رای گيری زود هنگام؛ پديده‌ انتخابات آمريکا

به روز شده:  01:19 گرينويچ - جمعه 02 نوامبر 2012 - 12 آبان 1391

کارشناسان می گویند که به نظر می رسد ۳۵ درصد از شرکت کنندگان در انتخابات امسال زودتر از روز انتخابات رای دهند

چهار روز به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است اما بسیاری از ایالتهای آمریکا چند روزی است مراکز اخذ رای را باز کرده اند.

رای گیری زود هنگام در آمریکا در آغاز برای نیروهای ارتشی، سالمندان و آمریکاییهای مقیم خارج از کشور صورت گرفت تا آنها بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

کارشناسان می گویند که به نظر می رسد ۳۵ درصد از شرکت کنندگان در انتخابات امسال زودتر از روز انتخابات رای دهند.

این در حالی است که ۳۰ درصد در انتخابات سال ۲۰۰۸ در انتخابات زود هنگام شرکت کردند.

شایان سمیعی کارشناس مسائل سیاسی آمریکا در واشنگتن می گوید: "از تقریبا دهه ۱۹۴۰ تا کنون (رای گیری زود هنگام) مورد استفاده قرار گرفته است و هر چه زندگی سخت تر شده و کار و مشغله مردم زمان بیشتری برده است، تعداد افرادی که به رای گیری پیش از موعد علاقمند شدند بالا رفته است."

اما رای گیری زود هنگام دلایل دیگری هم دارد.

آدل اون ویلیامز، طرفدار میت رامنی هست.

او گفت: "من به چند دلیل زودتر رای دادم. اول اینکه به کسانی که کنار نشسته اند و قصد ندارند رای دهند پیامی برسانم. اگر مردم ببینند که افراد زیادی رای می دهند می فهمند که چقدر این انتخابات مهم است. بسیار مهم است چرا که آینده این مملکت در دست رای دهندگان است."

باربارا هاوارد هم از حزب دموکرات که زودتر رای داده می گوید که به وظیفه مدنی خود عمل کرده است.

خانم هاوارد گفت: "فکر می کنم تا حالا دموکراتها مخصوصا در زمینه عدالت اجتماعی کارشان را خوب انجام داده اند و فکر می کنم که آنها انتخاب درستی برای مردم باشند."

کارشناسان سیاسی می گویند هنوز مشخص نیست که رای گیری زود هنگام به نفع کاندیداها هست یا نه.

البته رای گیری زود هنگام سال ۲۰۰۸ موجب پیروزی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در ایالت کارولینای شمالی شد چرا که مردم بیشتری توانستند در این انتخابات شرکت کنند.

آقای سمیعی می گوید دموکراتها علاقه بیشتری به رای گیری زود هنگام دارند.

او گفت: "جنبه تاریخی مسئله به ما نشان می دهد که طرفداران حزب دموکرات بیشتر طرفدارا رای گیری پیش از موعد هستند و طرفداران حزب جمهوریخواه ملیلند روز انتخابات رای دهند."

آقای سمیعی افزود: "جنبه سیاسی مسئله هم به این ترتیب است که طرفداران حزب دموکرات بر این باروند که روز انتخابات کشاندن مردم به پای صندوقهای رای سختتر است. اما جمهوریخواهان رای دادن را بیشتر یک وظیفه ملی، میهنی و سیاسی می دانند و باور دارند که باید در همان روز انتخابات رای خود را به صندوقها بریزند."

باراک اوباما، نخستین رئیس جمهوری آمریکاست که در رای گیری زود هنگام ریاست جمهوری شرکت کرده است.

او ۱۲ روز قبل از روز انتخابات در ایالت ایلينوی به پای صندوق رای رفت.

تخمین زده شده است که تا کنون بیش از ۱۲ میلیون نفر در آمریکا در رای گیری زود هنگام شرکت کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.