نمایه: پل رایان

به روز شده:  09:21 گرينويچ - پنج شنبه 01 نوامبر 2012 - 11 آبان 1391

پل رایان محافظه‌کاران را به وجد می‌آورد، اما ممکن است رأی‌دهندگان میانه‌رو را از خود براند

پل رایان، نامزد معاونت میت رامنی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قبلا در برگزاری مراسم مذهبی کلیسا شرکت می‌کرد و از آن دسته طرفداران سیاست‌های محافظه‌کارانه است که در همان حالی که تفنگ شکاری‌اش را در دست دارد، جزئیات لایحه بودجه فدرال را هم زیر و رو می‌کند.

به نظر می‌رسد تیم انتخاباتی رامنی با انتخاب این نماینده ایالت ویسکانسین، موضوع اصلی انتخابات آتی را از یک همه‌پرسی درباره عملکرد باراک اوباما در زمینه اقتصادی، به بحثی گسترده‌تر در مورد آینده دولت آمریکا تبدیل کرده است.

انتخاب آقای رایان برای میت رامنی قماری جسورانه است. با این انتخاب رای‌دهندگان محافظه‌کار، که تا به حال علاقه چندانی به آقای رامنی نشان نداده‌اند، سر شوق می‌آیند. آقای رایان کاریزماتیک، جوان و پرانرژی قلمداد می‌شود، و این همان تصویری است که به عقیده برخی جمهوریخواهان، کمبود آن در مبارزه انتخاباتی رامنی احساس می‌شود.

اما از طرف دیگر، آقای رایان برای دموکرات‌ها هم گزینه خوبی است، زیرا مواضع و پیشنهادهای سیاسی او آنقدر محافظه‌کارانه است که می‌تواند رای‌دهندگان مستقل و بازنشستگان را دور کند، و این دو دسته از قدرتمندترین گروه‌ها در میان رای‌دهندگان هستند.

پل رایان، مثل میت رامنی، در زمینه سیاست خارجی فاقد تجربه است و با توجه با اینکه تنها ۴۲ سال دارد، ممکن است برای برعهده گرفتن احتمالی ریاست جمهوری (در صورتی که اتفاقی برای آقای رامنی بیفتد) ناآماده به نظر برسد.
آقای رایان در سال‌های اخیر به یکی از سخنگویان اصلی نوعی محافظه‌کاری مالیاتی با چاشنی ایدئولوژیک تبدیل شده که خواهان کاهش شدید هزینه‌های دولت و نیز کاستن از مالیات‌ها است.

آقای رایان، با وجود جوانی، از ۱۴ سال پیش در واشنگتن مشغول سیاست‌ورزی است. او در سن ۲۸ سالگی از حوزه انتخابیه‌اش در ایالت ویسکانسین برای عضویت در مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد.

'رفاه و نیکبختی'

او که در حال حاضر ریاست کمیته بودجه مجلس نمایندگان را برعهده دارد، سعی کرده به کاهش هزینه‌های دولت کمک کند و خود را به عنوان یکی از طرفداران انضباط مالیاتی معرفی کرده است.

همراه میت رامنی

• پل رایان که ۴۲ سال دارد، در سن ۲۸ سالگی به عضویت مجلس نمایندگان انتخاب شد و در حال حاضر نماینده جمهوریخواه ایالت ویسکانسین در کنگره است
• او ریاست کمیته بودجه مجلس نمایندگان را برعهده دارد، و معمار طرحیست که به موجب آن هزینه‌های عمومی ظرف ۱۰ سال آینده ۵ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار کاهش می‌یابند
• او که در دوران مدرسه‌اش به محبوبیت و در عین حال چاپلوسی معروف بوده، علاقه شدیدی به ورزش دارد، و ابراز علاقه کرده که با دست خالی گربه ماهی صید کند
• او کاتولیک است، در شهر جینزویل در ایالت ویسکانین به دنیا آمده، و هنوز هم با همسر و سه فرزندش در همین شهر زندگی می‌کند

او بیش از هر چیز با طرح‌های جایگزینی که برای بودجه سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ آمریکا ارائه کرد، شناخته می‌شود. در این طرح‌ها، که او آنها را "راه رفاه و نیکبختی" می‌خواند، با بودجه‌های پیشنهادی باراک اوباما مخالفت شده بود.
بر اساس طرح او، ظرف ۱۰ سال ۶ تریلیون دلار از بودجه دولت فدرال کاسته می‌شد. قرار بود این صرفه‌جویی با کاستن از هزینه‌ها در زمینه کمک غذایی، برنامه‌های آموزشی و بهداشتی برای فقرا و افراد کهنسال، و نظایر آن انجام شود.

همچنین این برنامه پیشنهاد می‌کرد مالیات‌ها کاهش یابند و مالیات بر درآمد به نصف برسد.

آقای رایان می‌گوید برنامه‌اش از آمریکاییان سختکوش حمایت می‌کند، و ضمن ایجاد شغل، رشد و آزادی اقتصادی را تضمین می‌کند. او این اتهام را که طرح‌هایش اقشار فقیر را تحت فشار می‌گذارد، رد می‌کند، و تاکید می‌کند که اصلاح یک سیستم ناکارآمد وضع آمریکاییان فقیرتر را بهتر می‌کند.

اما تحلیلگران مستقل ادعاهای آقای رایان و حامیان او را به چالش کشیده‌اند و تردید دارند که کاهش هزینه‌ها و مالیات‌ها کشور را به مسیر سلامت مالی بازگرداند.

