محمود عباس: به زادگاهم در اسرائیل باز نمی گردم

به روز شده:  12:53 گرينويچ - جمعه 02 نوامبر 2012 - 12 آبان 1391
عباس

عباس "خرابکاری و خشونت" را رد کرده و بر تلاش از راههای مسالمت آمیز تاکید نهاده است

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تاکید کرده که هدف او تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل است.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در مصاحبه ای با عودی سگال، گزارشگر سیاسی کانال ۲ تلویزیون اسرائیل، گفته است که "ما هرگز به خرابکاری و خشونت باز نمی گردیم و هدف خود را صرفا از راه های دیپلماتیک و مسالمت آمیز پیگیری می کنیم."

به گفته این خبرنگار اسرائیلی، رئیس تشکیلات خودگردان یادآور شده که در روستای صفد در منطقه الجلیل زاده شده که از زمان تشکیل کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸، بخشی از خاک این کشور بوده است.

محمود عباس در تاکید بر شناسایی کشور اسرائیل در درون مرزهای سال ۱۹۴۸، گفته است که هرگز در نظر ندارد به روستای خود بازگردد و در آن سکونت گزیند و افزوده است: "فلسطین برای من کشوری در داخل مرزهای ۱۹۶۷ و در کنار کشور اسرائیل است."

اظهارات محمود عباس را می توان به این تعبیر کرد که او که از بازگشت آوارگان فلسطینی به زادگاهشان در داخل مرزهای سال ۱۹۴۸ اسرائیل حمایت نمی کند.

در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در ژوئن سال ۱۹۶۷، ارتش اسرائیل بخش هایی از اراضی کشورهای عرب همسایه را به تصرف درآورد.

اراضی اشغالی مصر در صحرای سینا پس از امضای معاهده صلح دو طرف، به آن کشور بازگردانده شد و دولت اردن نیز بعدا حاکمیت خود بر کرانه باختری رود اردن را به فلسطینیان واگذار کرد.

براساس توافقنامه صلح اسرائیل و فلسطینیان، قرار است کشور فلسطینی در اراضی اشغالی کرانه باختری رود اردن و همچنین نوار غزه تشکیل شود.

واکنش حماس

نتانیاهو

نتانیاهو رئیس تشکیلات خودگردان را متهم کرده بود که در صدد حذف کشور اسرائیل است

در عین حال، بین اسرائیل و فلسطینیان بر سر موضوعاتی مانند بخش شرقی شهر بیت المقدس، که تا جنگ ۱۹۶۷ متعلق به اردن بود، و شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری اختلاف نظر وجود دارد.

اظهارات محمود عباس پس از آن منتشر می شود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اخیرا اظهار داشت که هدف نهایی رئیس تشکیلات خودگردان ایجاد کشور فلسطینی در درون مرزهای سال ۱۹۴۸ اسرائیل و در نتیجه، حذف این کشور است.

به گفته تحلیلگران، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی با تاکید بر شناسایی موجودیت اسرائیل، در نظر دارد آمادگی خود را برای مذاکرات منتهی به تشکیل کشور مستقل فلسطینی اثبات کند.

جنبش اسلامگرای حماس سخنان محمود عباس در شناسایی مرزهای بین المللی اسرائیل را مورد انتقاد قرار داده است.

سخنگوی حماس گفته است که این گروه موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و بر حق بازگشت تمامی آوارگان فلسطینی به زادگاه خود تاکید دارد.

حماس، که از سال ۲۰۰۷ اداره امور اراضی فلسطینی در نوار غزه را در دست دارد، برخلاف تشکیلات خودگردان فلسطینی موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و توسل به خشونت برای دستیابی به هدف های خود را نفی نکرده است.

هنوز مقامات رسمی تشکیلات خودگردان در مورد گزارش تلویزیون اسرائیل اظهار نظری نکرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.