روابط ترکیه و آمریکا و انتخابی نه چندان سرنوشت ساز

به روز شده:  13:31 گرينويچ - شنبه 03 نوامبر 2012 - 13 آبان 1391

این روزها رهبران ترکیه به موقعیت کشورشان در جامعه جهانی افتخار می کنند. ترکیه توانسته روابطش را با کشورهای غربی، به خصوص آمریکا حفظ کند و از طرفی نفوذش را در کشورهای اسلامی توسعه دهد.

بسیاری از ترکها انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را از نزدیک دنبال می کنند. بر اساس نظر سنجی که ماه گذشته شرکت بارم ترکیه با همکاری گالوپ انجام داده، ۹۴ درصد از مردم ترکیه می خواهند باراک اوباما دوباره رئیس جمهور آمریکا شود.

ترکیه و آمریکا از متحدان دیرین دوران جنگ سردند. رابطه دو کشور گاهی با تنش روبرو بوده اما از زمانی که آقای اوباما به قدرت رسید، ترکیه و آمریکا همکاری نزدیکی با هم داشته اند.

"رابطه آمریکا و ترکیه با به قدرت رسیدن حزب اسلامگرای عدالت و توسعه به رهبری آقای اردوغان در سال ۲۰۰۳ به سردی گرایید"

شخصیت نخست وزیر ترکیه و رئیس جمهور آمریکا بسیار متفاوت است. آقای اردوغان گاهی تند خوی، اسلامگرا و این روزها ملی گراست، اما آقای اوبا خونسرد و آرام. اما این دو رهبر در چند سال گذشته توانسته به خصوص درمدیریت بهار عربی با هم همکاری کنند.

جاشول واکر استاد مهمان روابط بین الملل دانشگاه باغچه شهیر استانبول می گوید "رابطه شخصی بین رئیس جمهوری به نام باراک حسین اوباما و نخست وزیری به نام رجب طیب اردوغان باعث شده آمریکا و ترکیه در زمینه‌هایی همکاری کنند که در گذشته قابل تصور نبود."

آقای واکر می گوید دیدار اوباما از ترکیه در اولین سفرش به خاورمیانه کمک زیادی به رابطه شخصی اوباما و اردوغان کرد. "من فکر می کنم رابطه اردوغان و اوباما رابطه ای ویژه است. اردوغان بیشتر از هر رهبری در جهان با اوباما در تماس است. این در تاریخ ترکیه بی سابقه بوده. در گذشته رهبران ترکیه برای آمریکا زمانی مهم بودند که بحرانی وجود داشت. اما در این دوره بحران منطقه ربطی به ترکیه ندارد. بلکه بحران رهبری آمریکا در منطقه است. اردوغان در بسیاری از زمینه ها آمریکا را در منطقه نمایندگی می کند."

در دو سال گذشته در بهار عربی برخی از متحدان پیشین آمریکا از قدرت ساقط شدند. دولت آقای اوباما از موج تغییرات در خاورمیانه حمایت کرد، اما سیاست کم‌رنگتر کردن نقش دولتش را در خاورمیانه پیش گرفت، اما آقای اردوغان با توجه به رابطه دیرینه اش با احزاب اسلامی منطقه توانست نقش مهمی در هدایت تحولات خاورمیانه ایفا کند.

آرتورل کورکچو نماینده مجلس ترکیه می گوید: "من فکر می کنم یک نوع تحمل نسبت به دخالت اردوغان در دنیای عرب وجود دارد. این تحمل به خاطر این است که ترکیه عضوی از متحدان غربی است نه به خاطر عضویت در ناتو. به خاطر متحد آمریکا در منطقه بودن است."

سردی روابط

"مردم و روزنامه های ترکیه رقابتهاب انتخاباتی آمریکا را از نزدیک دنبال می کنند. بسیاری از ترکها آرزو می کنند که می توانستند در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رای بدهند"

رابطه آمریکا و ترکیه با به قدرت رسیدن حزب اسلامگرای عدالت و توسعه به رهبری آقای اردوغان در سال ۲۰۰۳ به سردی گرایید. در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش دولت ترکیه به آمریکا اجازه استفاده از خاک ترکیه علیه عراق را نداد. این تاثیر زیادی بر رابطه دو کشور داشت. در دوران آقای بوش محبوبیت آمریکا در میان ترکها در پایین ترین سطح خود بود.

وتکو باشار سردبیر برنامه ۳۲ گون تلویزیون ترکیه می گوید، "محبوبیت اوباما در ترکیه نتیجه نفرت از بوش بود. به باور من ترکها رئیس جمهوری یک جمهوریخواه را دنباله بوش می دانند و او هم منفور خواهد بود. در چهار سال گذشته اردوغان و اوباما با هم خوب همکاری کرده اند، فراموش نکنیم ۵۰ درصد از مردم ترکیه به اردوغان رای داده. هم چنین اوباما، کشتار ارمنیان در ترکیه را قتل عام نخواند. در ارتباط با مسئله کردها، آمریکا با ارائه اطلاعات به ارتش ترکیه کمک کرد. اینها بر محبوبیت اوبا در ترکیه افزود."

مردم و روزنامه های ترکیه رقابتهاب انتخاباتی آمریکا را از نزدیک دنبال می کنند. بسیاری از ترکها آرزو می کنند که می توانستند در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رای بدهند. چاری اوزدمیر سردبیر سایت ایندیپت الجزیره می گوید، "مسائل سیاسی آمریکا برای مردم ترکیه مهم است، اما برای بیشتر مردم مهم این است که میشل اوباما چه لباسی می پوشد یا مثلا میت رامنی چند فرزند دارد."

اگر مردم ترکیه می توانستند در انتخابات امریکا رای بدهند، قطعا باراک اوباما با رای بسیار بالا پیروز می شد. اما مردم ترکیه رای نمی دهند و احتمال پیروزی میت رامنی هم وجود دارد. به نظر می رسد ترکها نباید نگران نتیجه انتخابات آمریکا باشند. چرا که اگر برنامه سیاست خارجی هر دو کاندیدا را نگاه کنیم، تفاوت زیادی دیده نمی شود. به نظر می رسد پیروزی هر یک از نامزدها تاثیری آنچنان بر رابطه ترکیه و آمریکا نداسته باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.