آیا اقلیت‌ها نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را زیر و رو خواهند کرد؟

به روز شده:  16:55 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391

اسپانیایی‌زبان‌ها و لاتین‌تبارها مهم‌ترین اقلیت نژادی در میان رای‌دهندگان آمریکایی هستند

در حالی که کاندیداهای ریاست جمهوری ایالات متحده، باراک اوباما و میت رامنی، آخرین روزهای کارزار انتخاباتی خود را سپری می‌کنند، توجه به یک گروه خاص از رای دهندگان می‌تواند نقش حساسی در پیروزی آن‌ها بازی کند.

اقلیت‌ها، که جمعیتشان رو به رشد است، می‌توانند در تعیین پیروز این رقابت تنگاتنگ برای تصاحب کاخ سفید، نقش مهمی بازی کنند؛ به‌خصوص در ایالت‌های کلیدی.

آمار سرشماری امسال نشان می‌دهد که آسیایی‌ها سریع‌ترین رشد جمعیتی را در بین اقلیت‌ها داشته‌اند، اسپانیایی زبان‌ها و لاتین‌تبارها جای آفریقایی-آمریکایی‌ها را به عنوان بزرگترین گروه اقلیتی گرفته‌اند و اسلام سریع‌ترین روند رشد را در میان ادیان در ایالات متحده دارد.

بر اساس نتایج یک تحقیق که به تحلیل داده‌های این سرشماری پرداخته و توسط موسسه "بروکینگز" منتشر شده است، جمعیت رو به رشد اقلیت‌ها در سرتاسر کشور می‌تواند عامل تعیین کننده سرنوشت این انتخابات باشد؛ به‌خصوص به نفع رئیس جمهور اوباما.

در سال ۲۰۰۸، اقلیت‌ها به خاطر پسندیدن سیاست‌های آموزش، مسکن و بیمه درمانی اوباما، نقشی کلیدی در پیروزی او در بعضی ایالت‌های حساس ایفا کردند. چهار سال پیش، اوباما رای ۶۷ درصد اسپانیایی زبان‌ها را از آن خود کرد و مک کین تنها ۳۱ درصد. مسلمانان آمریکا و آسیایی‌تبارها نیز قاطعانه به اوباما رای دادند (۶۲ درصد). با این حال مک کین اکثریت آرای سفیدپوستان را به دست آورد.

چنان که تحلیلگران و فعالان اجتماعی اشاره می‌کنند، کارزار رامنی به خاطر سیاست‌ها و شعارهای جمهوری‌خواهانه‌اش گروه‌های اقلیتی را از خود رانده و رای آن‌ها می‌تواند اوباما را بار دیگر به پیروزی برساند.

با این حال برای تبدیل صحیح جمعیت اقلیت‌ها به آرای انتخاباتی، باید صلاحیت و میزان مشارکت آن‌ها در انتخابات را نیز در نظر گرفت. بسیاری از آن‌ها شهروند ایالات متحده نیستند و یا هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند.

به عنوان مثال، رقم جمعیتی لاتین تبارها در ایالات متحده بیش از ۵۰ میلیون نفر است، ولی از هر ۱۰۰ اسپانیایی زبان مقیم ایالات متحده، تنها ۴۴ نفر صلاحیت رای دادن را دارا هستند؛ این آمار برای سفیدپوستان ۷۸ نفر از هر ۱۰۰ نفر است.

"رهبران اقلیت‌های دینی و قومیتی در سرتاسر ایالات متحده به صورت میدانی مشغول هماهنگی برنامه‌های فعالسازی رای دهندگان هستند و در این میان از رسانه‌های اجتماعی نیز برای بسیج کردن جوامع خود برای شرکت در انتخابات استفاده می‌کنند"

در سال ۲۰۰۸ سفیدپوستان ۷۶ درصد جمعیت ۱۳۱ میلیون نفری رای دهندگان را تشکیل می‌دادند. انتظار می‌رود این بار نیز نسبتی در همین حدود را شاهد باشیم.

برای اینکه اقلیت‌ها تاثیر مهمی بر نتیجه این انتخابات بگذارند، باید میزان مشارکت بسیار بالایی داشته باشند.

