نمایه سیاسی: ایالات متحده آمریکا

تاریخچه

ایالات متحده آمریکا بزرگترین اقتصاد و قدرت نظامی جهان است که از نظر علائق و گستره ارتباطات جهانی با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست.

تولید ناخالص داخلی آمریکا به یک چهارم کل تولید ناخالص جهان بالغ می‌شود و بودجه نظامی‌اش تقریبا برابر با مجموع بودجه نظامی سایرکشورهای جهان است.

این کشور همچنین یکی از تولیدکنندگان اصلی انواع سرگرمی‌ها است: برنامه‌های تلویزیونی آمریکا، فیلم‌های هالیوودی، موسیقی جاز، بلوز، راک و رپ امروزه جزیی از فرهنگ عمومی جهانی شده است.

کشور ایالات متحده آمریکا با یک انقلاب از سلطنت بریتانیا مستقل و تاسیس شد. قانون اساسی آن در سال ۱۷۸۷ نوشته و سیستم ایالتی (فدرال) در آن پایه‌گذاری شده است. در این قانون اساسی که از زمان پیدایش تاکنون تغییر نکرده، اصل تقسیم قوا در ساختار حکومت حتی در مرکز قدرت نیز تثبیت شده است.

تنوع نژادی و قومی به عنوان یکی از عناصر اصلی ایدئولوژی آمریکایی عمیقا در این کشور مورد احترام است.

قانون حقوق مدنی سال ۱۹۶۴ هرگونه تبعیض از جمله تبعیض نژادی را ممنوع اعلام کرد اما مسائل نژادی هنوز هم یکی از معضلات این جامعه است. با وجود اقداماتی که برای مرهم گذاشتن بر زخم‌های گذشته صورت گرفته، فقر و اختلاف سطح رفاه ادامه تبعیض نژادی را در شکل‌های جدید ممکن ساخته است.

ساکنان اولیه آمریکای شمالی را چندین تیره نژادی از بومیان آمریکا تشکیل می‌دادند که به مرور با ورود مهاجران سفید پوست از اروپا رو به انقراض رفته و اکنون اقلیت نژادی بسیار کوچکی را تشکیل می‌دهند.

اکثریت مهاجرین اولیه به آمریکا از مجموعه جزایر بریتانیا به این سرزمین آمدند. بردگان آفریقایی دومین موج ساکنان جدید بودند که بدون اراده خود به این مجموعه پیوستند و بالاخره میلیون‌ها اروپایی از کشورهای مختلف سومین مرحله از مهاجرت را شکل دادند.

در دهه‌های اخیر بخش اعظم مهاجران از کشورهای آسیایی‌های حاشیه اقیانوس آرام و کشورهای های آمریکای مرکزی آمده‌اند. آنها نیز به دنبال آزادی سیاسی و رفاه اقتصادی -همان چیزی که مهاجرین پیشین هم در جستجوی آن بودند- به آمریکا می‌آیند.

این تغییر در ترکیب مهاجران، در جهتگیری منافع خارجی آمریکا نیز منعکس شده است.

سیاست خارجی آمریکا معمولا تصوری ایده آل از ارزش‌های بنیادی این کشور را با منافع سیاسی و اقتصادی آن درهم می آمیزد.

نمونه برجسته آن سوابق بین المللی آمریکا در حوزه محیط زیست است که انتقادهای زیادی را در پی داشته است. مثال دیگر تلاش این کشور برای کنترل شریان و منابع انرژی در جهان است تا بتواند بدون اتکا مطلق به منابع خود نیازعظیمش به انرژی را تامین کند.

Image caption یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ نقطه عطفی در تاریخ آمریکا بشمار می رود

در سپتامبر سال ۲۰۰۱ با اصابت عمدی سه هواپیمای ربوده شده به ساختمانهای مرکز تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان پنتاگون درحومه واشنگتن، ایالات متحده لرزید.

در این حملات چند هزار نفر کشته شدند و چهارمین هواپیمای ربوده شده در پنسیلوانیا سقوط کرد و تمامی مسافران و خدمه آن کشته شدند.

این حملات بر کشوری که می‌کوشد کماکان نقش خود را به عنوان تنها ابر قدرت جهان ادامه دهد، تاثیرات شدیدی گذاشت.

