صائب عریقات: آمریکا نمی‌تواند بین فلسطینی‌ها و اسرائیل صلح برقرار کند

به روز شده:  12:26 گرينويچ - شنبه 03 نوامبر 2012 - 13 آبان 1391
صائب عریقات

صائب عریقات می گوید: روند صلح به خاطر این ناکام مانده که بعضی دولت‌های اسرائیل به جای صلح بر شهرک سازی اصرار دارند و می‌خواهند به جای مذاکره خواست‌های خود را دیکته کنند.‌‌

در حالی که توجه دنیا به صندوق‌های انتخاباتی آمریکا معطوف شده، تشکیلات خودگردان فلسطینی چشم به مجمع عمومی سازمان ملل متحد دوخته است.

این تشکیلات در نظر دارد پس از برگزاری انتخابات آمریکا و در اوج مبارزات انتخابات پارلمانی اسراییل از مجمع عمومی بخواهد که جایگاه فلسطین را از یک نهاد ناظر به یک کشور غیر عضو ارتقا دهد.

درباره این اقدام احتمالی و همین طور انتخابات آمریکا با صائب عریقات از چهره‌های برجسته سازمان آزادی‌بخش فلسطین و تشکیلات خودگردان مصاحبه‌ای انجام داده‌ام و در ابتدا از او پرسیدم که انتظارش از رییس جمهوری بعدی ایالات متحده چیست؟

"تا زمانی که اسراییل احساس می‌کند مصونیت دارد، مورد حمایت کنگره است، می‌تواند خواسته‌هایش را دیکته کند، به شهرک سازی ادامه دهد، تعهداتش را زیر پا بگذارد، و مسوول شناخته نشود چه دلیلی دارد که صلح کند؟ "

صائب عریقات

باید یک مطلب را به صراحت بگویم؛ ‌آمریکا نمی‌تواند بین فلسطینی‌ها و اسراییلی‌ها صلح برقرار کند. ما خودمان باید این کار را انجام دهیم. اما چه اوباما رهبر آمریکا باشد چه رامنی تا زمانی که تعامل ایالات متحده با اسراییل ورای قوانین بشری است فکر نمی‌کنم که ما بتوانیم به صلح برسیم. تا زمانی که اسراییل احساس می‌کند مصونیت دارد، مورد حمایت کنگره است، می‌تواند خواسته‌هایش را دیکته کند، به شهرک سازی ادامه دهد، تعهداتش را زیر پا بگذارد، و مسوول شناخته نشود چه دلیلی دارد که صلح کند؟ در حال حاضر اسراییل بر این باور است که هزینه یک کشور مستقل فلسطینی بسیار بالا‌تر از عدم وجود چنین کشوری است به همین خاطر است که می‌خواهد وضع فعلی را حفظ کند

- آیا شما واقعا انتظار دارید که بعد از انتخابات آمریکا واشنگتن خط مشی تازه‌ای اتخاذ کند و اسرائیل را تحت فشار قرار دهد؟

من ۲۰ سال است که در این عرصه فعالم این سوال را بار‌ها شنیده‌ام از دوران جورج بوش پدر - کلینتون - دو دوره جورج بوش پسر. باید توجه داشت که اسرائیل بخشی از سیاست داخلی آمریکاست، می‌تواند از کنگره استفاده کند - ما فلسطینی‌ها قدرت مالی برای اعمال نفوذ نداریم- بنابراین برای نامزد‌ها هزینه‌ای هم نداریم. اما مهم‌ترین ایرادی که روند صلح خاورمیانه داشته این بوده که اسرائیل احساس می‌کند تحت محافظت و مصونیت آمریکا و کنگره قرار دارد حتی اگر به تعهداتش عمل نکند و به شهرک سازی ادامه دهد.

به نظر نمی‌رسد که شما خیلی خوش بین باشید آمریکا سال آینده متحدش را تحت فشار قرار خواهد داد؟ ‌ ولی چرا تشکیلات خودگردان اقدام ملموسی نمی‌کند؟ من با فلسطینی‌های زیادی صحبت کرده‌ام که ناراضی‌اند و می‌گویند که تشکیلات شما با وجود وضع موجود باز هم به فعالیت ادامه می‌دهد. چرا در واکنش این تشکیلات را منحل نمی‌کنید و اداره امور را به اسرائیل واگذار نمی‌کنید تا از این طریق اسرائیل را تحت فشار قرار دهید؟

"ما می‌خواهیم که در ماه نوامبر به سازمان ملل متحد برویم و پیش نویس قطعنامه‌ای را ارایه کنیم که می‌خواهد جایگاه فلسطین را ‌به کشور مستقل غیرعضو ارتقا دهد که مرز‌هایش بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷ خواهد بود و پایتخش بیت المقدس شرقی."

صائب عریقات

ما تشکیلات خودگردان را به خاطر اسرائیل ایجاد نکرده‌ایم. این تشکیلات حاکمیت فلسطینی هاست. دانشگاه، مدارس، بیمارستات، خدمات شهری و جاده‌های فلسطینی‌ها را اداره می‌کند. می‌خواهیم که مردم در این سرزمین باقی بمانند. به همین خاطر است که تشکیلات خودگردان در حال تاسیس نهادهای لازم برای یک کشور مستقل در آینده است. شما نباید به حرف کسانی که می‌خواهند با تیر توی سر یا پای خودشان شلیک کنند گوش کنید. من خشم و پریشانی مردم را درک می‌کنم. ما می‌خواهیم که در ماه نوامبر به سازمان ملل متحد برویم و پیش نویس قطعنامه را ارایه کنیم که می‌خواهد جایگاه فلسطین را ‌به کشور مستقل غیرعضو ارتقا دهد که مرز‌هایش بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷ خواهد بود و پایتختش بیت المقدس شرقی. یک روز بعد از این کار اسرائیل قادر نخواهد بود که وضع فعلی را ادامه دهد نمی‌تواند که ورای قوانین بشری رفتار کند.