به گفته ویلیام فری، عضو ارشد گروه سیاست‌گذاری شهری موسسه بروکینگز و مولف این گزارش تحلیلی، برای اینکه آن‌ها بتوانند مانند سال ۲۰۰۸ حاشیه امنی برای پیروزی اوباما فراهم آورند، باید بهشان "انرژی داد".

با وجود اینکه انگیزه رای دهندگان نسبت به سال ۲۰۰۸ کاهش یافته و کارزار این رقابت در حال تبدیل به پرهزینه ترین در تاریخ ایالات متحده است، مشاورین مسائل اقلیت‌ها همه توان خود را به کار بسته‌اند تا حضور اقلیت‌ها را در انتخابات امسال تا حد ممکن بالا ببرند. اولویت با کشاندن آن‌ها به پای صندوق رای است؛ بدون در نظر گرفتن اینکه به کدام کاندیدا رای خواهند داد.

گستره رای دهندگان

رهبران اقلیت‌های دینی و قومیتی در سرتاسر ایالات متحده به صورت میدانی مشغول هماهنگی برنامه‌های فعالسازی رای دهندگان هستند و در این میان از رسانه‌های اجتماعی نیز برای بسیج کردن جوامع خود برای شرکت در انتخابات استفاده می‌کنند.

لیندا سرسور، مدیر بخش حمایت ملی در شبکه ملی جوامع عرب-آمریکایی می‌گوید آن‌ها به واسطه فعالیت‌هایشان، در حال دست یافتن به رقم ۴۰ هزار رای دهنده عرب-آمریکایی هستند.

تا پیش از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، مسلمانان غالبا به خاطر اشتراک در ارزش‌های محافظه‌کارانه، متمایل به حزب جمهوری‌خواه بودند

تیم کاری فرا-حزبی او، با برگزاری مراسم مختلف، تبلیغات خانه به خانه و همکاری با موسسه‌های مذهبی، برای تبلیغ رای دادن به عنوان یک وظیفه مدنی برای مسلمانان فعالیت می‌کند.

با وجود سر‌خوردگی مسلمانان از سیاست خارجی دولت اوباما، به‌خصوص بسط لایحه میهن‌دوستی و برنامه هواپیماهای بدون سرنشین که باعث کشته شدن غیرنظامیان در پاکستان شده است، اکثر مسلمانانی که خانم سرسور با آن‌ها کار کرده است، متمایل به تکرار رای خود به اوباما هستند.

تا پیش از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، مسلمانان غالبا به خاطر اشتراک در ارزش‌های محافظه‌کارانه، متمایل به حزب جمهوری‌خواه بودند.

حالا راه‌ها از هم جدا شده است.

همسویی رامنی با‌شخصیت‌های ضد مسلمان و موضع مبهم او در مورد فیلم ضد اسلام "معصومیت مسلمانان" که در سرتاسر دنیا پخش شد، رای دهندگان را تحت تاثیر قرار داده است. یک نظرسنجی که در تابستان امسال منتشر شد نشان می‌دهد که گرایشات ضد اسلام و ضد عرب در سرتاسر حزب جمهوریخواه نفوذ کرده است.

به گفته خانم سرسور، ادبیات و شعارهای حزب جمهوری‌خواه "به شکل واضحی ضد اسلامی" است. او می‌گوید: "هیچ تلاشی برای برقراری ارتباط انجام نشده است؛ به‌خصوص از سوی کارزار انتخاباتی رامنی."

با این حال، این بار صرف کشیدن مسلمانان آمریکایی به پای صندوق های رای، چالش بزرگتری بوده است.

یک عامل متقاعدکننده در میان رای دهندگان مسلمان انقلاب‌ها در جهان عرب بوده است. به گفته خانم سرسور، مبارزه برای کسب دموکراسی در کشورهایی مانند سوریه و یمن، باعث شده تا آن‌ها بیشتر قدر امکان خود برای رای دادن آزادانه را بدانند.

زبا اقبال، سردمدار حرکت "انتخابات ۲۰۱۲ – مسلمانان آمریکا رای دهید!" با نوشتن مجموعه مقالاتی در رسانه‌های مسلمانان درباره اهمیت رای دادن، سعی دارد تا انگیزه مسلمانان برای مشارکت در انتخابات را افزایش دهد. او امیدوار است که بتواند حضور رای دهندگان مسلمانان را، که به عقیده او در این انتخابات و انتخابات‌های آینده نقش مهمی خواهند داشت، فعال کند.

