آمریکا در مورد 'نفوذ افراط‌گرایان' در میان مخالفان حکومت سوریه هشدار داد

به روز شده:  08:07 گرينويچ - پنج شنبه 01 نوامبر 2012 - 11 آبان 1391
کلینتون

اظهارات کلینتون احتمالا نشانه تمایل دولت آمریکا به ارتباط بیشتر با مخالفان حکومت سوریه است

آمریکا خواستار اصلاحاتی در رهبری مخالفان حکومت سوریه شده و در مورد گسترش نفوذ اسلامگرایان افراطی در صفوف مخالفان مسلح هشدار داده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که در ساختار رهبری مخالفان حکومت سوریه باید نمایندگان کسانی حضور داشته باشند که در داخل آن کشور در مبارزه علیه رژیم بشار اسد، رئیس جمهوری، درگیر هستند و می توانند سرنوشت ملت خود را تغییر دهند.

خانم کلینتون با اشاره به نشست گروه های مخالف حکومت سوریه که قرار است طی روزهای آینده در دوحه، قطر، برگزار شود، تشکل موسوم به "شورای ملی سوریه" را فاقد خصوصیات لازم برای رهبری موثر حرکت اعتراضی کنونی علیه دولت آن کشور توصیف کرد. این شورا، که مقر آن در پاریس است، عمدتا از مخالفان حکومت سوریه در خارج از کشور تشکیل یافته است.

هیلاری کلینتون گفت که این شورا "نماینده کسانی است که خصوصیات و نیات بسیار خوبی دارند اما در بسیاری موارد، بیست، سی یا چهل سال گذشته را در خارج از سوریه به سر برده اند."

وی افزود: "رهبری مخالفان باید نماینده کسانی باشد که در خط مقدم به نبرد می پردازند و از جان خود برای کسب آزادی مایه می گذارند و ساختار رهبری مخالفان باید به گونه ای تحول یابد که نماینده تمامی مردم سوریه و به حفاظت از حقوق همه آنان متعهد باشد."

وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی که به تمایل دولت او به ارتباط گسترده تر با حرکت مخالفان در سوریه تعبیر شده، گفت: "ما اسامی افراد و سازمان هایی را پیشنهاد کرده ایم که به نظر ما باید در ساختار رهبری جدید مخالفان حضور داشته باشند و تصریح کرده ایم که نمی توان شورای ملی را رهبر آشکار مخالفان دانست."

مخالفان مسلح

بنیادگرایان در مقایسه با سایر مخالفان مسلح از امکانات مالی و تسلیحاتی بهتری برخوردارند

خانم کلینتون گفت: "شورای ملی می تواند بخشی از ساختار گسترده تر رهبری مخالفان باشد اما این رهبری باید از نمایندگان مردم داخل سوریه و کسانی تشکیل شود که لازم است مطالبات مشروعشان شنیده شود و تلاش های دولت آمریکا بر این هدف متمرکز است."

هیلاری کلینتون تلویحا به این احتمال که ممکن است یک حکومت بنیادگرای مذهبی سنی جانشین حکومت کنونی سوریه شود و نگرانی اقلیت کرد سوریه از نتیجه تحولات کنونی هم اشاره کرد و گفت: "هیچکس در سوریه علاقه ای به رژیم اسد ندارد، اما کسانی هستند که به حق نسبت به آینده احساس نگرانی می کنند؛ بنابراین رهبر ی مخالفان باید نماینده تمامی بخش های جامعه و ساکنان تمامی مناطق سوریه باشد."

هشدار در مورد افراط گرایی

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود، نسبت به گسترش نفوذ اسلامگرایان افراطی در میان مخالفان حکومت سوریه هشدار داد و گفت: "لازم است مخالفان حکومت سوریه نشان دهند که در برابر تلاش افراط‌گرایانی که در صدد دزدیدن انقلاب مردم هستند مقاومت می کنند زیرا گزارش های نگران کننده ای در دست است حاکی از اینکه افراطیون از نقاط مختلف به سوریه می روند تا انقلابی مشروع علیه رژیمی سرکوبگر را بربایند و برای پیشبرد اهداف خود از آن سوء استفاده کنند."

در ماه های اخیر و شدت گرفتن حملات هوایی، توپخانه و زرهی ارتش سوریه علیه مخالفان به خصوص در مناطق شهری، گزارش هایی از حضور شبه نظامیان بنیادگرای اسلامی وابسته به تشکل های سلفی در صحنه نبرد انتشار یافته است.

تانک ارتش سوریه

ارتش سوریه با تسلیحات سنگین هوایی و زمینی با مخالفان مسلح به اسلحه سبک نبرد می کند

در حالیکه بسیاری از مخالفان مسلح حکومت سوریه به امکانات تسلیحاتی و مالی کافی دسترسی ندارند، گفته می شود که گروه های بنیادگرا از منابع تسلیحاتی و مالی مناسب تر و آموزش بهتری برای مقاومت در برابر تهاجم ارتش سوریه برخوردارند و گاه موفقیت های قابل توجهی را هم کسب کرده اند. گفته می شود که گاه این گروه ها برای جلب حمایت غیرنظامیان در مناطق تحت تسلط مخالفان، خدماتی را نیز در اختیار آنان قرار می دهند.

در نتیجه، این نگرانی شدت گرفته است که ادامه روند کنونی و فقدان حمایت موثر از مخالفان مسلح حکومت سوریه می تواند زمینه ساز پیوستن آنان به افراطیون شود و نفوذ بنیادگرایان را در صحنه سیاسی سوریه پس از بشار اسد افزایش دهد.

حضور نیروهای تندرو این امکان را به دستگاه تبلیغاتی دولت سوریه هم می دهد تا تمامی مخالفان را وابسته به اسلامگرایان تندرو و گروه های "تروریستی خارجی" معرفی کند و با دامن زدن به نگرانی در میان گروه های سکولار و اقلیت های دینی، در صفوف مخالفان شکاف ایجاد کند.

خانم کلینتون تاکید کرد که "تلاش ایالات متحده، با همکاری اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب این است که فشار هر چه بیشتری بر رژیم سوریه وارد و به مخالفان حکومت کمک شود تا در لوای یک راهکار مشترک و موثر متحد شده و زمینه گذار به دموکراسی در سوریه را فراهم آورند."

همزمان، به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوی ایران، در ملاقات با وزیر نفت سوریه، آمریکا و اسرائیل را مسئول جنگ داخلی سوریه معرفی کرد و گفت: "کسانی که تصور می کردند ظرف مدت کوتاهی دشمنان می توانند بر این کشور غلبه کنند، امروز مأیوس و ناامید شده اند و ملت سوریه باید به آینده ای درخشان امیدوار باشد."

دولت جمهوری اسلامی از حامیان بشار اسد است و مقامات ایران راه حل بحران سیاسی کنونی را اجرای "برنامه اصلاحات" مورد نظر حکومت آن کشور به شرط باقی ماندن آقای اسد در قدرت دانسته اند.

راه حل مورد نظر حکومت سوریه شامل مذاکره با منتقدان پس از خلع سلاح مخالفان و قطع حمایت خارجی از آنان است اما گروه های مخالف این راه حل را رد کرده و گفته اند که بشار اسد در نظر دارد پس از حذف مقاومت مسلحانه، حرکت اعتراضی را با استفاده از نیروی نظامی سرکوب کند و سپس به اصلاحات نمایشی دست بزند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.