انتخابات آمریکا و شیوه الکتورال کالج

به روز شده:  13:28 گرينويچ - جمعه 02 نوامبر 2012 - 12 آبان 1391

ایالات متحده آمریکا شیوه منحصر به فردی برای برگزاری انتخابات دارد

شیوه انتخابات آمریکا که با نام الکتورال کالج شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از مراحلی است که برای انتخابات رئیس جمهوری آمریکا صورت می گیرند. در واقع رای گیری و رای دادن تنها یکی از مراحل این روند است.

انتخاب رئیس‌جمهوری آمریکا دارای یک سیستم دو مرحله‌ای است که هم مردم به عنوان رای دهندگان در آن نقش دارند و هم نمایندگان آنها در الکتورال کالج.

این انتخابات هر چهار سال یکبار و در اولین سه شنبه ماه نوامبر برگزار می‌شود.

زمانی که مردم پای صندوق های رای می‌روند علاوه بر نامزد ریاست جمهوری که به او رای می‌دهند، نماینده الکتورال خود را هم مشخص می‌کنند. انتخاب نماینده الکتورال به این دلیل انجام می شود که هر یک از نامزدهای انتخابات، نمایندگان الکتورال خود را دارند. این نمایندگان معمولا از سوی هر حزب در ایالت های آمریکا انتخاب می‌شوند و به همین دلیل قوانین مربوط به انتخاب آنها و مسئولیت‌های آنان در هر ایالت متفاوت است.

الکتورال کالج در مجموع شامل ۵۳۸ نماینده می‌شود که هر نامزد برای انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور باید دست کم ۲۷۰ رای کالج را به دست بیاورد. هر ایالت تعداد نماینده خاص خود را در الکتورال کالج دارد که این تعداد برابر است با تعداد نمایندگان آن ایالت (که بر اساس جمعیت هر ایالت متفاوت است) در کنگره بعلاوه نمایندگانش در مجلس سنا (که برای همه ایالت‌ها ثابت و دو نفر است).

بعد از مشخص شدن نامزد برنده در هر ایالت، کل آرای الکتورال آن ایالت به آن نامزد تعلق می‌گیرد. یعنی اگر نامزد حزب جمهوری خواه در یک ایالت بیشترین آراء را به خود اختصاص دهد، در انتخابات کالج الکتورال حتی نامزد حزب دموکرات هم رای خود را به نفع او ثبت می‌کند. جلسه نمایندگان الکتورال در اولین دوشنبه بعد از اولین چهارشنبه ماه دسامبر برگزار می‌شود.
این شیوه انتخابات باعث می‌شود ایالت‌های بزرگتر که جمعیت بیشتری دارند برای نامزدهای انتخاباتی از اهمیت بیشتری برخوردار شوند و دو حزب رقیب در انتخابات بیشتر انرژی خود را صرف این ایالت‌ها کنند.

اما نکته دیگر درباره انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا این است که تعداد زیادی از ایالت‌ها به طور سنتی رای خود را به نفع یکی از احزاب دموکرات یا جمهوری‌خواه به صندوق می ریزند و به همین دلیل نقش ایالت های مستقل بیشتر می‌شود.

یکی از مشکلاتی که این شیوه انتخاباتی به وجود می‌آورد این است که در برخی موارد فردی که به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا انتخاب می‌شود دارای بیشترین آرای مردمی نیست. چرا که این امکان وجود دارد که او آرای الکتورال بیشتری را در چند ایالت به دست آورده باشد و این امر لزوما به معنی در اختیار داشتن آرای مردمی بیشتر نیست. برای مثال در انتخابات سال ۲۰۰۰ جورج بوش با اختلافی کمتر از هزار رای مردمی توانست کل آرای ایالت فلوریدا را به خود اختصاص دهد و برنده انتخابات شود.