منتقدان لیبرال او می‌گویند این طرح‌ها زندگی بسیاری از آمریکایی‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما بودجه نظامی عظیم کشور را دست نخورده باقی می‌گذارد.

حتی نیوت گینگریچ جمهوریخواه، رئیس سابق مجلس نمایندگان، که یکی از محافظه‌کارترین سیاستمداران آمریکا است، یک بار این پیشنهادها را "مهندسی اجتماعی راستگرایانه" خواند.

آقای رایان یک کاتولیک مومن است و آموزه‌های مذهبی را روی تصمیمات سیاسی‌اش موثر می‌داند. او بر اهمیت نقش جامعه و خانواده در رسیدگی به مساله فقر تاکید دارد.

اما اعضای هیات علمی دانشگاه کاتولیک جورج تاون (که از دانشگاه‌های معتبر است) در نامه‌ای سرگشاده نظرات او را به چالش کشیده‌اند، و به او هشدار داده‌اند که دولت نباید "افراد آسیب پذیر را به حال خود رها کند".

آقای اوباما و دموکرات‌ها از فرصت استفاده کرده‌اند و می‌گویند طرح بودجه آقای رایان برنامه‌های دولت فدرال را، که برای حفظ سطح رفاه طبقه متوسط لازم است، با مشکل روبرو می‌کند و در عین حال مالیات آمریکاییان ثروتمند را کاهش می‌دهد.

پل رایان در بررسی لایحه بودجه مهارتی خاص دارد

باراک اوباما یک روز بعد از انتخاب پل رایان به عنوان نامزد معاونت میت رامنی گفت: "رقیب من، آقای پل و متحدانشان در کنگره همگی معتقدند که اگر ما فقط مقررات را برای شرکت‌های بزرگ آسانتر کنیم و مالیات ثروتمندترین آمریکایی‌ها را کم کنیم، میزان اشتغال و رفاه برای همگان بالا می‌رود".

جاذبه و جوانی

آقای رایان در وهله اول به خاطر سیاست‌های مالیاتی محافظه‌کارانه‌اش شناخته می‌شود، اما علاوه بر آن به خط مشی اجتماعی محافظه‌کارانه حزب جمهوریخواه هم پایبند است.

پل رایان در مجلس با حق آزادی ازدواج همجنس‌گرایان و اینکه آنها کودکی را به فرزندی بپذیرند، و همچنین آسانتر شدن قوانین سقط جنین مخالفت کرده است. او در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ یکی از متولیان طرحی بود که لحظه شروع حیات را تا زمان بسته شدن نطفه عقب می‌برد، و به جنین هم حقوقی برابر افراد متولد شده اعطا می‌کرد.

او با اعمال محدودیت در زمینه مالکیت سلاح گرم مخالف است و به طرحی برای ایجاد مانع مرزی میان آمریکا و مکزیک رای مثبت داده است.

او در گذشته از آین راند به عنوان یکی از کسانی که تاثیر زیادی روی او داشته‌اند، نام برده و گفته می‌شود که از کارمندانش خواسته آثار این نویسنده را - که فردگرایی را به نوع‌دوستی رجحان می‌دهد – مطالعه کنند.
صرفنظر از خطر ناشی از سیاست‌های محافظه‌کارانه سفت و سختش، پل رایان نقاط ضعف دیگری هم دارد.

او کارش را به عنوان کارمندی پرانرژی و بلندپرواز در سنا شروع کرد، و تقریبا همه دوران فعالیت سیاسی‌اش را در واشنگتن گذرانده است. میت رامنی سعی می‌کند خود را فردی برآمده از بخش خصوصی و خارج از فضای سیاسی واشنگتن معرفی کند، و بودن پل رایان در کنار این نامزد جمهوریخواه از اعتبار او می‌کاهد.

به علاوه او در گذشته در بعضی موارد در فعالیت‌های سیاسی و زندگی شخصی‌اش از مسیر محافظه‌کاری سفت و سخت خارج شده، و به دشواری خواهد توانست محافظه‌کاران را از خلوص و اصالت ایدئولوژیک خود مطمئن سازد.

در دوران جوانی رایان و بعد از فوت پدرش، بخشی از شهریه دانشگاه او از محل کمک هزینه‌های تامین اجتماعی دولت پرداخت می‌شد.

او به لایحه خدمات دارویی جورج بوش (پسر) برای شهروندان سالمند رای مثبت داد. این برنامه هزینه‌های عمومی زیادی ایجاد می‌کرد، بدون اینکه تامین آنها را ضمانت کند. رایان در اواخر سال ۲۰۰۸ به لایحه کمک مالی دولت به بانک‌ها هم رای مثبت داد.

او بعد از اینکه لابی کردنش برای مشوق‌های مالی فدرال را انکار کرد، نهایتا در سال ۲۰۰۹ انجام این کار را به گردن گرفت، و به همین خاطر به دورویی متهم شد.

آقای رایان در شهر کوچک جینزویل در ایالت ویسکانسین بدنیا آمد و بزرگ شد. پدر او وکیل دادگستری بود. او، که در ۱۶ سالگی پدرش را از دست داده، این تجربه را عامل مهمی در تقویت اعتقادش به اتکای به خود می‌داند. علاوه بر پدر رایان، پدر بزرگ و جد او هم در حدود ۵۰ سالگی از دنیا رفتند.

همسر او یک وکیل امور مالیاتی بنام جانا لیتل است. آنها سه فرزند دارند و همچنان در جینزویل زندگی می‌کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.