زنان در آمریکا به چه کسی رای می‌دهند؟

به روز شده:  17:30 گرينويچ - 04 نوامبر 2012 - 14 آبان 1391

زنان آمریکا بیشتر به دموکرات‌ها رای داده‌اند

تا چند روز دیگر، مردم آمریکا برای انتخاب رئیس جمهور ایالات متحده، ۳۳ سناتور و ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان، به پای صندوق های رای خواهند رفت؛ ۹ فرماندار ایالتی هم در این رای گیری انتخاب می‌شوند.

این پنجاهمین بار در تاریخ آمریکاست که مردم این کشور در یک انتخابات آزاد، رئیس جمهور خود را انتخاب می کنند. از سال ۱۷۹۸ که نخستین انتخابات تاریخ آمریکا برگزار شد، این رای گیری، هر چهار سال یک بار، بدون وقفه ادامه داشته است.

زنان در ایالات متحده، تا سال ۱۹۲۰ حق رای نداشتند، اما از آن سال به بعد، نقش مهمی در عرصه سیاسی کشور ایفا کرده اند. از آنجایی که جمعیت زنان در آمریکا بیشتر از مردان است، احتمال دارد در این انتخابات، شمار رای دهندگان زن، بین ۸ تا ۱۰ میلیون، بیشتر از مردان رای دهنده باشد. در انتخابات سال ۲۰۰۸، زنان ۵۳ درصد رای دهندگان را تشکیل می دادند و مردان رای دهنده ۴۷ درصد بودند.

زنها چگونه رای خواهند داد؟

اگر نتیجه انتخابات پیشین و نظرسنجی های فعلی را ملاک قرار دهیم، بیشتر زنها، نامزد دموکرات ها را بر رقیب جمهوری‌خواه اش ترجیح می دهند. در مقابل، بیشتر مردها به نامزد جمهوری‌خواه رای خواهند داد.

در طول تاریخ آمریکای مدرن، انتخاب رای دهندگان زن و مرد، همواره کمابیش یکسان بوده است؛ اما در سال ۱۹۸۰ برای نخستین بار، آمریکا شاهد یک شکاف جنسیتی در عرصه سیاسی کشور بود. در آن سال، مردان آمریکایی به طور گسترده ای به رونالد ریگان - از حزب جمهوری خواه - در مقابل جیمی کارتر دموکرات رای دادند. درصد حمایت زنان از نامزد جمهوری‌خواهان در آن انتخابات، یک عدد تک رقمی را نشان می داد. از آن دوره به بعد، در هر انتخابات، حزب دموکرات در میان زنان آمریکا حامیان بیشتری داشته است تا در میان مردان.

علت تفاوت رای زنان و مردان در کجاست؟

ورود زنان به مجلس سنا و نمایندگان نسبتا کند بوده است

زنان در آمریکا در مقایسه با مردان، اعتماد به نفس کمتری در مسائل اقتصادی دارند. احتمال اینکه زنان تاثیر پیشرفت اقتصادی را در زندگی خود و در کشورشان ببینند، کمتر است. در این انتخابات، اقتصاد مهمترین دغدغه زنان و مردان است.

زنان همچنین خواهان فعال تر بودن دولت (نسبت به بخش خصوصی) هستند و همین ترجیح، آنها را به حزب دموکرات نزدیک تر می کند، چرا که این حزب به طور سنتی برعکس جمهوری‌خواهان، از نقش فعال دولت حمایت می کند.

در یک نظرسنجی که به تازگی توسط موسسه تحقیقاتی پیو (Pew Research Center) انجام شده، ۵۴ درصد مردان، با این موضوع موافق بوده اند که دولت باید تضمین کند که هر شهروند به غذای کافی و سرپناه دسترسی دارد؛ در حالی که ۶۴ درصد زنان با این موضوع موافقت کرده اند.

زنان همچنین نسبت به مردان، کمتر ریسک پذیر هستند. در یک نظرسنجی دیگر که باز هم توسط موسسه پیو انجام شده، ۶۰ درصد مردان آمریکایی از سیاست های دولت برای گسترش انرژی هسته ای در کشورشان حمایت کرده اند، اما فقط ۳۰ درصد پرسش شوندگان زن، با این سیاست ها موافق بوده اند.

زنان در مقایسه با مردان، تمایل کمتری به استفاده از زور دارند، از جمله در عرصه سیاست خارجی، مانند اعزام نیرو به خارج، یا استفاده از مجازات اعدام در داخل کشور. نظر مردان و زنان درباره موضوعاتی مانند سقط جنین یکسان است.

