مخالفان در سوریه 'یک میدان نفتی مهم را در اختیار گرفتند'

به روز شده:  18:04 گرينويچ - 04 نوامبر 2012 - 14 آبان 1391

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که پس از چند روز درگیری، موفق به در اختیار گرفتن یک میدان نفتی مهم در شرق استان دیرالزور شده اند.

نهاد ناظر حقوق بشر سوریه گفته است که میدان نفتی الورد پس از درگیری‌های سنگین به تصرف مخالفان درآمده، هر چند که منابع مستقل هنوز صحت این خبر را تایید نکرده‌اند.

به گفته این نهاد، این اولین باری است که مخالفان دولت موفق می‌شوند کنترل یک میدان نفتی را به دست بگیرند.

این اقدام درحالی صورت گرفته است که گروههای مخالف دولت برای انجام مذاکراتی حساس در دوحه، پایتخت قطر گرد هم آمده‌اند.

رمی عبدالرحمان، رئیس این نهاد حقوق بشری که مرکز آن در لندن است گفته است: "شورشیان در تیپ جعفر طیار کنترل میدان نفتی الورد را در شرق شهر میادین، پس از چندین روز محاصره به دست گرفته‌اند."

این گروه حقوق بشری همچنین به نقل از شاهدان عینی در منطقه گفته است که "شورشیان یک جنگنده را که در حال انجام حملاتی به شهر میادین بود، سرنگون کردند."

گفته شده که میدان نفتی الورد یکی از مهم ترین میادین نفتی در استان دیرالزور است.

در تحولی دیگر درباره اوضاع سوریه، تلویزیون دولتی آن کشور روز یکشنبه (۱۴ آبان) از انفجار یک بمب در نزدیکی هتل دماروز در دمشق خبر داده است که به زخمی شدن شماری منجر شده است.

تلویزیون الاخباریه که نزدیک به دولت سوریه است هم گفته است که این انفجار در نزدیکی ساختمان اتحادیه کارگری وابسته به دولت رخ داده است.

دولت در تبعید

گروههای مخالف دولت سوریه امروز (یکشنبه ۱۴ آبان) به منظور بحث و مذاکره درباره نحوه تشکیل یک جبهه متحد در دوحه، پایتخت قطر تشکیل جلسه داده‌اند.

انتظار می‌رود در این نشست درباره یافتن جایگزینی برای شورای ملی سوریه که مهم‌ترین گروه مخالف در تبعید بشمار می‌رود مذاکراتی انجام شود.

شورای ملی سوریه به دلیل آن که از نزدیک در جریان وقایع موجود در داخل سوریه نیست، بارها از سوی مخالفانی که با نیروهای دولتی در حال جنگ هستند، مورد انتقاد قرار گرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.