خانم اقبال می‌گوید: "من می‌خواهم مردم را آگاه کنم تا بروند و رای بدهند. نه اینکه به آن‌ها بگویم به چه کسی رای بدهند."

"اگر به ایالت‌های رقابتی نگاه کنیم، می‌بینیم که فاصله بین رای دو کاندیدا بین یک تا دو درصد است و رای لاتین تبارها بین هشت تا ده درصد است. جایگاه تعیین کننده را آن‌ها دارند"

سیلویا مانزانو ، موسسه لاتینو دیسیژنز

در طول دوره تبلیغات انتخاباتی، توجه رسانه‌ها بیشتر و به درستی بر روی اسپانیایی زبان‌ها متمرکز بوده است. در این دوره، اسپانیایی زبان‌ها با ۲۴ میلیون رای دهنده واجد شرایط، بزرگترین رای اسپانیایی زبان‌ها در تاریخ را رقم خواهند زد.

هر دو کاندیدا روی رای لاتین تبارها حساب می‌کنند. با این حال به گفته سیلویا مانزانو از مؤسسه "لاتینو دیسیژنز" که در ۱۱ هفته گذشته رای لاتین تبارها را دنبال کرده، تمایل آن‌ها همچنان به سوی دموکرات ها است. ۷۰ درصد اسپانیایی زبان‌ها اوباما را ترجیح می‌دهند.

در میان گروه‌های اقلیتی احتمالا نقش آن‌ها از همه مهم‌تر است.

مانزانو می‌گوید: "اگر به ایالت‌های رقابتی نگاه کنیم، می‌بینیم که فاصله بین رای دو کاندیدا بین یک تا دو درصد است و رای لاتین تبارها بین هشت تا ده درصد است. جایگاه تعیین کننده را آن‌ها دارند."

به گفته مانزانو، اقتصاد و مهاجرت مهمترین مسائل برای این گروه جمعیتی است. او همچنین توضیح می‌دهد که موضع کارزار رامنی در مورد لایحه "دریم"، طرحی برای قانونی کردن وضعیت اقامت میلیون‌ها جوان و استفاده این کاندیدا از لفظ "خارجی‌های غیرقانونی" برای اشاره به مهاجران بدون مدرک، لطمه جبران ناپذیری به مبارزه انتخاباتی او زده است.

او می‌گوید: "جمهوری‌خواهان به شکل گسترده و بی سابقه ای رای لاتین تبار خود را سوزانده‌اند."

بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰، جمعیت آسیایی تبارها، که در حال حاضر رشد سریع‌تری نسبت به لاتین تبارها دارند و به عنوان گروه نژادی دارای بالاترین سطح آموزش و درآمد شناخته می‌شوند، از سال ۲۰۰۰ تا کنون ۴۳ درصد افزایش یافته است.

تحلیل‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها نیز مانند مسلمانان و لاتین تبارها، اوباما را ترجیح می‌دهند. با این حال ۳۲ درصد آن‌ها هنوز تصمیم خود را نگرفته‌اند.

نظرسنجی ملی آسیایی-آمریکایی‌ها، که به بررسی افکار عمومی آسیایی-آمریکایی ها و مهاجرین از جزایر اقیانوس آرام می‌پردازد، رای آن‌ها را ۴۳ درصد به اوباما و ۲۴ درصد به رامنی نشان می‌دهد. همچنین این نظرسنجی به اختلاف رأی بر اساس گروه قومیتی نیز اشاره می‌کند. به عنوان مثال هندی-امریکایی ها بیشتر از اوباما حمایت می‌کنند و فیلیپینی تبارها بیشتر از رامنی.

روونا روبلز، مدیر یک برنامه در جامعه آسیایی ها و مهاجرین از جزایر اقیانوس آرام در اورنج کانتی کالیفورنیا، می‌گوید که این بار رای آن‌ها از همیشه مهم‌تر است.

