بدل یاسر عرفات در کرانه غربی رود اردن

به روز شده:  08:17 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2012 - 15 آبان 1391

یاسر عرفات با وجود گذشت هشت سال از مرگش هنوز هم یکی از مهمترین شخصیت های جامعه فلسطینی است.

تصور کنید به بازار میوه و سبزی محله تان رفته اید تا سیب زمینی، پیاز و احیانا فلفل بخرید و در فکر غذایی هستید که می خواهید برای خودتان بپزید.

در این حال انتظار دارید هرکسی از پشت کپه هلو ها ظاهر شود بجز یاسر عرفات.

فرمانده عرفات با لباس نظامی و چفیه چهار خانه مخصوص خود آرام در بازار قدم می زند و هر از گاهی برای تعریف از گوجه فرنگی ها یا هندوانه های رسیده توقف می کند.

یکی از فروشنده ها با لهجه ای که به نظر من لهجه خیابانی عربی می آید فریاد می زند:"ابو عمار، پنج چوق بده دوتا ببر."

او یاسر عرفات را با اسمی که این نماد فلسطینی در اینجا شناخته می شود، صدا می کند. ابو عمار با نشان دادن علامت پیروزی و لبخندی که دندانهایش را هم به نمایش می گذارد به او جواب می دهد و از جلوی کلم و کدو ها رد می شود تا با خریدارانی که دستشان را برای دست دادن با او دراز کرده اند احوال پرسی کند. برای روشن شدن داستان باید توضیح بدهم که این اتفاق چند روز پیش در رام الله افتاد.

قبل از اینکه در توجیه این داستان از تئوری های توطئه استفاده شود باید بگویم که این شخص یاسر واقعا یاسر عرفات نبود که از دنیای مردگان بازگشته باشد.

سالم سمیرات با شباهت عجیبش یه یاسر عرفات حالا در ساحل غربی رود اردن تقریبا مانند یک ستاره سینما مشهور است.

مردی که من در بازار دیدم، سالم سمیرات بود که با شباهت عجیبش یه یاسر عرفات حالا در ساحل غربی رود اردن تقریبا مانند یک ستاره سینما مشهور است.

شباهت او به یاسر عرفات با دماغ نسبتا عقابی، لب های کلفت و همان برق نگاه غیر قابل باور است.

سالم را می شود معمولا در مراسم مختلف فلسطینی ها در حالی که جمعیت را به خودش مشغول کرده است دید. اما من با او قرار ملاقاتی در بازار گذاشته بودم.

برایم جالب بود تا نظر او را درباره برنامه نبش قبر یاسر عرفات حقیقی بدانم.

پس از آنکه یک برنامه مستند تلویزیونی دوباره بحث مسموم شدن عرفات با عنصر رادیو اکتیو پلونیوم را باز کرد، حکومت فلسطین اعلام کرده است قصد دارد برای تحقیق این موضوع اقدام به نبش قبر کند.

شاید عجیب باشد اما فلسطینی ها به این اتهامات جدید واکنش شدیدی نشان ندادند.

بسیاری از فلسطینی ها این را به عنوان یک واقعیت اثبات نشده پذیرفته اند که رهبرشان به مرگ طبیعی از دنیا نرفته است و اسرائیلی ها با کمک یکی از نزدیکان عرفات او را مسموم کرده اند.

سالم دوباره در نقش عرفات فرو می رود و با درد و اندوه می گوید:"همه می دانند که اسرائیل بارها تلاش کرد تا من را بکشد."

دولت اسرائیل همواره اتهام مسموم کردن را رد کرده است و بعید به نظر می رسد که تحقیقات جدید هم، هر نتیجه ای که داشته باشد، بتواند به بحث ها در این مورد پایان دهد.

من فکر می کنم پس این تحقیقات هم فلسطینی ها و اسرائیلی ها مثل همیشه سر حرف خودشان خواهند ماند.

من در عین حال مشتاق بودم بدانم فلسطینی ها هشت سال پس از مرگ یاسر عرفات درباره او چگونه فکر می کنند.

همانطور که انتظار دارید پاسخ سالم به این پرسش قاطع بود.

او در حالی که با انگشت به خودش اشاره می کرد گفت:"همه عاشق یاسر عرفات هستند." در واقع تعداد کمی از فلسطینی ها، حداقل در جمع، از رهبرشان بدگویی می کنند.

بیشتر اسرائیلی ها، عرفات را تروریستی می شناختند که به شریکی غیر قابل اعتماد در صلح بدل شد. اما حداقل در ساحل غربی او یک قهرمان، مبارز راه آزادی در برابر اشغال اسرائیلی ها و شخصیتی اتحاد آفرین مانده است.

شاید ماندگارترین میراث عرفات در حمایت عمومی از او این باشد که فلسطینی ها هنوز نتوانسته اند جای او را پر کنند.

منصور طهبوب که مجموعه آرشیو یاسر عرفات در رام الله را به من نشان می دهد می گوید:"او پدر ماست؛ پدر فلسطین است."

اما همانطور که به عکس دوران جوانی یاسر عرفات با سبیلی نازک نگاه می کنیم از او درباره اتهامات فساد مالی می پرسم. او می گوید:"نگاه کن، تو پدرت را دوست داری و احترامش را نگه می داری. البته او بی عیب نیست و اشتباهاتی هم دارد اما با این وجود تو دوستش داری."

بسیاری از فلسطینی ها در خلوت از پرداخت های غیر قانونی و خویشاوند سالاری در دوران رهبری عرفات ابراز نارضایتی می کنند ولی تعداد افرادی که این میراث را در جمع مورد انتقاد قرار می دهند کم است.

حازم، که یک فعال سیاسی جوان است می گوید:"او مثل یک شاه یا شیخ بود که همه قدرت را در دست داشت."

وقتی از او درباره نقش عرفات در باره آنچه به بهار عربی مشهور است می پرسم، حازم دیگر از رهبر سابقش مثل یک دیکتاتور یاد نمی کند.

او می گوید مردم عاشق عرفات بودند اما او مدیر بسیار بدی بود و فلسطینی ها هنوز هم کاملا از اثرات بد حکومت او رهایی نیافته اند.

شاید ماندگار ترین میراث عرفات در حمایت عمومی از او این باشد که فلسطینی ها هنوز نتوانسته اند جای او را پر کنند.

هرکسی نمی تواند نقش او را ایفا کند.

در سراسر ساحل غربی رود اردن دیوار نوشته ها و نقاشی های دیواری در حمایت از ابو عمار دیده می شود اما تصویر های زیادی در حمایت از ابو مازن، یا همان محمود عباس، رئیس جمهور فعلی فلسطین، وجود ندارد.

فلسطینی ها حالا فردی بدل عرفات را دارند اما برای بسیاری از آنها عرفات حقیقی جایگزین ناپذیر است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.