محاکمه افشاکننده حساب‌های خارجی ثروتمندان یونانی آغاز شد

به روز شده:  14:34 گرينويچ - پنج شنبه 01 نوامبر 2012 - 11 آبان 1391
واکساوانیس

واکساوانیس به اتهام افشای فرار مالیاتی ثروتمندان تحت پیگرد قرار گرفته است

محاکمه افشاکننده حساب بانکی صدها تن از ثروتمندان یونانی آغاز شده است.

روز چهارشنبه، ۱۱ آبان (۱ نوامبر)، دادگاهی در آتن، پایتخت یونان، رسیدگی به پرونده کوستاس واکساوانیس، روزنامه نگار برجسته یونانی و سردبیر هفته نامه "هات داک" را در ارتباط با اتهام انتشار بدون مجوز اطلاعات خصوصی و محرمانه اشخاص آغاز کرد.

اتهام آقای واکساوانیس به انتشار فهرست اسامی بیش از دو هزار یونانی ثروتمند ارتباط دارد که، به نوشته روزنامه هات داک، به منظور فراز از پرداخت مالیات در یونان، دارایی های خود را در حساب های بانکی در سوئیس نگهداری می کنند.

در حالیکه دولت یونان به منظور کاهش کسری بودجه به کاهش قابل توجه هزینه های دولتی مبادرت کرده است، اقدام این افراد در محروم کردن خزانه از عواید مالیاتی حساسیت افکار عمومی را برانگیخته است به خصوص اینکه برخی از یونانیان معتقدند که ثروتمندان مسئول بحران اقتصادی کنونی بوده اند.

سیاست ریاضت اقتصادی دولت یونان سطح زندگی طبقات متوسط جامعه را به شدت کاهش داده و عواقبی مانند کاهش حقوق بازنشستگی، بیکاری گسترده کارکنان بخش عمومی و حذف بسیاری از خدمات دولتی منجر شده و تظاهرات اعتراضی گسترده ای را در پی آورده است.

اگرچه میزان دقیق خسارت ناشی از فرار مالیاتی ثروتمندان یونانی مورد اشاره کاستاس واکساوانیس مشخص نیست، اما با توجه به درآمد این افراد، اقدام آنان احتمالا دولت را از دریافت مبلغ هنگفتی عایدی مالیاتی محروم کرده است.

جبران این مبلغ نیز طبیعتا به کاهش هزینه های دولتی و قطع برخی خدمات ضروری منجر شده است.

تظاهرات اعتراضی یونان

سیاست ریاضت اقتصادی و کاهش هزینه های دولتی اعتراضات گسترده ای را در پی داشته است

بازداشت آقای واکساوانیس در فاصله چند روز پس از انتشار "اطلاعات خصوصی و محرمانه" از سوی بسیاری از روزنامه نگاران یونانی به شدت محکوم شده است و برخی حقوقدانان نیز پیگرد او را فاقد وجاهت قانونی دانسته اند.

در جلسه دادگاه، وکلای مدافع کاستاس واکساوانیس اتهامات علیه او را مردود دانستند و گفتند که دادستان نمی تواند بدون شکایت شاکیان خصوصی در مورد تجاوز به حریم خصوصی افراد، علیه آقای واکساوانیس اقدام کند.

براساس قوانین یونان، تجاوز به حریم خصوصی افراد می تواند به محکومیت تا دو سال زندان منجر شود.

آقای واکساوانیس گفته است که صورت اسامی ثروتمندان متهم به فرار مالیاتی را، که به "فهرست لاگراند" شهرت یافته، از یک منبع ناشناس دریافت و منتشر کرد.

عنوان "فهرست لاگراند" به این دلیل انتخاب شده که در سال ۲۰۱۰ میلادی، کریستین لاگراند، رئیس کنونی صندوق بین المللی پول که در آن زمان وزیر دارایی فرانسه بود، این سند را برای مقامات شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارسال داشت.

همزمان با انتشار فهرست لاگراند، روزنامه "تا نیا" نیز اسامی ۲۰۵۹ نفر شامل تعدادی از سیاستمداران، بازرگانان، صاحبان شرکت های کشتیرانی، پزشکان، حقوقدانان و حتی زنان خانه دار را منتشر کرده و گفته است که آنان تا سال ۲۰۰۷ مبلغ دو میلیارد یورو در حساب های خود داشتند.

این روزنامه در عین حال تصریح کرده که شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این افراد قوانین مالیاتی را زیر پاگذاشته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.