب کند.

او بعد از هزینه کردن ۳۵ میلیون دلار، در فوریه ۲۰۰۸ از کورس رقابت کنار کشید. اما در مبارزات امسال، آقای رامنی سعی کرده بجای حمله به رقبای جمهوری‌خواهش، خود رئیس جمهوری را هدف انتقاداتش قرار دهد.

تجربه سال ۲۰۰۸ برای او بسیار ارزشمند بوده، بخصوص تجربه مجموعه مناظره‌های فرساینده تلویزیونی. او همواره در جمع‌آوری کمک‌های مالی از رقیبانش جلو بوده، هر چند که حمایت‌ها از او خیلی پرشور نبوده است. برخی رای‌دهندگان جمهوری‌خواه که در اصالت ایدئولوژیک او تردید داشتند، رقیبان رامنی را واداشتند که با طرح سیاست‌های راستگرایانه، او را به چالش بکشند. ستاد انتخاباتی رامنی و حامیان او مبلغ زیادی (۵۳ میلیون دلار تا بهار گذشته) را برای تبلیغات او در جریان رقابت‌های درون حزبی هزینه کردند.

بعد از یک سری پیروزی‌های اولیه، آقای رامنی در انتخابات درون حزبی برتری قابل توجهی نسبت به رقبایش پیدا کرد و بدنه حزب جمهوری‌خواه به حمایت از او پرداخت. رقبای او یک به یک کنار کشیدند و او بعد از انتخابات در ایالت تگزاس، توانست نامزد حزب برای ریاست جمهوری شود. آقای رامنی روز ۲۸ اوت (۲۹ مرداد گذشته) در کنگره ملی حزب، رسما به‌عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواه انتخاب شد. او روز ۶ نوامبر (۱۶ آبان) با باراک اوباما رقابت خواهد کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.