مخالفان دولت سوریه برای تصرف یک فرودگاه نظامی ارتش دست به حمله زدند

به روز شده:  07:31 گرينويچ - شنبه 03 نوامبر 2012 - 13 آبان 1391

نیروهای ارتش آزاد سوریه، از گروه‌های مسلح مخالف دولت، در درگیری‌های حلب حضور داشته‌اند

مخالفان دولت سوریه اعلام کرده‌اند که برای تصرف فرودگاه نظامی تفتناز در جنوب غرب حلب به حمله‌ای بزرگ دست زده‌اند.

در فیلم‌های ویدئویی که در اینترنت منتشر شده‌اند، گفته می‌شود که ۵ واحد مختلف از پیکارجویان مخالف دولت در این حمله نقش داشته‌اند.

گزارش شده که نظامیان مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، کنترل بزرگراه‌های اصلی در بیشتر این منطقه را در اختیار گرفته‌اند.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که اگر مخالفان دولت بتوانند این فرودگاه را تصرف کنند و آن را در کنترل خود نگه دارند، توان و ظرفیت بیشتری برای کنترل منطقه استراتژیک بین دو شهر بزرگ حلب و دمشق خواهند داشت.

به گفته او، چنین موفقیتی می‌تواند به مخالفان دولت کمک کند تا مانع استفاده فزاینده ارتش از نیروی هوایی شوند.

جنایات جنگی

ظاهرا این فیلم در یکی از ساختمان‌هایی که قبلا در اختیار نیروهای دولتی سوریه بود، ثبت شده است

به دنبال انتشار فیلمی ویدئویی که ظاهرا مخالفان مسلح دولت سوریه را در حال ضرب و شتم و قتل نظامیان و شبه‌نظامیان دولتی نشان می‌دهد، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که این فیلم می‌تواند به عنوان مدرک ارتکاب جنایات جنگی از سوی این افراد در نظر گرفته شود.

در این فیلم ویدئویی افرادی مسلح دیده می‌شوند که پس از ضرب و شتم گروهی از زندانیانی که روی زمین افتاده‌اند، به سمت آنها تیراندازی می‌کنند.

گفته شده است که افراد مسلح مخالف دولت بعد از تصرف ایست-بازرسی‌های ارتش در روز پنجشنبه گذشته دست به این اقدام زده‌اند.

براساس برخی گزارش‌های تاییدنشده، در شرایط کنونی نیروهای ارتش سوریه تمام پایگاه‌ها در نزدیکی شهر استراتژیک سراقب در شمال سوریه را ترک کرده‌اند.

سراقب در نزدیکی مسیر جاده‌های حد فاصل شهرهای حلب، دمشق و لاذقیه است.

اما در ادامه اقدامات دیپلماتیک برای پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه، مقامات اتحادیه عرب اعلام کرده‌اند که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، اخضر ابراهیمی، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه و نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب روز یکشنبه در قاهره دیدار خواهند کرد تا آخرین وضعیت سوریه را بررسی کنند.

جدیدترین اتهامات علیه مخالفان دولت سوریه

  • ۲۲ ژوئن: دولت 'تروریست‌ها' را متهم به قتل ۲۵ روستایی و مثله کردن جسد آنها در شمال سوریه کرد
  • ۶ ژوئیه: تصاویری منتشر شد که در آن، یک مخالف دولت در حال بازجویی از یک سرباز است و بعد به سمت او تیراندازی می‌کند –مکان ثبت فیلم نامعلوم است
  • اول اوت: چهار نفر از افرادی که ظاهرا از وفاداران به بشار اسد بودند، دیده شدند که در شهر حلب در ملاءعام در برابر یک دیوار به گلوله بسته شده‌اند
  • ۱۴ اوت: مخالفان مسلح دولت در یک فیلم ویدئویی دیده می‌شوند که در حال پایین انداختن جسد تک‌تیراندازهای دولتی از بالای پشت بام یک خانه در حلب هستند
  • ۱۷ سپتامبر: سازمان دیده‌بان حقوق بشر، گروه‌های مسلح مخالف دولت را به شکنجه و اعدام شتابزده افرادی متهم کرد که در حلب، لازقیه و ادلب بازداشت کرده بودند

رئیس‌جمهور اندونزی نیز دیروز خواهان مداخله نظامی سازمان ملل متحد در سوریه شد.

هشدارها

در فیلم ویدئویی که در شبکه اینترنت منتشر شده است، مخالفان مسلح دولت سوریه دیده می‌شوند که سربازان یا شبه‌نظامیان طرفدار دولت را به زمین انداخته‌اند و آنها را ضرب و شتم می‌کنند.

ظاهرا این فیلم در داخل یکی از ساختمان‌هایی ثبت شده است که قبلا در اختیار نیروهای دولتی بود و مخالفان دولت آن را تصرف کرده‌اند.

در این فیلم، افراد مسلح پس از ضرب و شتم کسانی که روی زمین افتاده‌اند، به سمت آنها تیراندازی می‌کنند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت که در فیلم به نظر می‌رسد قربانیان "دیگر در حال جنگ نبوده‌اند و در نتیجه (اقدامی که انجام شده است) به یک جنایت جنگی شبیه است."

او اضافه کرد که اگر واقعی بودن این فیلم ویدئویی ثابت شود، به طور حتم محتوای آن در تعقیب قضایی احتمالی در آینده مورد استناد خواهد بود.

عفو بین‌الملل، از سازمان‌های مدافع حقوق بشر هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: "این تصاویر تکان‌دهنده تصویرگر شکل‌گیری و ادامه یک جنایت جنگی احتمالی است."

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت آنچه را که در فیلم رخ می‌دهد، به عهده نگرفته است.

برای چندین ماه، فعالان مخالف دولت هر روز گزارش‌هایی از اعدام شتابزده مخالفان توسط نیروهای دولتی ارائه می‌کردند.

اما موارد متعددی از اقدام متقابل و مشابه برخی گروه‌های مخالف دولت گزارش شده است.

براساس داده‌های ناظران حقوق بشر سوریه، از سازمان‌های مدافع حقوق بشر، از زمان آغاز اعتراضات به دولت سوریه در مارس سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون بیش از ۳۶ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.