آسیایی‌تبارها در حال بدل شدن به گروهی تعیین‌کننده در سیاست آمریکا هستند

به گفته او: "آسیایی ها و مهاجرین از جزایر اقیانوس آرام از نظر تعداد در حال رسیدن به ۱۸ میلیون نفر هستند. به عقیده من این روند به سوی افزایش سهم آنان در میان رای دهندگان آن‌ها را در جایگاه مهمی قرار خواهد داد."

نبرد بر سر ایالت‌ها

بدون شک اینکه رای اقلیت‌ها در کجا قرار دارد کم اهمیت‌تر از تعداد این رای نیست. با اینکه ایالت های بسیاری مانند کالیفورنیا یا نیویورک به شکل سنتی همواره به کاندیدای خاصی رای می‌دهند، موضوع در مورد ایالت‌هایی که میدان جنگ رقبا به حساب می‌آیند متفاوت است. این ایالت‌ها می‌توانند نتیجه انتخابات را به نفع یک کاندیدا زیر و رو کنند.

بر اساس یک نقشه رای‌دهندگان که توسط مرکز پیشرفت آمریکا تهیه شده است، رنگین پوستان تاثیر مهمی در نتیجه انتخابات در ایالت‌های حساس خواهند داشت.

در ایالت‌های حساسی مانند فلوریدا و میشیگان، که هر دو دارای جمعیت بالایی از مسلمانان هستند، مسلمانان آمریکایی که از نظر سیاسی فعال هستند می‌توانند رای را دگرگون کنند. این به‌خصوص با توجه به نزدیکی رای دو کاندیدا به یکدیگر، صادق است.

در هر دو ایالت نوادا و کلرادو، نظرسنجی‌ها اوباما و رامنی را شانه به شانه یکدیگر نشان می‌دهد. جمعیت بالای لاتین تبارها در این دو ایالت می‌تواند نقش تعیین کننده در نتیجه انتخابات داشته باشد.

همچنین بر اساس نظرسنجی ملی آسیایی-آمریکایی‌ها، در حالی که یک سوم رای دهندگان هنوز تصمیم خود را نگرفته‌اند و از هر ۶ رای دهنده یک نفر در ایالت های حساس ساکن است، تاثیر رای دهندگان آسیایی-آمریکایی نیز همچنان حائز اهمیت است.

'رنگ عوض کردن' آمریکا

در حالی که رای اقلیت‌ها در آستانه ایفای نقش بزرگی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ است، بزرگترین نقش آفرینی آن هنوز در راه است. طی دو دهه آینده، تنها از میان اسپانیایی زبان‌ها، هر ماه هزاران نفر به سن ۱۸ سالگی خواهند رسید.

در حالی که ساکنین بیشتری به شهروندان با تابعیت آمریکایی بدل می‌شوند، رای دهندگان با پیشینه اقلیت نژادی در انتخابات‌های پیش رو گروه‌های بزرگ‌تری را شکل خواهند داد.

فرید سنزای، مدیر مطالعات و عضو موسسه سیاست‌گذاری اجتماعی و تفاهم، که تحلیلی را درباره گرایش‌ها و تمایلات سیاسی مسلمانان آمریکا سرپرستی کرده، معتقد است که رای اقلیت‌ها در آینده نیز بدون شک همچنان مهم خواهد بود.

او می‌گوید: "اهمیت نقش اقلیت‌ها در ایالت‌های حساس، در آینده افزایش خواهد یافت."

در آینده این تغییرات در ترکیب جمعیتی، ایجاد ارتباط با گروه‌های اقلیتی از سوی کاندیداها را از یک انتخاب به یک ضرورت بدل خواهد کرد.

به گفته آقای فرای: "آن‌ها باید سعی کنند بسیار بیش از اکنون با اقلیت‌ها ارتباط برقرار کنند، چون رای آن‌ها همچنان برقرار است. من معتقدم که در دوره آینده ما شاهد تلاش بیشتری از سوی هر دو نامزد، برای برقراری ارتباط با اقلیت‌ها خواهیم بود."

*لیانا آقاجانیان روزنامه‌نگاری مستقل است و برای مطبوعات و وبسایت‌هایی چون اوراسیانت، هفته‌نامه ال‌ای، نیو امریکا مدیا و اسپات.یو اس مطلب نوشته است

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.