در اکتبر سال ۲۰۰۱ آمریکا با رهبری یک عملیات نظامی در افغانستان دولت طالبان را ساقط کرد. در مارس ۲۰۰۳ آمریکا عملیات نظامی جدیدی را در عراق شروع کرد که منجر به واژگونی رژیم صدام حسین شد.

علیرغم گسترش رفاه اقتصادی در سال های اخیر، در آمریکا شکاف میان طبقه ثروتمند و فقیر کماکان از چالش‌های جدی است.

در یک نگاه

نام کامل: ایالات متحده آمریکا

جمعیت: ۳۱۳ میلیون (منبع: سازمان ملل، سال ۲۰۱۱)

پایتخت: واشنگتن دی سی

بزرگترین شهر: نیویورک

مساحت: ۹.۸ میلیون کیلومتر مربع

زبان اصلی: انگلیسی

دین اصلی: مسیحیت

امید به زندگی: ۷۶ سال (مردان) و ۸۱ سال (زنان) (سازمان ملل متحد)

واحد پول: ۱ دلار آمریکا = ۱۰۰ سنت

صادرات عمده: کامپیوتر و ماشین آلات الکتریکی، خودرو، محصولات شیمیایی، مواد غذایی و احشام زنده، تسلیحات نظامی و هواپیما

سرانه درآمد ناخالص ملی: ۴۸۴۵۰ دلار آمریکا (بانک جهانی، ۲۰۱۱)

نشانه اینترنتی: us

کد بین المللی تلفن: ۱+

رهبران

رئیس جمهوری: باراک اوباما

باراک اوباما یک دمکرات و اولین رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا، در نوامبر ۲۰۱۲ و پس از رقابتی تلخ و تنگاتنگ با میت رامنی، رقیب خود از حزب جمهوریخواه برای دوره دوم هم به ریاست جمهوری دست یافت.

دموکرات ها به تسلط و اکثریت خود در مجلس سنا ادامه دادند در حالی که جمهوری خواهان مجلس نمایندگان را تحت کنترل خود درآوردند. شرایطی که ممکن بود به بن بست سیاسی در کنگره آمریکا منجر شود.

اوباما و همکارانش در حزب دمکرات چند دستاورد تاریخی داشتند. آقای اوباما تیمی از کماندوها را به ماموریت کشتن اسامه بن‌لادن اعزام کرد، به حضور سربازان آمریکایی در عراق خاتمه داد، و با دمیتری مدودف، رئیس جمهوری وقت روسیه، پیمان جدیدی در زمینه سلاح‌های هسته‌ای منعقد کرد.

اما اقتصاد آمریکا از زمان روی کار آمدن او در وضعیتی بحرانی بوده، و یکی از بدترین دوران‌های رکود اقتصادی چند دهه اخیرش را گذرانده است: میزان کارآفرینی ناچیز بوده و نرخ بیکاری از ۸ درصد پایین نیامده است.

کارزار تبلیغاتی او بر موضوع بحران اقتصادی آمریکا تمرکز داشت. او در سخنرانی مراسم تحلیف خود در ژانویه ۲۰۱۳ از دمکرات ها و جمهوریخواهان درخواست کرد که با همکاری یکدیگر به احیای اقتصاد شکننده آمریکا کمک کنند. او همچنین وعده داد تا به "جنگ ده ساله" پایان دهد و به این ترتیب نوید خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را داد.

اوباما کیست؟

آقای اوباما در سال ۱۹۶۱ متولد شده و نامش را از پدرش گرفته است. پدر او یک روشنفکر کنیایی بود که زمانی که در دانشگاه هاوایی تحصیل می‌کرد، با آن، مادر اوباما که دختر نوجوانی از ایالت کانزاس بود، آشنا شد. وقتی آقای اوباما کودک خردسالی بود، پدرش خانواده را رها کرد و از مادرش طلاق گرفت. پدر و پسر تنها یک بار دیگر با هم ملاقات کردند، و آنهم زمانی بود که باراک اوبامای مسن‌تر سفری کوتاه به هاوایی کرده بود.

