اسقف تواضروس رهبر مسیحیان قبطی مصر شد

به روز شده:  12:37 گرينويچ - 04 نوامبر 2012 - 14 آبان 1391

قرار است اسقف تاوضروس دو هفته دیگر رسما بر تخت پاپ قبطیان بنشیند

مسیحیان قبطی مصر اسقف تواضروس را به عنوان رهبر دینی جدید خود انتخاب کرده اند.

اسقف تواضروس که ۶۰ سال سن دارد جایگزین پاپ شنودا سوم می شود که چند ماه پیش در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

قبطیان مصر، که تعداد آنها بین پنج و نیم تا یازده میلیون نفر تخمین زده شده است، بزرگترین جامعه مسیحی در خاورمیانه هستند.

نام اسقف تواضروس که از این به بعد پاپ تواضروس خطاب خواهد شد، در کنار نامهای دو نفر دیگر از رهبران کلیسای قبطی مصر در یک کاسه بلوری قرار داشت و یک پسر بچه چشم بند پوشیده نام اسقف تواضروس را از کاسه بیرون آورد.

مراسم انتخاب پاپ جدید قبطیان در کلیسای جامع مرقس قدیس در قاهره صورت گرفت.

قرار است که اسقف تواضروس که مدتی در بریتانیا تحصیل کرده و در گذشته هم مدیر یک کارخانه داروسازی بوده، دو هفته دیگر رسما بر تخت پاپ قبطیان بنشیند.

کلیسای قبطی مصر یک کلیسای محافظه کار است و انتظار نمی رود که با انتخاب اسقف تواضروس به ریاست کلیسا، تغییرات عمده ای در آن صورت بگیرد.

اکنون نگرانی اصلی قبطیان، آینده جامعه آنها در مصر جدید است، کشوری که بیش از گذشته تحت نفوذ سازمان اخوان المسلمین و تفسیر خاص آنها از اسلام قرار دارد.

کلیسای قبطی مصر در سال ۴۵۱ میلادی از کلیسای ارتدکس شرقی و کلیسای کاتولیک جدا شد، اما در مورد اکثر مسائل عقیدتی مواضعی شبیه به کلیسای ارتدکس شرقی دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.