اولین رئیس‌جمهوری مورمون آمریکا؟

به روز شده:  11:44 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391

وقتی رامنی در بلمونت زندگی می‌کرده پرتره مایلز رامنی و سایر اجدادش را به دیوار آویخته بود

این موضوع که میت رامنی، نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، یک مورمون است بر کسی پوشیده نیست. ولی کمتر کسی می‌داند که اجداد او در انگلستان به این مذهب گرویدند.

نجاری در شهر پرستون در شمال انگلستان جد پدری چهار نسل پیش میت رامنی بوده، یکی از اولین انگلیسی‌هایی که ۱۷۵ سال قبل تغییر مذهب داد و مورمون شد.

آیدان ترنر بیشاب، که یک مورخ است، در کنار ساحل شنی رودخانه ریبل، در پرستون که جای دورافتاده و آرامی است، ایستاده است. وی می‌گوید اینجا محل تعمید اولین مورمون‌ها در خارج از آمریکا است.

تقریبا با اطمینان می‌توان گفت این همان جایی است که در اواخر سال ۱۸۳۰ اجداد میت رامنی به "کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخرالزمان" که از شاخه‌های بنیادگرای مورمون است، پیوستند.

در اواخر قرن ۱۹ میلادی بود که موج گرویدن به مذهب مورمون در انگلستان شروع شد.

رامنی آنقدرها به شجره‌نامه خود اشاره نمی‌کند

کلیسای مورمون در سال ۱۸۳۰ توسط جوزف اسمیت، در آمریکا تاسیس شد و در سال‌های اولیه با آزار و ایذای زیادی مواجه بود. به همین جهت این که این کلیسا تنها هفت سال پس از تاسیس به اعزام مبلغین مذهبی به اروپا دست زد، اقدام متهورانه‌ای بود.

'عیسی به آمریکا می‌آید'

اولین کشوری در اروپا که این مبلغین مورمون پا به آنجا گذاشتند، انگلستان بود.

گفته می‌شود که در یک روز تابستانی سال ۱۸۳۷ هنگامی که مایلز رامنی جد پدری میت رامنی و همسرش الیزابت، در شهر پرستون عازم بازار بودند، متوجه جمعیتی شدند که گرد یک واعظ مورمون جمع شده بودند.

توماس رامنی، نوه مایلز رامنی در سال ۱۹۴۸ در توضیح بیشتر در این باره نوشته است که پدربزرگ و مادربزرگ او از روی کنجکاوی به این جمعیت نزدیک شدند و متوجه شدند که مردم در حال گوش کردن به موعظه یک مبلغ مورمون هستند. آنها جذب این واعظ شدند.

از قرار این واعظ اورسون هاید، یکی از رهبران برجسته کلیسای مورمون بود و در ظرف دو هفته توانست ۲۸ نفر را که به مذهب مورمون گرویده بودند غسل تعمید دهد.

اعتقادات مورمون‌ها

 • خدا، حضرت عیسی و روح القدس( تثلیث) سه ذات و ماهیت متفاوتند
 • جوزف اسمیت، بنیانگذار مذهب مورمون یک پیغمبر بود
 • کتاب مقدس مورمون، مانند انجیل بخشی از تعالیم حضرت عیسی است
 • مردگان را می توان مانند اشخاص زنده غسل تعمید داد

شهر پرستون در آن هنگام شهری فقیر و کثیف و گرفتار اپیدمی وبا بود. شرایط زندگی در این شهر بسیار طاقت فرسا بوده و نرخ مرگ و میر نوزادان بسیار بالا بود.

با یک چنین شرایطی، پرستون جای مناسبی برای فعالیت‌های مذهبی بود. در این شهر کلیساهای متدیست و سایر کلیساهایی که از کلیسای انگلیکن حمایت نمی‌کردند، به سرعت در حال افزایش بودند.
بسیاری از کارگران فقیر و سرخورده که از زندگی خود راضی نبودند، به مذاهب جدید روی می‌آوردند.

در آن موقع مذهب مورمون از بسیاری جهات تفاوت چندانی با جریان اصلی مسیحیت نداشت، ولی دست کم یک اختلاف عمده در کار بود. مورمون‌ها معتقدند که حضرت عیسی آمریکا را دیده است و بازگشتش به زودی به آنجا خواهد بود.