وقتی اوباما شش ساله بود، مادرش با مردی اندونزیایی ازدواج کرد و کل خانواده به جاکارتا (پایتخت اندونزی) مهاجرت کردند. اوباما که در آن سال‌ها "بری" نامیده می‌شد، بعدا به هاوایی برگشت و در این دوران بیشتر با پدربزرگ و مادربزرگش زندگی می‌کرد. بزرگ شدن اوباما در اندونزی، که پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان است، و تبار مسلمان کنیایی او، باعث تقویت تئوری‌های توطئه راستگرایانه‌ای شد.

برخی از این تئوری‌ها ادعا می‌کردند که او در آمریکا به‌دنیا نیامده، و یا در خفا مسلمان است. آقای اوباما برای اینکه ثابت کند در ایالت هاوایی به‌دنیا آمده است، دو گواهی تولد ارائه کرد. او پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه کلمبیای نیویورک، بمدت سه سال به‌عنوان سازمان‌دهنده امور اجتماعی در محلات فقیر شیکاگو مشغول بکار شد.

او در دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد تحصیل کرد و اولین رئیس سیاه‌پوست نشریه حقوقی هاروارد شد. او زمانی که در یک دفتر حقوقی در شیکاگو کار می‌کرد، با میشل رابینسون آشنا شد. آنها در سال ۱۹۹۲ با هم ازدواج کردند و حالا دو دختر بنام‌های مالیا و ساشا دارند.

Image caption کنگره آمریکا

اوباما از زمان حکومت جیمی کارتر اولین رئیس جمهوری آمریکاست که با فرزندان کم سن و سالش در کاخ سفید زندگی می‌کند. بعد از فارغ‌التحصیل شدن از هاروارد، آقای اوباما به شیکاگو برگشت و در زمنیه حقوق مدنی مشغول به کار شد.

او در این شغل دفاع از کسانی را برعهده می‌گرفت که در زمینه مسکن و اشتغال مورد تبعیض قرار گرفته بودند. او در دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو هم تدریس می‌کرد و در آنجا به‌عنوان استادی محبوب و متفکری استثنایی در رشته حقوق شناخته می‌شد.

او در سال ۱۹۹۵ اولین کتابش بنام "رویاهایی از پدرم، خاطرات" را منتشر کرد، و سال بعد از آن به عضویت سنای ایالت ایلینوی انتخاب شد. او در مقام سناتور ایالتی مواضع تندی علیه حمله به عراق گرفت، و این مواضع بعدها باعث شد بسیاری از تلاش او برای کسب نامزدی حزب دموکرات حمایت کنند.

آقای اوباما در سال ۲۰۰۴ در جریان تلاشش برای رسیدن به سنای آمریکا، در سطح ملی به شهرت رسید. او در کنگره ملی حزب دموکرات سخنرانی پرشوری انجام داد و در آن مفاهیمی نظیر "اتکای به‌خود" و "اتحاد ملی" را طرح کرد.

اوباما چند ماه بعد در انتخابات سنا با اختلاف زیادی پیروز شد و به یکی از مطرح‌ترین چهره‌ها در واشنگتن تبدیل شد. او کمی بعد کتاب پرفروش دیگری به نام "جسارت امید" منتشر کرد. در رای‌گیری‌های کنگره آمریکا، اوباما سابقه‌ای لیبرال از خود به جا گذاشت، اما در عین حال در زمینه آموزش و پیشگیری از ایدز و جلوگیری از اشاعه سلاح‌های هسته‌ای با جمهوری‌خواهان همکاری کرد.

زمانی که در سال ۲۰۰۷ کارزارش را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری شروع کرد، تنها دو سال از سناتور شدنش می‌گذشت، و رقبایش سعی کردند او را برای ریاست جمهوری فاقد صلاحیت و ناآماده نشان دهند.

اما کارزار انتخاباتی او میلیون‌ها نفر از لیبرال‌ها، به‌خصوص رأی‌دهندگان جوان را سر شوق آورد. این جوانان بعد از دو دوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، به‌دنبال سیاست‌های تازه‌ای در واشنگتن بودند. آقای اوباما بعد از رقابتی طولانی و سخت با هیلاری کلینتون، بانوی اول سابق، توانست نامزد حزب دموکرات شود. او بعد از پیروزی در انتخابات هیلاری کلینتون را به وزارت خارجه منصوب کرد.

