سفر دیوید کامرون برای فروش جنگنده‌های پیشرفته به کشورهای حوزه خلیج فارس

به روز شده:  11:32 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2012 - 15 آبان 1391

گفته شده دیوید کامرون از این سفر برای عرصه تجهیزات دفاعی بریتانیا به کشورهای حوزه خلیج فارس استفاده می کند

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا امروز دوشنبه ۱۵ آبان (۵ نوامبر) سفری سه روزه را به منطقه خلیج فارس آغاز کرده است. به گفته سفارت بریتانیا در امارات این سفر با هدف فروش جنگنده‌های یوروفایتر تایفون و مذاکره درباره تهدیدات امنیتی منطقه انجام شده است.

سفارت بریتانیا در صفحه توییتر خود نوشته که آقای کامرون برای انجام "چندین نشست" وارد امارات شده است.

بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیر بریتانیا، آقای کامرون پس از این سفر از عربستان سعودی دیدار خواهد کرد.

در این بیانیه گفته شده که این دیدارها نشان دهنده تعهدات بریتانیا به دو متحد استراتژیک و مهمش در منطقه خلیج فارس است.

انتظار می‌رود آقای کامرون از این سفر برای عرضه صنایع دفاعی بریتانیا، به ویژه جنگنده های یوروفایتر تایفون به رهبران کشورهای حوزه خلیج فارس استفاده کند.

دراین بیانیه همچنین گفته شده که امارات تمایل خود را به سفارش ۶۰ فروند از این جنگنده‌ها برای جایگزینی جنگنده‌های میراژ فرانسوی که سالها از ساخت آنها می‌گذرد، نشان داده است.

قرار است امروز آقای کامرون همچنین به همراه محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، در یک برنامه تجاری شرکت کند که در آن شرکت های بریتانیایی ازجمله شرکت صنایع دفاعی و هوافضایی بی ای ئی سیستمز (BAE Systems) و همچنین رولز رویس حضور دارند.

در بخش دیگری از بیانیه دفتر نخست وزیر بریتانیا آمده است آقای کامرون در این سفر همچنین قرار است با ولیعهد و نخست وزیر امارات در زمینه همکاری‌های مشترک دو کشور در مورد نسل آینده تجهیزات هوافضا دیدار و مذاکره کند.

آقای کامرون پیش از این در سال ۲۰۱۰ میلادی از امارات متحده عربی و در ژانویه ۲۰۱۲ میلادی از عربستان سعودی دیدار کرد.

بریتانیا در تلاش است تا فروش تسلیحاتش را به کشورهای غنی از نفت حوزه خلیج فارس افزایش دهد.

این کشورها از جمله متحدان کلیدی بریتانیا در منطقه‌ای بشمار می‌روند که هم اکنون به دلیل خشونت‌ها در سوریه و بحران در برنامه اتمی ایران با بی ثباتی‌هایی مواجه شده است.

جنگنده‌‌های تایفون از پیشرفته‌ترین جت‌های جنگنده در جهان است که بر اساس تحقیقات مشترک بریتانیا، آلمان، ایتالیا و اسپانیا در سال ۲۰۰۳ میلادی ساخته و عرضه شده است

دفتر نخست وزیری بریتانیا گفته است که بریتانیا، امارات و عربستان سعودی "تعهدی مشترک برای ایجاد ثبات، امنیت و دفاع از تهدیداتی را دارند که منطقه خاورمیانه با آن روبروست."

در بیانیه دفتر نخست وزیر بریتانیا همچنین افزوده شده است که عربستان سعودی به سفارش ۷۲ فروند دیگر از جنگنده های یورو تایفون تمایل دارد و عمان در حال مذاکره برای خرید ۱۲ فروند از این جنگنده‌ها است.

جنگنده‌‌های تایفون از پیشرفته‌ترین جت‌های جنگنده در جهان است که بر اساس تحقیقات مشترک بریتانیا، آلمان، ایتالیا و اسپانیا در سال ۲۰۰۳ میلادی ساخته و عرضه شده است.

پیشتر روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت، به نقل از یک منبع بلندپایه در این کشور خبر داده بود که بریتانیا ارسال جنگنده های پیشرفته تایفون به خلیج فارس را با هدف حفاظت کشورهای منطقه در برابر ایران، بررسی می کند.

روزنامه ایندیپندنت همچنین گفته بود که مقصد احتمالی جنگنده های تایفون، پایگاه هوایی الظفر، در جنوب ابوظبی (پایتخت امارات متحده عربی) است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.