نمایه: جو بایدن

به روز شده:  09:23 گرينويچ - پنج شنبه 01 نوامبر 2012 - 11 آبان 1391

جو بایدن ۶۹ سال سن دارد و دو بار در سال های ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است

تبحر جو بایدن در سیاست خارجی و جاذبه‌ای که برای طبقه کارگر آمریکا دارد او را به یاری ارزشمند برای باراک اوباما در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ میلادی تبدیل کرد.

جو بایدن، معاون رییس جمهور آمریکا است، و باراک اوباما، رییس جمهور فعلی آمریکا چهار سال پیش او را به عنوان معاون خود معرفی کرد.

جو بایدن ۶۹ سال سن دارد و دو بار در سال های ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

معاون رییس جمهوری آمریکا در سن ۲۹ سالگی وارد مجلس سنای آمریکا شد و تلاش‌های زیادی برای عبور از اختلاف های دو حزب انجام داده است.

وی در مدت حضورش در مجلس سنا، ریاست کمیته روابط خارجی را بر عهده داشت.

'شوخی تلخ خداوند'

جوزف رابینیت بایدن در سال ۱۹۴۲ میلادی در شهر اسکراتون ایالت پنسیلوانیا در خانواده ای کاتولیک به دنیا آمد اما آنها زمانی که وی ۱۰ سال داشت از آنجا به ایالت دلاور نقل مکان کردند.

همسر اول و دختر آقای بایدن در حادثه رانندگی جان خود را از دست دادند و پسرش نیز زخمی شد. او درباره این تجربه گفته بود: "به نظر می‌رسید در آن لحظه خداوند با من یک شوخی تلخ کرده است."

آقای بایدن بعدا با زن دیگری به نام جیل ازدواج کرد و حاصل این ازدواج یک دختر است. دکتر جیل بایدن استاد رشته زبان انگلیسی در دانشگاه ویرجینیا است. خانم بایدن با میشل اوباما، همسر باراک اوباما، همکاری‌های نزدیکی در زمینه کمک به خانواده‌های ارتشیان آمریکا داشته است.

باراک اوباما به دلیل محبوبیت جو بایدن در بین طبقه کارگر او را به عنوان معاون خود معرفی کرد

جو بایدن در دوران کودکی لکنت زبان داشت، اما بعدها این مشکل او برطرف شد.

او در دانشگاه دلاور در رشته علوم سیاسی و تاریخ تحصیل کرد و سپس در دانشگاه سیراکیوز حقوق خواند.

جو بایدن ریاست کمیته خارجی سنا را برعهده داشت و در زمینه روابط دیپلماتیک اطلاعات زیادی دارد. تلاش‌‎های زیادی در زمینه حقوق زنان و اقلیت‌ها انجام داده است.

در مواقعی سخنان صریح و نسنجیده‌اش بحث‌های زیادی به راه انداخته است. به عنوان مثال چندی پیش آقای بایدن پیش از اینکه باراک اوباما نظر خود را درباره ازدواج همجنسگرایان بیان کند، گفت در این زمینه مخالفتی ندارد. در پی این سخنان بود که باراک اوباما به سرعت نظرش را درباره همجنسگرایان ابراز کرد.

در سال ۲۰۰۸ در رقابت‌های ریاست جمهوری شرکت کرد، اما به دلیل حضور پر رنگ هیلاری کلینتون و باراک اوباما، بعد از مدت کوتاهی از رقابت‌ها خارج شد.

بعد از آن باراک اوباما با توجه به تجربه چشمگیر او و محبوبیتش در بین طبقه کارگر به عنوان معاون خود معرفی کرد.

گفته شده چنانچه آقای اوباما در انتخابات ریاست جمهوری امسال(۲۰۱۲) به پیروزی برسد، بسیاری او را نامزد احتمالی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ می‌دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.