روزهای مهم در انتخابات ۲۰۱۲

 • ژوئن تا اکتبر ۲۰۱۲

  دفتر اداره فدرال به نیابت از‌ رئیس اداره ملی آرشیو آمریکا به تهیه مدارک مورد نیاز کالج الکتروال می پردازد تا این مدارک به فرمانداران ۵۰ ایالت آمریکا و شهردار دی. سی یا منطقه کلمبیا ارسال شوند. این مدارک عبارتند از: • یک نامه از طرف آرشیو • دستور العمل دقیق کارهایی که باید از سوی مقامات هر ایالت انجام شود • جدول زمانبندی رویدادهای کالج الکتورال • جزوه ای که در آن مقررات انتخابات ریاست جمهوری بر اساس قانون اساسی و قانون ایالتی مشخص شده است
 • ۶ نوامبر ۲۰۱۲ ـ روز انتخابات

  افرادی که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند آرای خود را برای انتخاب رئیس جمهوری و معاون او به صندوق می اندازند. با این رای گیری در واقع نماینده الکتورال هر ایالت هم مشخص می شود.
 • نیمه نوامبر تا ۱۷ دسامبر ۲۰۱۲

  پس از انتخابات ریاست جمهوری، فرمانداران هر ایالت هفت برگه گواهی صحت را آماده می کنند. به محض این که نتیجه انتخابات در هر ایالت مشخص شد فرماندار ایالت باید یکی از این گواهی ها را به آرشیو ملی بفرستد. این گواهی ها باید تا پیش از روز جلسه نمایندگان الکتورال در روز ۱۷ دسامبر ۲۰۱۲ به دست رئیس اداره آرشیو ملی برسد.
 • ۱۱ دسامبر ۲۰۱۲

  ایالت ها باید تا شش روز قبل از جلسه نمایندگان الکتورال به جمع بندی نهایی درباره نتایج رای گیری در هر ایالت رسیده باشند و تمام مسائل مناقشه برانگیز بررسی و رفع شده باشد. آخرین زمان برای رفع تمام اختلاف نظرها درباره انتخابات ایالت ها روز ۱۱ دسامبر است. درباره مناقشات، حکم دادگاه های ایالتی باید به عنوان حکم قطعی پذیرفته شود.
 • ۱۷ دسامبر ۲۰۱۲

  جلسه نمایندگان الکتورال برگزار می شود و هر کدام از آنها در ایالت خود به طور جداگانه آراء خود را برای رئیس جمهوری و معاون او اعلام می کنند. نتیجه این رای گیری روی شش برگه گواهی صحت باقی مانده مکتوب می شود و با امضای نمایندگان الکتورال هر ایالت ارسال می شود برای: • یک برگه برای رئیس مجلس سنا • دو برگه برای معاون فرماندار ایالتی که نمایندگان الکتورال در آن حضور دارند • دو برگه برای ریاست اداره ملی آرشیو آمریکا • یک برگه برای قاضی ارشد ایالتی
 • ۲۶ دسامبر ۲۰۱۲

  آخرین مهلت برای رساندن نتایج آراء الکتورال به دست رئیس مجلس سنا و رئیس اداره ملی آرشیو ایالات متحده روز ۲۶ دسامبر است.
 • تا ۳ ژانویه ۲۰۱۳

  رئیس اداره آرشیو و یا نمایندگان دفتر اداره فدرال با معاون مجلس سنا و منشی مجلس نمایندگان در اواخر دسامبر یا اوایل ژانویه با هم دیدار می کنند. این دیدار جنبه رسمی دارد و ممکن است پیش از آن ممکن است چند دیدار غیر رسمی انجام شود.
 • ۶ ژانویه ۲۰۱۲

  جلسه مشترک مجلس نمایندگان و مجلس سنای ایالات متحده آمریکا در این روز برگزار و شماراش آرای الکتورال در آن انجام خواهد شد. کنگره آمریکا این قدرت را دارد که با تصویب قانونی، زمان برگزاری این جلسه مشترک را تغییر دهد. در این جلسه معاون رئیس جمهوری که ریاست مجلس سنا را هم بر عهده دارد بر روند شمارش آراء نظارت و نتایج آن را اعلام می کند.
 • ظهر ۲۰ ژانویه ۲۰۱۳

  رئیس جمهوری منتخب، سوگند می خورد و به طور رسمی ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا را بر عهده می گیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.