'نیمی از آمریکا موافق عملکرد اوباما'

موسسه نظرسنجی گالوپ که افکار عمومی آمریکا را در آستانه انتخابات ماه نوامبر، به طور روزمره بررسی می کند، در هفته ۲۲ تا ۲۸ اکتبر دریافته است که ۵۰ درصد آمریکایی ها، با روش اداره کشور توسط باراک اوباما موافق‌اند. در میان زنان، درصد موافقان با روش حکومت‌داری آقای اوباما، ۵۴ و در میان مردان، ۴۶ درصد است.

اخیراً و زمانی که موسسه تحقیقاتی پیو از مردم پرسید قصد دارند به چه کسی رای بدهند، در میان پرسش شوندگان زن، ۵۰ درصد گفتند به باراک اوباما و ۴۴ درصد گفتند میت رامنی. اما نتیجه این نظرسنجی در میان مردان، برعکس بود: ۴۴ درصد مردان در این نظرسنجی که از ۲۴ تا ۲۸ اکتبر انجام شد، گفتند قصد دارند به رئیس جمهور فعلی رای بدهند و ۵۱ درصد گفتند به میت رامنی.

با این حال، زن ها در انتخابات، همانند یک توده واحد عمل نمی کنند. نتایج نظرسنجی موسسه پیو نشان می دهد که نیمی از رای دهندگان زن، باراک اوباما را انتخاب خواهند کرد، اما بیش از چهل درصد زنان شرکت کننده در همین نظرسنجی گفته اند به میت رامنی رای می دهند. همچنین، گروه های مختلف زنان در هنگام رای گیری، انتخاب های متفاوتی دارند. به نظر می رسد بیشتر زنان متاهل، به رامنی رای خواهند داد، در حالی که زنان مجرد، باراک اوباما را انتخاب خواهند کرد.

پیشرفت آهسته

در برخی نظرسنجی‌ها، بیش از چهل درصد زنان گفته‌اند که به میت رامنی رای می‌دهند

زنها نه تنها نقش تاثیرگذاری در انتخاب رئیس جمهوری ایالات متحده دارند، بلکه در انتخابات رده های پایین تر از رئیس جمهوری هم نقش سازنده ای دارند. هم اکنون ۱۷ زن در مجلس سنا و ۷۶ زن عضو مجلس نمایندگان هستند. در انتخابات امسال، شاهد رکورد تازه ای از رقابت زنان برای ورود به کنگره هستیم. هجده زن برای ورود به سنا و ۱۶۳ زن برای دست یافتن به کرسی های مجلس نمایندگان رقابت می کنند. پیشرفت زنان در ورود به مجلس های سنا و نمایندگان، نسبتاً کُند بوده است.

پیشرفت زنان در این عرصه به این خاطر کُند بوده که اعضای کنگره مرد هستند و اعضای موجود، معمولاً دوباره انتخاب می شوند.

اما امروزه در عرصه سیاسی ایالات متحده، زنان اگر برای رقابت پا پیش بگذارند، همانند مردان به سطوح مختلف، از مجلس های ایالتی گرفته تا عضویت در سنا راه می یابند. چالش عمده در مسیر راهیابی زنان به عرصه سیاست، تشویق آنان به پا گذاشتن به عرصه رقابت هاست.

زنان فکر می کنند نمی توانند به اندازه مردان، از حمایت مالی لازم برای اینگونه رقابت ها برخوردار شوند. بسیاری از آنها تمایلی به آلوده شدن به سیاست ندارند. در واقع می توان گفت اولویت های زنان در عرصه شغل و حرفه، با مردان متفاوت است.

هم اکنون بیش از ۱۷۰۰ زن در مجالس قانونگذاری ایالتی آمریکا حضور دارند. کار در ادارات پایین تر، مانند مجلس‌های ایالتی، به زنان تجربه و فرصت می دهد تا برای حضور در رقابت ها در سطح ملی (مانند کنگره) هم آماده شوند؛ بنابراین می توان انتظار داشت که ما در آینده، شاهد حضور بیشتر زنان در این سطح باشیم.

امروزه زنان آمریکا شانس و فرصت های کاری زیادی دارند؛ بعضی از آنها کار در عرصه سیاست را انتخاب می کنند. شاید در سال ۲۰۱۶ یا ۲۰۲۰ یک زن، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، یا حتی رئیس جمهوری ایالات متحده شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.