پیام مورمون‌ها به مردم پرستون این بود که حضرت عیسی به آمریکا باز خواهد گشت و کلیسای مورمون به پیروان خود کمک می‌کند تا به آمریکا بروند.

"پیام این بود: عیسی مسیح به آمریکا می‌آید، ما به شما کمک می‌کنیم به اینجا بیایید"

پرفسور داگلاس دیویس

در آن هنگام از نظر مردم انگلستان، آمریکا کشوری بود که در آنجا هر کس اگر سخت کار می‌کرد می‌توانست به موفقیت برسد و ایده مهاجرت برای فرار از فقر و بیماری برای عده زیادی جذابیت داشت.

ولی مایلز و الیزابت رامنی در انگلستان مانده بودند و مرتب در روزهای یکشنبه مبلغین مذهبی مورمون را در منزلشان جمع می‌کردند و به شدت برای این مذهب تبلیغ می‌کردند.

جورج رامنی، پسر بزرگ آنها در شرح خاطرات خود به یاد می‌آورد که چگونه برای شرکت در گردهمایی‌های مورمون‌ها در پرستون، به اتفاق پدر و مادرش دست کم سه کیلومتر پیاده راه می‌رفت.

خانواده رامنی سه سال پس از گرویدن به مذهب مورمون به فکر مهاجرت به آمریکا افتادند و در فوریه سال ۱۸۴۱ با کشتی از بندر لیورپول عازم آمریکا شدند. مقصد آنان شهر نائوو، در ایالت ایلینوی بود.

میت رامنی مدتی به عنوان مبلغ مذهبی به فرانسه سفر کرده بود

مایلز رامنی هنگام رسیدن به مقصد بسیار رنجور و بیمار بود و به گفته برخی به بیماری مالاریا مبتلا شده بود.

پس از بهبود، مایلز رامنی که نجار ماهری بود شروع به کار کرد و به ساختن معبد مورمون‌ها در نائوو کمک کرد. این معبد پس از این که آزار و ایذای مورمون‌ها شروع شد، توسط مسیحیانی که با عقاید مورمون‌ها مخالف بودند، آتش زده شد. پس از آن که خانواده رامنی از نائوو بیرون رانده شدند، به ایالت یوتا رفتند و مایلز به ساختن معبد مورمون‌ها در سن جورج، در ایالت یوتا کمک کرد.

برخی آموزه‌های کلیسای مورمون

 • چند همسری دیگر مجاز نیست و کلیسا کسی را که این ممنوعیت را زیر پا بگذارد اخراج می کند
 • برحذر بودن از صرف مشروبات الکلی و کشیدن سیگار
 • توصیه اهدای ده درصد درآمد شخص به کلیسا
 • قدغن بودن هم‌جنس‌گرایی
 • زنان نمی‌توانند کشیش شوند ولی می‌توانند مبلغ مذهبی شوند

این معبد، که ساختمانی سفید رنگ است، قدیمی ترین معبد مورمون‌ها است که هنوز دایر است.

وی همچنین یک خانه ۸ اطاق خوابه برای خود و خانواده‌اش در سن جورج ساخت.

رامنی و اجدادش

نواده‌های مایلز رامنی می‌گویند که الیزابت، همسر او اهل مطالعه بود و همیشه لبخندی بر لب داشت و خیلی مرتب لباس می‌پوشید.

مایلز رامنی پیراهن سفید می‌پوشید و کراوات می‌زد.

او در سال ۱۸۵۸ به عنوان مبلغ مذهبی مورمون‌ها و رئیس کنفرانس جهانی کلیساهای مورمون، به انگلستان بازگشت و گردهمایی پیروان این مذهب را در پرستون و نیز لیورپول و منچستر برگزار کرد.

مایلز رامنی در هفتاد سالگی درگذشت ولی الیزابت تا هفت سال پس از فوت شوهرش زنده بود.

مایلز رامنی، جمعا دارای دوازده همسر بود و از الیزابت صاحب ۹ فرزند شده بود.

"کلیسای مورمون بدون حمایت مورمون‌هایی که از انگلستان آمده بودند نمی‌توانست دوام بیاورد "

دیوید پیک آپ، مورخ مورمون

ولی جن شیبز، یکی از کارشناسان سرشناس در زمینه کلیساهای اولیه مورمون‌ها می گوید چند همسری مایلز رامنی تنها جنبه نمادین داشت زیرا داشتن همسران متعدد به عقیده مورمون‌ها به اعتبار مذهبی شخص می‌افزود و او را از نظر اهمیت و رهبری مذهبی در رده‌های بالاتری قرار می‌داد.