شما در مورد حفظ وضع فعلی توسط اسرائیل صحبت می‌کنید اما خود تشکیلات خودگردان تلاش می‌کند که وضع موجود را در کرانه غربی رود اردن حفظ کند. فکر نمی‌کنید که خشم مردم به این خاطر است؟ اسرائیل شهرک سازی می‌کند اما شما همچنان با اسرائیل همکاری می‌کنید خیلی از فلسطینی‌ها فکر می‌کنند که شما می‌توانستید دست به اقدامات جدی تری بزنید؟

من احساس یاس مردم را درک می‌کنم. احساس همسر وفرزندانم را درک می‌کنم. خود من ۱۲ ساله بودم که این شهر (اریحا) به اشغال نظامی اسرائیل درآمد. تلاش ما این است که فرزندان من همین جا در اریحا بمانند و کار کنند- به لندن یا دوبی نروند. من نمی‌توانم مانع از آن شوم که مردم احساس خشم نکنند اما این حرف که با ساخت بیمارستان، دانشگاه، جاده و سیستم آبیاری در اینجا وضع جاری را حفظ می‌کنیم حرف درستی نیست. غیرمنصفانه است که ما را با قدرت اشغالگری که شهرک سازی می‌کند و دیوار دورمان می‌کشد برابر فرض کنید. روند صلح به خاطر این ناکام مانده که بعضی دولت‌های اسرائیل به جای صلح بر شهرک سازی اصرار دارند و می‌خواهند به جای مذاکره خواست‌های خود را دیکته کنند.‌‌ همان طور که گفتم ما نمی‌توانیم وضع جاری را حفظ کنیم و به همین خاطر است که به سازمان ملل متحد می‌رویم.

از پیامدهای اقدام خود بیمی ندارید؟ از مجازات‌هایی که علیه شما در نظر گرفته خواهد شد، تحریم‌های مالی یا فشارهایی که غرب بر شما وارد خواهد آورد؟

صائب عریقات:

"امیدوارم که هر کس که در این انتخابات پیروز شود متوجه باشد که نمی‌تواند نیرو‌های نظامی ‍آمریکا را به سلامتی از منطقه خارج کنند یا خاورمیانه‌ای در آرامش و صلح داشته باشند اگر طرز برخورد فرای قوانین بشری با اسرائیل متوقف نشود."

وقتی که به آن مقطع برسیم آمریکا و اسرائیل متوجه خواهند شد که تشکیلات ما ایجاد نشده، که اسم ما رییس جمهوری، نخست وزیر یا مذاکره کننده ارشد باشد. ما تاسیس شده‌ایم تا فلسطینی‌ها را از اشغال نظامی به استقلال هدایت کنیم. اگر آمریکا و اسرائیل فکر می‌کنند که کار ما فقط پرداخت حقوق کارکنان دولت و همکاری امنیتی با آنهاست، اشتباه می‌کنند. اگر کنگره ایالات متحده کمک مالی به تشکیلات خودگردان را قطع و دفتر ما را آنجا تعطیل کند و اسرائیل درآمدهای مالیاتی ما را مسدود کند دفعه بعد که شما به کرانه غربی می‌آیید می‌بینید که از رود اردن تا دریای مدیترانه فقط یک حاکم وجود خواهد داشت - قدرت نظامی اشغال‌گری که اسرائیل نام دارد.

یعنی شما تشکیلات خودگردان را منحل خواهید کرد؟ اگر کمک‌ها را قطع کنند شما چکار خواهید کرد؟

اگر کمک‌ها قطع شود ما نمی‌توانیم حقوق کارکنان دولت را بپردازیم یا سازمان‌ها و نهادهای دولتی را اداره کنیم. اگر کمک‌ها را قطع کنند آن‌ها خودشان تشکیلات خودگردان را نابود خواهند کرد. ما تشکیلات خودگردان را منحل نخواهیم کرد. نیازی به این کار نداریم آن‌ها تشکیلات را نابود خواهند کرد. در این صورت آقای نتانیاهو حاکم سرزمین‌های بین رود اردن تا دریای مدیترانه خواهد شد.

خوب شما سال‌ها در این عرصه فعال بوده‌اید؟ دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را چطور ارزیابی می کنید؟ فکر می‌کنید کدام آن‌ها برای فلسطینی‌ها بهتر باشند؟

اگر بخواهیم منصفانه درباره آمریکایی صحبت کنیم رییس جمهوری که راه حل تاسیس یک کشور مستقل برای فلسطینی‌ها را تایید کرد جورج بوش بود - پرزیدنت کلینتون نبود اوباما هم نبود. اوباما یا رامنی یک روز بلند نشدند به خاطر عذاب وجدان بگویند که تاسیس کشور فلسطین یکی از منافع حیاتی ایالات متحده است. تحقق این امر به نفع آمریکاست. امیدوارم که هر کس که در این انتخابات پیروز شود متوجه باشد که نمی‌تواند نیرو‌های نظامی آمریکا را به سلامتی از منطقه خارج کنند یا خاورمیانه‌ای در آرامش و صلح داشته باشند اگر طرز برخورد فرای قوانین بشری با اسرائیل متوقف نشود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.