اعتراض ژاپن به رفتار سرباز آمریکایی

به روز شده:  03:16 گرينويچ - شنبه 03 نوامبر 2012 - 13 آبان 1391

ماه گذشته هم دو دریانورد آمریکایی در اوکیناوا به اتهام تجاوز به یک زن ژاپنی دستگیر شدند

ژاپن رسما به خاطر آنچه "سوء رفتار" یکی از ارتشیان آمریکایی خوانده شده به سفیر آمریکا در این کشور اعتراض کرده است. ژاپن می‌گوید یک سرباز آمریکایی در شهر اوکیناوا نوجوانی سیزده ساله را کتک زده است.

به گفته گزارشگران محلی این آمریکایی به آپارتمانی در طبقه بالای یک مشروب فروشی رفته و پس از ضرب و جرح نوجوان ژاپنی دیده شده که از پنجره ساختمان به بیرون افتاده و به بیمارستان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری ژاپنی کیدو، وزارت خارجه ژاپن رسما اعتراض خود را به جان راس سفیر آمریکا ابلاغ کرده است.

این اتفاق در حالی روی می دهد که نظامیان آمریکایی مستقر در ژاپن در پی اتهام های تجاوز جنسی اخیر، باید پیش از غروب آفتاب به پایگاه های خود باز گردند.

آمریکا حدود ۲۶ هزار نیروی نظامی در اوکیناوا دارد و به همین خاطر جرایم گزارش شده توسط سربازان آمریکایی در این شهر ژاپن همواره محل تنش میان توکیو و واشنگتن بوده است.

'ورود به ملک خصوصی'

گزارشگران محلی می گویند نظامی آمریکایی پس از ورود به اتاق، نوجوان ۱۳ساله ژاپنی او را مورد ضرب و جرح قرار داده است.

جان راس، سفیر آمریکا در ژاپن به خبرگزاری ها گفته است: "اجازه دهید کاملا شفاف بگویم که من از بابت این اتفاق بسیار عصبانی شدم. در حقیقت واژه عصبانی بیانگر تمام آنچه اکنون احساس می کنم نیست." پلیس در حال رسیدگی به جزئیات این رویداد است که طی آن نظامی آمریکایی به ورود غیر قانونی به یک ملک خصوصی، تخریب اموال و ضرب و جرح متهم است.

آقای راس اضافه کرده است که این فرد اکنون در یک بیمارستان نظامی آمریکایی بستری است اما پلیس ژاپن خواستار تحویل شده است.

واکنش مقام های ژاپنی به این رویداد خشمگین گزارش شده و کویچیرو جیمبا، وزیر خارجه ژاپن آن را "غیرقابل اغماض" توصیف کرده است.

ماه گذشته هم دو دریانورد آمریکایی در اوکیناوا به اتهام تجاوز به یک زن ژاپنی دستگیر شدند.

در سال ۱۹۹۵ تجاوز سه نظامی آمریکایی به یک دختر ۱۲ ساله ژاپنی به جنجالی بزرگ انجامید که در پی آن آمریکا ناچار به کاهش تعداد سربازان خود در اوکیناوا شد. با این وجود، هنوز یک سوم از نظامیان آمریکایی مستقر در ژاپن در شهر اوکیناوا حضور دارند.

دولت آمریکا اعلام کرده که قصد دارد بسیاری از سربازان خود را از اوکیناوا به جزیره ای در شمال ژاپن منتقل کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.