اما مایک پارک رامنی، یکی از پسرهای مایلز رامنی چهار زن و ۳۰ فرزند داشت و هنگامی که در دهه ۱۸۸۰ دولت آمریکا قانون ممنوعیت چند همسری را به طور جدی به اجرا گذاشت به مکزیک گریخت.

کلیسای مورمون در سال ۱۸۹۰ چند همسری را قدغن کرد، اگر چه این سنت تا سال‌ها بعد به طور مخفیانه برقرار بود.

تا سال ۱۸۷۰ نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در انگلستان به مذهب مورمون گرویده و نیمی از این عده راهی آمریکا شده بودند.

در حال حاضر مطابق آمار در سراسر بریتانیا تنها ۱۰۲ خانواده با نام خانوادگی رامنی زندگی می‍کنند. تنها شمار کمی از این عده در شمال بریتانیا ساکنند.

مورمون‌ها هنوز به این سنت پایبندند که ۱۸ ماه تا دو سال را به عنوان مبلغ مذهبی در خارج از آمریکا کار کنند.

بزرگترین معبد مورمون‌ها در اروپا در پرستون انگلستان قرار دارد

میت رامنی هم در دهه ۱۹۶۰ برای انجام این وظیفه به فرانسه سفر کرد.

سیاستمداران آمریکایی غالبا به اجداد و اصل و نسب خود اهمیت زیادی می‌دهند، به خصوص اگر اجداد آنها ایتالیایی، ایرلندی یا اسکاتلندی باشند.

در اینجا این سوال پیش می‌آید که چرا میت رامنی در باره شجره‌نامه خود صحبتی نمی‌کند و به این که جد پدری او یک نجار ساده ساکن شمال انگلستان بوده اشاره‌ای نمی‌کند؟

آیا مورمون‌ها مسیحی هستند؟

 • مورمون‌ها معتقدند که کلیسای آنها در حقیقت احیای کلیسای حضرت عیسی است
 • مورمون‌ها می گویند حضرت عیسی سه روز پس از فوت و تدفین زنده شد
 • آنها همچنین معتقدند حضرت عیسی دوباره بازگشته و بر جهان حکومت خواهد کرد
 • ولی بسیاری از مسیحیان سنتی می‌گویند مورمون ها مسیحی نیستند چون تعالیم آنها با تعالیم حضرت عیسی متفاوت است
 • هم کلیسای واتیکان و هم کلیسای متدیست آمریکا می‌گویند هنگامی که مورمون‌ها تغییر مذهب داده و کاتولیک یا متدیست می‌شوند باید دوباره غسل تعمید کنند

تیم استانلی، نویسنده و استاد دانشگاه اکسفورد که تخصصش تاریخ و سیاست آمریکا است در پاسخ به این سوال می‌گوید علت سکوت میت رامنی در باره گذشته‌اش این است که وی در صورت دادن اطلاعات در باره اجداد و اصل و نسبش، باید مساله مورمون بودنش را نیز مطرح کند.

ولی این اظهارات به این معنی نیست که میت رامنی این را که اجدادش در انگلیس زندگی می کرده‌اند از یاد برده است. در زندگی‌نامه میت رامنی آمده که هنگامی که وی در بلمونت در ماساچوست زندگی می‌کرد پرتره مایلز رامنی و سایر اجداد خود را به دیوار آویخته بود.

بارزترین نشانه ارتباط پرستون با مورمونیسم، معبد عظیمی است که در فاصله ۱۵ کیلومتری این شهر ساخته شده است. ساختن این معبد که بزرگ ترین معبد مورمون‌ها در اروپا است در سال ۱۹۹۸ به پایان رسید.
گفته می‌شود تعداد مورمون‌ها در جهان از تعداد یهودیان بیشتر است.

در میان کلیساهای مسیحی در آمریکا، کلیسای مورمون در مرتبه چهارم قرار دارد ولی مردم اطلاع زیادی در باره این مذهب ندارند و رهبران مورمون می‌ گویند بسیاری از رای‌دهندگان آمریکایی با شک و بدبینی به آنان نگاه می‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.