استنباط عموم مبنی بر اینکه سیاست‌های جمهوری‌خواهان باعث سقوط اقتصاد شده، به پیروزی اوباما بر جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواهی که در هشتمین دهه عمرش بود، کمک کرد. این تصور وجود داشت که آقای مک‌کین قادر به بهتر کردن اوضاع اقتصادی نخواهد بود.

اگر چه در میان رأی‌دهندگان به‌شکل گسترده‌ای احساس ناراحتی و عدم رضایت از نحوه پیشرفت امور وجود داشته اما اینک، رکود اقتصادی به پایان رسیده، آمار بیکاری کم‌کم رو به بهبودیست و دیگر شاخص‌ها از بهتر شدن اوضاع اقتصاد حکایت دارند.

درباره رسانه‌ها

آمریکا توسعه‌یافته‌ترین رسانه‌های جمعی دنیا را دارد. تولیدات تلویزیونی آمریکا از قبیل درام‌ها، کمدی‌ها، سریال‌های دنباله دار، انیمیشن‌ها، ویدیوهای موسیقی و فیلم، در جهان مخاطبان وسیعی دارند و تامین کننده بخش عمده‌ای از برنامه‌‌های شبکه های تلویزیونی در سراسر دنیا هستند.

تلویزیون پرطرفدار‌ترین رسانه آمریکا است. برای دهه‎ها سه شبکه بزرگ ای بی سی(ABC)، سی بی اس(CBS) و ان بی سی (NBC) اصلی ترین بازیگران این صحنه بودند. اما با ظهور شبکه‌های کابلی و ماهواره‌ای و ورود شبکه فاکس، این حکمفرمایی پایان یافت. برنامه‌های کانال‌های عمومی تلویزیون‌های آمریکایی بسیار جذاب، روان، پرشتاب و مملو از تبلیغات هستند.

تعداد مخاطبان و درآمدهای تبلیغاتی تعیین کننده مرگ و زندگی برنامه‌های مختلف تلویزیونی‌اند. در این بازار پررقابت، شبکه‌های تلویزیون هربرنامه ناموفقی را بیرحمانه، حتی پس از چند هفته پخش، قطع می‌کنند.

در حال حاضر حدود ده هزار رادیوی تجاری در آمریکا وجود دارد. در تمام مناطق شهری آمریکا برای ارضای تقریبا هر ذائقه موسیقایی، هر زبان مادری و هر سلیقه سیاسی یک ایستگاه رادیویی پیدا می‌شود.

عموم شبکه‌های موسیقی روی موج اف- ام و ایستگاه‌های خبری، ورزشی و گفتگو روی موج متوسط (ای- ام) پخش می‌شوند. سرویس‌های رادیویی ماهواره‌ای با حق اشتراک صدها برنامه مختلف ارائه می‌کنند و میلیون‌ها مشتری را به خود جذب کرده‌اند.

قانون اساسی ایالات متحده ضامن آزادی بیان در این کشور است. برخی ایستگاه‌های رادیویی زمان خاصی از برنامه های خود را در اختیار گرایش‌های مذهبی و سیاسی افراطی ـ عموما راست گراـ قرار می‌دهند.

از سوی دیگر شبکه‌های رادیویی بسیار صریح اللهجه‌ای وجود دارند که محتوای برنامه‌های آنها شوخی و تفریحاتی است که برای ذائقه عمومی بسیار گزنده هستند.

بخشی از سرمایه‌گذاری‌ها در شبکه‌های عمومی (ملی) آمریکا توسط دولت و بخشی از طریق کمک مالی بخش خصوصی انجام می‌شود. دانشگاه‌ها و کالج‌های زیادی رسانه‌های خاص خود را دارند. رادیوی ملی آمریکا بیش از ۶۰۰ ایستگاه را تحت پوشش خود دارد.

این رادیو ترکیبی از اخبار، مناظره و موسیقی را بدون تبلیغات تجاری و با مضمونی روشنفکرانه‌تر نسبت به دیگر رادیوها ارائه می‌دهد. شبکه های تلویزیون ملی نیز توسط سازمان رسانه‌های ملی اداره می‌شوند و رسالت آنها ارائه برنامه‌های باکیفیت و آموزشی است.

دولت به شبکه‌های رادیو و تلویزیونی که برای مخاطبان در خارج از مرزهای آمریکا برنامه پخش می کنند کمک‌های مالی می‌کند. اخیرا شبکه‌های رادیویی‌ای که برای شنوندگان کشورهای سابق بلوک شرق برنامه پخش می‌کردند برچیده شده و به جای آنها ایستگاه‌هایی با هدف پوشش کشورهای آسیا و خاور میانه راه‌اندازی شده‌اند.

بیش از ۱۵۰۰ روزنامه در آمریکا منتشر می‌شود. بیشتر این روزنامه ها محلی و منطقه‌ای هستند. همزمان با روی آوردن بیشتر مخاطبان به اخبار تلوزیون و وب سایتهای خبری، از تیراژ روزنامه‌ها کاسته می‌شود.

آمریکا مهد اینترنت است. ارزیابی‌های پایان سال ۲۰۰۷ نشان می‌دهد که نزدیک به ۷۲ درصد از مردم آمریکا به شبکه اینترنت متصل هستند.

آمریکا در حال گسترش شبکه‌های رسانه‌ای دیجیتال است و پخش آنالوگ قرار است در اوایل سال ۲۰۰۹ به طور کامل متوقف شود.

فهرست رسانه‌ها

• یو اس ای تودی- روزنامه سراسری • وال استریت ژورنال- روزنامه اقتصادی • کریستچن ساینس مونیتور- روزنامه متعلق به کلیسا • لس آنجلس تایمز ـ روزنامه • واشنگتن پست ـ روزنامه • بوستون گلوب ـ روزنامه • نیویورک پست ـ روزنامه • نیویورک تایمز ـ روزنامه • فیلادلفیا اینکوایرر ـ روزنامه • بالتیمور سان ـ روزنامه • شیکاگو تریبون ـ روزنامه • نیوزویک – مجله خبری، هفتگی • تایم – مجله خبری، هفتگی • یو اس نیوز و ورلد ریپورت – مجله خبری، هفتگی

• ای بی سی ـ شبکه بزرگ تجاری • سی بی اس ـ شبکه بزرگ تجاری • ان بی سی ـ شبکه بزرگ تجاری • فاکس ـ شبکه بزرگ تجاری • سی ان ان ـ از شبکه‌های پیشروی شبانه روزی خبری که شعبه‌های داخلی و بین المللی را اداره می‌کند • ام تی وی ـ شبکه پیشروی موسیقی • اچ بی او ـ شبکه تلویزیونی پولی؛ مبتکر بخشی از برنامه‌های تلویزیونی مورد تحسین منتقدان • پی بی اس ـ تلویزیون(ملی) عمومی که بیش از ۳۵۰ ایستگاه غیر تجاری را در بر می گیرد

• ان پی آر ـ شبکه غیر تجاری مشتمل بر شبکه‌هایی با برنامه های خبری، اطلاع رسانی و فرهنگی • کلیر چنل ـ بزرگترین اپراتور رادیویی تجاری با بیش از ۱۲۰۰ ایستگاه • رادیو سی بی اس ـ از اپراتورهای بزرگتر تجاری با نزدیک به ۱۸۰ ایستگاه در بازارهای اصلی • ای بی سی ـ شبکه‌ای که معروفترین ایستگاه‌های رادیویی را در ایالت مختلف اداره می‌کند شبکه های خارجی • صدای آمریکا ـ رادیوی دولتی که برنامه‌هایی برای مخاطبان جهانی و به زبان‌های گوناگون پخش می‌کند • رادیو اروپای آزاد/ رادیو لیبرتی ـ رادیوی دولتی با هدف اروپای شرقی، شوروی سابق و قفقاز به زبان‌های محلی • رادیو آسیای آزاد ـ رادیوی دولتی با هدف چین، کره شمالی و آسیای جنوب شرقی • الحره ـ تلویزیون دولتی ماهواره‌ای با هدف خاور میانه • رادیو صاوا ـ تلویزیون دولتی عرب زبان با هدف خاور میانه • رادیو فردا – دولتی، رادیو فارسی زبان با هدف ایران • رادیو و تلویزیون مارتی ـ سرویس‌های دولتی برای کشور کوبا

• آسوشیتد پرس • بلومبرگ بیزنس نیوز • یو پی آی